Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
17. února 2020 13:53
Čas čtení 1:02
Vojtěch Vanda

Od prvního vystoupení Václava Havla v americkém Kongresu uběhlo 30 let. Podívej se na legendární proslov bývalého prezidenta

NEWS VÁCLAV HAVEL
Uložit Uložené

Havel se hned po pádu železné opony jel „učit demokracii“ památnou cestou do Spojených států.

Už jsou to tři desetiletí, co se bývalý prezident České republiky Václav Havel zúčastnil, jako první hlava státu z postsovětského východního bloku, kongresové schůze v USA. Jeho vystoupení tak zapůsobilo na zaoceánské politiky, že byl během něj třiadvacetkrát přerušen ovacemi. Výročí připomněla ČT24.

Doporučeno
Česko si připomnělo památku Václava Havla. Dnes by mu bylo 83 let Česko si připomnělo památku Václava Havla. Dnes by mu bylo 83 let 18. prosince 2019 20:51

V únoru v roce 1990 se ještě tehdejší československý prezident Václav Havel vydal na cestu přes Island a Kanadu do Kongresu Spojených států, aby v něm nejen vystoupil, ale aby také pohovořil s nejvyššími špičkami tehdejší americké politiky včetně prezidenta Georga Bushe staršího o tom, jakým způsobem bude zavedena demokracie v Československu. 

Havlovi šlo o to propojit Československo se západním světem, ať už se spolupráce týkala prohloubení spolupráce bezpečnostních složek nebo uvolnění tehdejšího zákazu vývozu nejnovější techniky do států východního bloku. Havel pronesl projev pouze čtyři měsíce poté, co byl propuštěn z vězení.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse