Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 2. 12. 2022 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Zajímavosti - Krimi

Beznadějná romantička Nannie Doss zavraždila své čtyři muže, děti, vnoučata i vlastní sestru. U soudu se svým činům smála

Nannie Doss zavraždila své dvě děti, vnoučata, sestru i svou matku. U soudu se smála a tvrdila, že za její chování může poranění hlavy.

Tereza Šnajdrová
5. 10. 2022 6:00 Čas čtení: 4:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Beznadějná romantička Nannie Doss zavraždila své čtyři muže, děti, vnoučata i vlastní sestru. U soudu se svým činům smála
Zdroj: Getty Images/Bettmann
Zajímavosti - Krimi
0
Tereza Šnajdrová
5. 10. 2022 6:00
Čas čtení: 4:49

Beznadějná romantička Nannie Doss zavraždila své čtyři muže, děti, vnoučata i vlastní sestru. U soudu se svým činům smála

Nannie Doss zavraždila své dvě děti, vnoučata, sestru i svou matku. U soudu se smála a tvrdila, že za její chování může poranění hlavy.

Tereza Šnajdrová
5. říjen 2022, 6:00
Čas čtení: 4:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Beznadějná romantička Nannie Doss zavraždila své čtyři muže, děti, vnoučata i vlastní sestru. U soudu se svým činům smála
Zdroj: Getty Images/Bettmann
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

V pokračování naší krimi série se podíváme na život Nannie Doss, která zavraždila 11 osob. O život připravila své čtyři manžele, sestru, matku, svoje děti i vnoučata. Dle svých slov pouze toužila po bezmezné lásce, které se jí nikdy nedostalo.

Úraz hlavy navždy změnil její život

Nannie Doss se narodila 4. listopadu 1905 do rodiny farmářů v Blue Mountain v Alabamě. Dívenka měla další čtyři sourozence, jednoho bratra a tři sestry, ale jejich dětství bylo plné strastí a hádek. Děti nechodily do školy, vzdělávaly se doma, ale to jen v případě, že měly volnou chvíli. Většinu času trávily prací na farmě, což vedlo k jejich špatným studijním výsledkům.
 
Nannie, stejně jako její matka Louisa, navíc nenáviděla svého otce Jamese. Ten byl panovačný, násilnický a matku i svých pět dětí často fyzicky týral.
 
Když bylo Nannie sedm let, její rodina jela vlakem na návštěvu příbuzných v Alabamě. V jeden moment však vlak zprudka zastavil a Nannie se udeřila hlavou o kovovou tyč na sedadle před sebou. Následující roky měla silné bolesti hlavy, výpadky paměti, deprese a velké výkyvy nálad. Úraz změnil celý její život a Nannie přestala doufat, že jednou bude lépe.
 
Kvůli situaci doma často utíkala do světa fantazie. Četla si romantické knihy, snila o vlastní romantické budoucnosti a ze všeho nejradši měla rubriku Osamělá srdce v místním plátku. Nic jiného než snění Nannie nezbývalo. Otec jí a jejím sestrám zakazoval nosit make-up, hezké oblečení a nesměly ani chodit na zábavy či jiné společenské akce.
 
V šestnácti letech se Nannie Doss provdala za muže, kterého znala pouhé čtyři měsíce. Spolu s Charleym Braggsem pak během let 1921 až 1927 přivedla na svět čtyři děti, ale manželství dlouho nevydrželo. Mladý pár žil s Braggsovou matkou, která byla násilnická a na Nannie si často vybíjela zlost. 

Dvě děti znenadání zemřely

V roce 1927, když manželé řešili řadu problémů, zemřely za záhadných okolností jejich dvě děti. Jen o rok později se Nannie a Charley rozvedli. Charley se spolu se starší dcerou Melvinou odstěhoval a novorozenou Florine nechal Nannie. Braggs později vypověděl, že od Nannie utekl, neboť se jí bál.
 

Doss se rok po rozvodu znovu provdala, tentokrát za násilnického alkoholika z Floridy Franka Harrelsona. S ním se seznámila prostřednictvím své oblíbené rubriky Osamělá srdce. Harrelson psal Nannie romantické dopisy, na oplátku dostával pikantní dopisy s fotografiemi.
 
S postupem času se Harrelson přestal ovládat, Nannie čím dál více fyzicky týral a v roce 1945 ji sexuálně napadl. Den nato mu do sklenice s kukuřičnou whisky dala jed na krysy. Harrelson ještě téhož večera zemřel. Doss jeho smrt sváděla na otravu jídlem.

Zabila i svá vnoučata

Nannie Doss možná stála i za smrtí svého vnuka. V létě roku 1945, v době, kdy ještě žila s Frankem Harrelsonem, se dostala do slovní potyčky s nejstarší dcerou Melvinou. Vadil jí dceřin vztah, s nímž nesouhlasila. Po hádce nechala Melvina svého prvorozeného syna Roberta u Nannie a odešla k otci. Dítě v péči Nannie zemřelo. Lékaři konstatovali jako příčinu smrti asfyxii, tedy úmrtí z nedostatku kyslíku. Nannie dva měsíce po smrti Roberta vybrala životní pojistku ve výši 500 dolarů, kterou na dítě uzavřela.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Mi Sale il Crymine (@misale_ilcrymine)

Doss zavraždila nejméně 11 členů svojí rodiny

Nannie měla dostatek peněz z životní pojistky Harrelsona i Roberta a koupila si dům poblíž Jacksonville. Ve volných chvílích stále pročítala rubriku Osamělá srdce, kde poznala i svého třetího manžela, Arlieho Lanninga z Lexingtonu ve státě New York. Za něj se provdala jen tři dny poté, co se s ním setkala. Po pár týdnech ale zjistila, že Arlie je alkoholik a sukničkář. Pár let po svatbě, konkrétně v roce 1952, Arlie zemřel. Nannie mu do jídla dala jed, lékaři z jeho smrti vinili alkohol. Vražedkyni navíc podpořila i celá vesnice, která ji považovala za starostlivou a milou ženu.
 
