Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
13. srpna 2022 11:00
Čas čtení 4:51
Vojtěch Vanda

Test bezlaktózových mlék: Víme, které z mlék v supermarketech se vyplatí koupit

Test bezlaktózových mlék: Víme, které z mlék v supermarketech se vyplatí koupit
Zdroj: REFRESHER/Eliška Kubů
GASTRO TEST POTRAVIN ZDRAVÁ STRAVA ZDRAVÍ ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL
Uložit Uložené

Nemusíš mít laktózovou intoleranci, abys vyzkoušel*a bezlaktózové mléko. S nejlepší krabicí pro tebe ti pomůže náš test.

Laktózová intolerance je nepříjemný problém. Nejistota při konzumaci mléčných výrobků ve spojení s bolestí břicha jsou ideální kombinací k úvahám, že už si radši žádné nedáš. Mléko a mléčné výrobky tělo potřebuje, a navíc je těžké si některé pochoutky odepřít. O způsobech, jak zažívacím problémům můžeš předejít, jsme psali v tomto článku.

Jednou z možností, která tě zbaví křečí, je konzumace bezlaktózových výrobků. Jak uvádí Hedvika Bártová v diplomové práci Mléčné výrobky se sníženým obsahem laktózy a jejich vyhodnocení, mléko je produktem s největším obsahem laktózy. Milovníci mléka však nemusí smutnit. Existuje několik volně dostupných variant bezlaktózových mlék, jež snadno seženeš v supermarketu.

Pokud tě testy potravin zajímají, koukni také na naše poslední články, v nichž jsme vybírali nejlepší grilovací klobásky a také hořčice.

Bezlaktózové výrobky

Možná tě zajímá, jak se bezlaktózové mléko a výrobky vyrábí. Kateřina Otavová v článku pro web Vitalia.cz potvrzuje, že se bezlaktózové mléčné výrobky opravdu vyrábí z klasického kravského kozího či ovčího mléka. Důležité je ale poznamenat, že se do nich přidává laktáza, která laktózu rozštěpí. Reakce dá vzniknout glukóze a galaktóze, jednodušším cukrům, jež člověk dokáže přímo strávit.

Anketa:
Musíš kvůli laktózové intoleranci nakupovat bezlaktózové výrobky?
Bohužel ano.
Naštěstí ne.
Bohužel ano.
80 %
229 Hlasů
Naštěstí ne.
20 %
56 Hlasů

Toto rozštěpení je také důvodem, proč bezlaktózové potraviny chutnají více sladce než normální mléčné produkty. Při první konzumaci ti tak může chvíli trvat, než si na chuť zvykneš. Bezlaktózové výrobky si ale nespleteš. Jak píše Bártová, od roku 2003 je povinné označovat mléko a laktózu jako alergeny na všech potravinách. Každý z těchto výrobků musí splňovat normy, které jsou dány legislativou. Pro označení výrobku „se sníženým obsahem laktózy“ je přípustné množství 1 g laktózy na 100 g (případně 100 ml), a to ve formě určené k přímé konzumaci.

V případě, že potravina nese označení „bezlaktózový“, obsah laktózy musí být maximálně 0,01 g (10 mg) na 100 g či 100 ml a znovu ve stavu určeném pro přímou spotřebu.

Test

V posledních deseti letech se četnost bezlaktózových výrobků v obyčejných supermarketech několikanásobně zvýšila. Proto jsme se rozhodli trochu pomoci a otestovat, která bezlaktózová mléka jsou z těch nejobyčejnějších ta nejvýhodnější. Zajímalo nás, jestli u nich najdeme nějaký rozdíl, kolik dnes tato mléka stojí, jestli se dají koupit opravdu ve všech obvyklých obchodech a v jakém množství.

Jak jsme hodnotili

Pokud jsi již četl některý z našich testů, víš, že nejsme žádní food nerdi a testujeme čistě podle svého nejlepšího svědomí, které spojujeme s fakty. Měj na paměti, že nemáme doma chemickou laboratoř, nejsme odborníci na potraviny, a proto je náš názor tvořen hlavně chuťově a prakticky. 

K našemu testu jsme se vydali do supermarketů nejdostupnějších řetězců, kterými jsou v Česku Billa, Lidl, Tesco, Kaufland a Albert. Nakoupili jsme dostupná bezlaktózová mléka, a pokud to bylo možné, vynechali jsme mléka „se sníženým obsahem laktózy“, která jsou obvykle pro člověka s intolerancí stále riziková. Dohromady jsme otestovali 6 krabic.

V našem případě jsme brali polotučná mléka, všechna mají 1,5 % tuku. Porovnávali jsme balení, cenu, obsah laktózy i chuť. Na závěr jsme je seřadili na škále od 1 (zahoď) do 5 (kupuj) podle toho, jak bychom ti je doporučili. 

Nature's Promise Free From bez laktózy

bezlaktózové mléko
Zdroj: REFRESHER/Vojtěch Vanda
Obchod: Albert
Cena: 25,90 Kč
Výrobce: Mlékárna Pragolaktos, Praha, Česká republika
Obsah laktózy: <0,01 g ve 100 ml
Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 119325 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse