Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. července 2022 10:25
Čas čtení 1:44
Vojtěch Vanda

Benátky budou za vstup vybírat peníze. Autority oznámily datum a další podrobnosti o změně

Benátky budou za vstup vybírat peníze. Autority oznámily datum a další podrobnosti o změně
Zdroj: Pexels/volně k užití
ZAJÍMAVOSTI ITÁLIE ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Abys mohl navštívit světoznámé město na vodě, budeš muset od jisté doby zaplatit. Cena za návštěvu nebude fixní a bude záležet na počtu turistů.

Do italských Benátek se brzy dostaneš pouze za vstupné. Novinku i s datem, od kdy se bude muset za vstup do města platit, ohlásily autority na tiskové konferenci v pátek. Výše ceny za vstupenku by měla být variabilní, od 3 do 10 eur, a její konkrétní částka bude záležet na počtu turistů, kteří chtějí lagunu navštívit. Město tím chce vyřešit nápor milionů turistů, se kterým bojují desítky let, informuje CNN a Euronews.

Doporučeno
Řím zaplavily odpadky. Úřady neplní své povinnosti a situaci ve městě ignorují, zní kritika Řím zaplavily odpadky. Úřady neplní své povinnosti a situaci ve městě ignorují, zní kritika 7. června 2022 19:42

Cenu za vstup do severoitalského historického města ohlásil benátský radní pro cestovní ruch Simone Venturini, podle něhož se jedná o „velkou revoluci“. Za vstup do města si budou muset turisté zaplatit od 16. ledna 2023, uvedl na tiskové konferenci v pátek. Cílem zavedení poplatku je vyhnout se „turistickým špičkám“, které ve městě bývají. „Benátky jsou fungujícím městem a to tak musí zůstat,“ dodal.

Turisté budou za svůj vstup platit skrze online platební systém, jenž bude představen na podzim. A jak to tak bývá, bude mít spoustu výjimek. Detaily vysvětlil radní pro rozpočet Michele Zuin.

benatky
Zdroj: Unsplash/damiano-baschier/na voľné použitie

Nechceme na tom vydělávat, zní z Benátek

„Nejedná se o systém, na kterém bychom měli vydělat, ale o opatření, které dokáže pracovat s vlnami turistů,“ řekl. Podle něj nebudou muset platit za vstup obyvatelé města, děti do šesti let, zdravotně postižení lidé, majitelé domů, ti, kteří přijedou do města ze zdravotních důvodů nebo za příbuznými, a ti, kteří přijedou na sportovní či kulturní akci.

Poplatku se vyhnou také turisté, kteří si ve městě zaplatili noc v hotelu. Za svůj pobyt totiž budou platit i turistickou daň, která poplatek za vstup vyváží. Vybrané peníze se využijí na snížení daní Benátčanů, jejichž výše je kvůli všudypřítomným turistům opravdu vysoká.

Doporučeno
Kde se koupat: Láká tě koupání v zatopeném lomu? Zkus ten v Horní Cerekvi Kde se koupat: Láká tě koupání v zatopeném lomu? Zkus ten v Horní Cerekvi 2. července 2022 7:00

A na kterých místech se vlastně bude poplatek vybírat? Kromě historického středu města se bude jednat ještě o tyto ostrovy: Lido di Venezia, Pellestrina, Murano, Burano, Torcello, Sant'Erasmo, Mazzorbo, Mazzorbetto, Vignole, S. Andrea, La Certosa, S. Servolo, S. Clemente a Poveglia.

Kromě cen za vstup byly zveřejněny i výše pokut pro ty, kteří by chtěli systém obejít. Ta se bude pohybovat od 50 eur do 300 eur podle toho, jak závažný přestupek bude. Benátky se tak stanou první velkou metropolí na světě, která bude vybírat za vstup do města poplatek. Nejedná se však o první místo v Itálii, které se takto rozhodlo.

V roce 2013 se starosta vesnice Civita di Bagnoregio Francesco Bigiotti rozhodl zachránit oblast marketingovým trikem a zavedl symbolické vstupné do vesnice ve výši 1,5 eura pro osoby, které se přijedou podívat na den. Vesnice, které se přezdívalo „umírající město“, opravdu zvedla zájem turistů z celého světa a ze 40 tisíc turistů v roce 2009 se do roku 2018 stal milion.

Domů
Sdílet
Diskuse