Krátce po jeho smrti dům manželů Lanningových, který zdědila sestra zesnulého, vyhořel. Peníze z pojistky však připadly Nannie, která je rychle uložila do banky, a když ve spánku zemřela i Lanningova matka, vražedkyně z Jacksonvillu utekla. Odešla bydlet ke své sestře Dovie, která byla upoutána na lůžko a potřebovala opatrovníka. Brzy po jejím příjezdu však zemřela.
 
Nannie usoudila, že je čas najít si dalšího manžela. Přihlásila se proto do seznamovací společnosti Diamond Circle Club, prostřednictvím které se seznámila s Richardem L. Mortonem z Jamestownu. Richard neměl problémy s alkoholem, nebyl agresivní ani nevěrný a v roce 1952 si jej Nannie vzala za muže.
 
Ještě předtím, než se vražedkyně zbavila svého čtvrtého muže, zabila svou matku. Ta k manželům přijela bydlet, neboť si zlomila kyčel a potřebovala opatrovníka. Jenže pár měsíců po příjezdu náhle zemřela. O tři měsíce později pak Nannie sprovodila ze světa také Richarda. Zemřel za „záhadných okolností“, stejně jako další členové rodiny Dossových.
 
Poslední obětí Nannie Doss byl Samuel Doss z Tulsy v Oklahomě. Ani on neholdoval alkoholu, neuchyloval se k násilí, ale přesto udělal jednu chybu. Své ženě řekl, že může číst pouze časopisy nebo sledovat televizní kanály, které slouží k výchovným účelům. Nannie mu do švestkového koláče přidala jed.
 

Nannie zastavila až její vlastní chyba

Jenže Samuel tento útok přežil a měsíc se zotavoval v nemocnici. Tam jeho ošetřující lékař pojal podezření, že mohlo dojít k otravě, ale protože neměl žádné důkazy, Samuela po pár týdnech propustil domů a incident nenahlásil. Jakmile se však poslední manžel Nannie Doss vrátil, vražedkyně mu naservírovala kávu s jedem.

 
To byla osudová chyba, které se Nannie dopustila. Lékař ji přesvědčil, aby mu dovolila provést pitvu Samuelova těla, neboť má podezření na závažnou chorobu a právě pitva by mohla v budoucnu zachránit tisíce životů. Nannie souhlasila, lékař našel v těle zesnulého obrovské množství arzénu a okamžitě zalarmoval policii. Ta vražedkyni v roce 1954 zatkla.
 
Nannie se přiznala k vraždě čtyř ze svých pěti bývalých manželů, ale vraždění mezi členy rodiny odmítala. Úřady proto musely exhumovat jejich těla, ve kterých se našlo mimořádné množství arzénu a jedu na krysy. Ukázalo se, že Nannie pomocí běžné domácí přísady zabila bez povšimnutí 11 lidí, přičemž většina z nich byla pokrevně spřízněna.

U popisu vražd se smála

Když Nannie Doss stanula před soudem, vraždy sváděla na poranění mozku, které utrpěla ve svých sedmi letech. U výpovědí a popisu svých činů se podle novinářů smála. „Nevím, o čem to mluvíte. Já? Někoho otrávit?“ smála se do obličejů přítomných. „Chcete říct, že jsem zabila všechny své manžele? Jste hezký mladý muž, ale tak hloupý,“ řekla Nannie státnímu zástupci, když vznesl obvinění.
 
Překvapující nebylo jenom její chování u soudu, ale také motiv vražd. Prý jí nešlo o peníze z pojistek, nýbrž o lásku.
 
„Hledala jsem dokonalého partnera, skutečnou romantiku v životě,“ vypověděla s tím, že když jí jeden manžel začal přerůstat přes hlavu, zavraždila jej a přesunula se k další lásce. Záměrně si vybírala muže, kteří měli sklony k alkoholismu či se léčili se srdečními chorobami, aby úřady nic nepoznaly.
 
Za vraždu jedenácti osob byla Nannie Doss nakonec odsouzena na doživotí. Soud ji neposlal na smrt jen proto, že byla žena. „Jsem si jistá, že ještě najdu dokonalého partnera,“ pronesla po vyřčení rozsudku. Vražedkyně nakonec zemřela v roce 1964 na leukémii ve věznici.

 

Pokud jsi fanouškem krimi příběhů, mohla by tě zajímat:
> Série o Nevyřešených vraždách
> Série, v níž ti představujeme všechny Češky a Čechy odsouzené na doživotí
> Další články z naší krimi sekce

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 2 hodinami
Google v Česku přestane ukazovat náhledy článků. Podle novely autorského zákona by musel platit online médiím.
před 3 hodinami
Za nedovařené těstoviny chce 5 milionů dolarů. Američanka žaluje výrobce mac and cheese.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.