Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 27. 5. 2020 svátek má Valdemar

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
148
Antonín Havlík
27. srpen 2018, 20:43
Čas čtení: 6:28
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Kvůli české veganské učitelce prý děti přestaly jíst maso. Nebudu mlčet ohledně zvířat a jejich utrpení, říká

Je zaměstnanec-vegan rizikem podnikání v Česku?

Antonín Havlík
27. srpen 2018, 20:43
Čas čtení: 6:28
Kvůli české veganské učitelce prý děti přestaly jíst maso. Nebudu mlčet ohledně zvířat a jejich utrpení, říká
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
148
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Michaela Vincourová je veganka a aktivistka bojující za práva zvířat. V neděli na svém Instagramu uveřejnila svůj příběh, který na sociálních sítích vzbudil vlnu kontroverze. Z příspěvku totiž vyplývá, že ředitel školky, ve které působila, měl problém s jejím veganstvím. 

 

Vadilo mu, že přibývá rodičů stěžujících si na to, že jejich ratolesti odmítají jíst maso. Vinil z toho právě Míšu, jež maso pochopitelně nejí a děti se jí na to v jídelně vyptávaly. Jak píše ve svém instagramovém postu, ředitel jí chtěl dát výpověď kvůli ohrožení svých investic, posléze se mu brečící učitelky zželelo a nabídl jí alternativu: může v práci pokračovat, ale o svém způsobu života nemluvit. Ta se však rozhodla dát ve školce výpověď a naopak nebýt zticha.

 

Na konto jejího emotivního příspěvku se na sociálních sítích vynořily stovky podporovatelů i hejtrů a my jsme se zeptali přímo Michaely na několik otázek.

 

 

Když si mě volal v pátek ředitel v práci do kanceláře myslela jsem,že jdem řešit nějaký podpisy výkazu atd..ale když řekl,ať za sebou zavřu dveře trochu se mi přitížilo. Začal slovy, že se zájmy školky kříží s mojí filozofií a že čim dál víc rodičů si chodí do školky stěžovat, že jejich děti nechtějí jíst maso. Když sme se dostávali k tomu, že dva tejdny potom, co sem nastoupila, udělala jedna maminka ve školce šílenou scénu, že její holčička doma přestala jíst maso kvůli paní učitelce Míše a za dalších čtrnáct dní odešla, tak mi ředitel naznačil, že to bylo zřejmě kvůli mě (maminka nikomu neřekla důvod). To už sem valila oči a když dodal, že kvůli mě tim pádem přišli o 50.000 a neradi by, aby se něco podobnýho opalovalo, seděla sem a tušila kam rozhovor vede. Následovalo ještě obvinění z toho, že dětem říkám, že se prasata nežerou, s čimž přišla jiná holčička a děkuju pěkně! protože něco takovýho ve slovníku nemám. Rozhovor vedl jasně a zřetelně k závěru, že mít vegana ve školce je riziko pro podnikání a to si oni nemůžou dovolit. Pod tíhou předchozího dne na jatkách jsem měla trochu pochroumanou psychiku, začala sem brečet a snažila se s nakrabacenou pusou vyjádřit, že říkat dětem, že zvířata nejim, protože je mam ráda neni důvod k tomu, aby mě mohl kdokoliv vyhodit. Řediteli se mýho ošklivýho brečícího obličeje asi zželelo a tak začal od vyhazovu odstupovat, že teda natrénujeme, co budu dětem odpovídat nebo že se mam naučit stočit rozhovor jinam, ale větu "protože je mam ráda" rozhodně nesmim používat, jelikož jim dávam najevo, že oni ne. Jeden pohled na věc. Můj je takovej, že tahle věta je pravdivá, jednoduchá, pochopitelná, neobsahuje nic ošklivýho a je přiměřená věku dítěte. O víkendu se mám prý rozmyslet, co dál. Rozmyšlená sem. Nebudu na místě, kde mě nutí mlčet a úmyslně utíkat před dotazama dětí na mou stravu. Sme v 21. století a já nebudu cenzurovat, co říkám pod výhružkou vyhazovu. Byla bych sama proti sobě a hlavně proti zvířatům. Jsem na děti, kterym stačila tahle věta a nechtěli jíst maso, pyšná.. maj citlivý srdce, ale bohužel..necitlivý rodiče. #vegan #kauza #skolka #vyhazov #deti #zvirata #laska #nenavist #nebuduzticha #silenstvi #vegancz

Příspěvek sdílený Michaela Vincourova (@zmatena.vila),

 

Ahoj, můžeš se prosím v krátkosti představit?
Jsem aktivistka za práva zvířat, s manželem jsem napsali první ekologicko-etickou pohádku v České republice s názvem Tenkrát Svět, věnuju se různým kreativním činnostem a především jsem teda hrdá adoptivní máma 8 úžasných bytostí, kterými jsou naše kočky a zachráněné slepičky z velkochovů. Všechny moje aktivity sdílím především na Instagramu pod nickem @zmatena.vila nebo Instagramu a Facebooku naší organizace Zvířata nejíme.


Jak dlouho jsi už veganka?

Veganka jsem cca 3 roky.


Jaké důvody tě k tomu přivedly?
Jednoznačně láska ke zvířatům. K nejezení masa jsem měla sklony už od malička, nicméně rodiče mi pravdu o původu masa zatajovaly, takže mě tak nějak semlel konzum a to, co okolí považuje za správné. No a jak jsem byla starší a zjišťovala, jaký hrůzy stojí za živočišným průmyslem, musela jsem se na tom přestat podílet.


Dalo by se říct, že ti veganství změnilo život?

Jasně, veganství a vůbec dozvídání se jakýkoliv pravdy ti otočí život naruby. Vystupuješ z něčeho, co znáš, objevuješ jaká je realita a formuješ svoje postoje a názory. Změní ti to život od základu, je to jako sundat si z očí brýle.

 

Veganství je o lásce a respektu ke všemu živému. A když přijde někdo, kdo zvířata nastrká do klecí, boxů a hal, kde je buď utýrá k smrti a nebo za „odměnu“, že přežili, převeze na místo, kde ho v omráčeném stavu podříznou a nechají vykrvácet, není to v pořádku a je potřeba se proti tomu postavit. Veganství teda změnilo můj život tím, že konečně dostal nějaký smysl. 

 

 
Pracuješ jako učitelka ve školce. Jak ses před dětmi zmiňovala o zvířatech a o veganství? 

Na téma veganství jsem rozhovor s dětma nezačala ani jednou v rámci žádné ze školek, kde jsem pracovala. Jediné situace, které vznikaly byly, že děti vyzvídaly, co že to mám k obědu a proč nejím to, co mají oni. Na tohle jsem vždy odpovídala, že nejím zvířata a když následovalo další proč, vyjádřila jsem se stručně, pochopitelně a přiměřeně věku, a to, že je mám moc ráda.

 

Většinou rozhovor dál nepokračoval a dítě se věnovalo svému obědu. Je mi jasný, že kdybych jim líčila podrobné důvody a přidala nějaké detaily a zážitky, tak svojí porci pravděpodobně odsunou. Proto jsem se do ničeho takového radši nikdy nepouštěla.

Reagovali na to nějak i jejich rodiče?
Chvilku potom, co jsem do školky nastoupila vznikla první konfliktní situace, kdy přiběhla do školky za vedením maminka jedné holčičky s tím, že doma odmítá jíst maso a že za to můžu já. Postupem času bylo těch rodičů prý víc, ale bohužel ani jeden nešel přímo za mnou.

 

Přijde mi hrozně bláznivý, že si rodiče utíkaj stěžovat do školky, místo toho, aby si maso doma obhájili, když si za ním tak stojí. Děti budou chodit čim dál častěji s různýma postřehama a situacema, se kterýma si rodič bude muset poradit. Svět je rozmanitý, různorodý, všichni lidi nejsou stejný. Což je v pořádku, je to normální a díky bohu za to!


Jak to teď vlastně vypadá ve školce, dáváš výpověď?
Vypadá to asi tak, že jsme se s vedením domluvili, že mi končící smlouvu neprodlouží, i když to bylo v plánu. Chybně jsem se na několika serverech dočetla, že jsem tu výpověď dostala, což není pravda. Byla jsem v situaci, kdy buď budu dotazy dětí na můj oběd ignorovat a rychle měnit téma nebo se na prodloužení smlouvy nedomluvíme.

 


Reagovala na tvůj příspěvek školka?
Popravdě jsem teda absolutně nečekala, co se kolem toho strhne za melu. Můj instagramový příspěvek patřil spíš pár lidem, kteří mě sledovali. Nicméně kvůli tomu, jak rychle se to šířilo skrz různé sociální sítě se to dostalo do medií a díky těm se to doneslo až do školky.


Chceš odhalit o jakou školku jde?
Ne, určitě nechci. Já nechci, aby kvůli tomu měli jakýkoliv problémy. V rámci nějakých mezí dokážu jejich postoj pochopit. Byli pod tlakem rodičů a báli se o budoucnost svojí školky.

 

To, co mě na tom štve je, že rodiče nejsou schopní si to s dítětem vyřešit doma a chodí dělat zle do zařízení. Pokud jim přijde v pořádku jíst něčí nohy, kusy zad, žeber a vnitřností, tak by to měli mít podložený argumenty a dítě o tý správnosti přesvědčit sami.


Co je vlastně movement NEBUDU ZTICHA? Můžeš ho vysvětlit? Kolik lidí se do něj zapojilo?
On to vlastně žádný movement ani není. Napsala jsem si to na ruku v rámci fotky k příspěvku a najednou mi lidi sami od sebe začínali posílat podporu formou toho stejného gesta. Neskutečně mě to překvapilo a potěšilo. Pomocí hesla „nebudu zticha“ jsem se postavila za to, že nebudu mlčet ohledně zvířat a jejich utrpení.

 

To, že to udělali další, mě přesvědčuje o tom, že je nás hodně a to skvělý. Kolik lidí se zapojilo si vůbec netroufám odhadnout. Sdílela jsem zatím jen několik desítek lidí a na instagramu na mě číhá další víc jak stovka neotevřených zpráv.


Tvůj příspěvek vyvolal vlnu emocí. Jedna strana tě podporuje, druhá píše hejty. Jak na to reaguješ? Mrzí tě negativní reakce?
No, jelikož jsem aktivní vegan a za naší organizaci „Zvířata nejíme“ bojujeme už nějakou dobu, tak jsem na hejty dost zvyklá. Pro lidi je tohle téma jako červenej praporek pro býka. Nechápu, proč soucit s životama jiných vzbuzuje takový vlny nenávisti, když je to vlastně jenom o respektu a úctě. Reakce si ale v tomhle případě nečtu, je mi jasný, co tam je. Jediný, čeho si všímám je, že mám za sebou obrovskou podporu všech našich přátel a spolubojovníků.

 

 

Příspěvek sdílený Roza (@buddhist.chick),


Na tvých profilech na sociálních sítí jsem si všiml, že aktivně bojuješ s velkochovy a různými dalšími aktivitami. Čemu všemu se věnuješ?

Jo, to bojuju, a ne sama. Ve všem, co dělám, jsem s mým úžasným manželem Lukášem Vincourem a mnohdy i dalšími aktivisty. Jezdíme dělat investigace do velkochovů, natáčíme videa zubožených a průmyslem týraných zvířat v jejich posledních chvílích před jatkama. Poskytujeme tak lidem pohled to, jak se věci opravdu mají.

 

Že zvířata skutečně trpí, jsou uvězněná, znásilňovaná a týraná celý svůj krátký život jen kvůli sobeckým potřebám člověka. V rámci osvětové činnosti jezdíme dělat i přednášky a jednou z hlavních věcí, která nás čeká bude tour po českých městech s dokumentem Dominion, kterou společně s námi pořádá

 

Platforma pro udržitelný rozvoj a etiku. V Praze bude k vidění 2. září v klubu Cross a další města budou brzy zveřejněna. V neposlední řadě máme rozepsanou další pohádku zaměřenou na problematiku dělání rozdílů mezi zvířaty (psi milujeme, prasátka zabíjíme).

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
200
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.