Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Kultura - Knihy

Knižní tipy: LGBTQ+ knihy pro děti

Přinášíme ti tipy na citlivé knihy pro děti i teenagery s LGBTQ+ tématy.

Adéla Ježková
19. 1. 2023 6:00 Čas čtení: 4:05
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Knižní tipy: LGBTQ+ knihy pro děti
Zdroj: Freepik/pikisuperstar/volně k užití
Kultura - Knihy
0
Adéla Ježková
19. 1. 2023 6:00
Čas čtení: 4:05

Knižní tipy: LGBTQ+ knihy pro děti

Přinášíme ti tipy na citlivé knihy pro děti i teenagery s LGBTQ+ tématy.

Adéla Ježková
19. leden 2023, 6:00
Čas čtení: 4:05
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Knižní tipy: LGBTQ+ knihy pro děti
Zdroj: Freepik/pikisuperstar/volně k užití
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

V některých rodinách jsou dvě maminky, v jiných dva tatínkové, v dalších třeba queer rodiče, kterým oslovení „maminko“ ani „tatínku“ nesedí. Přestože se dnešním dětem nemusí takový fakt už jevit jako něco zvláštního, někteří rodiče a všechny další pečující osoby si i přesto mohou lámat hlavu nad tím, jak o LGBTQ+ tématech se svými potomky mluvit. Obtížné to může být zejména pro ty, kteří vyrůstali v době či prostředí, ve kterém se o queer lidech zkrátka nemluvilo. Citlivé vysvětlování pak může nahradit kostrbaté a nejisté zamotávání se.

 

Pro takové případy naštěstí existují pohádky a příběhy. Refresher přináší tipy na skvělé LGBTQ+ knížky pro děti, přičemž většinou se jedná o jednoduché příběhy, ve kterých klíčovou roli hrají obrázky. 

Tango: Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny

Příběh milostného páru dvou tučňáků ze zoo v newyorském Central Parku, Roye a Sila, napsali Peter Parnell a Justin Richardson a ilustroval jej Henry Cole v roce 2005. Čtenářstvo se dočte o tom, jak se tučňáčí samci mají rádi, tráví spolu čas, zpívají, plavou – a chtějí založit rodinu. Dokonce staví hnízdo a střídavě vysedávají na kameni v domnění, že jde o vejce. Samozřejmě bezvýsledně. 

 

Zdroj: Simon & Schuster Children's Publishing/propagační materiál

 

Jejich strastí si všimne správce zoo a přinese jim náhradní vejce od jiného tučňáčího páru, který by se o něj nedokázal postarat. Na svět se posléze vylíhne samička Tango. A všichni tři vytvoří jednu krásnou, rozmanitou rodinu. A co víc, jedná se o skutečný příběh! Knihu v českém jazyce lze pořídit například v online „duhovém obchodě“ Queershop. Vhodná je pro děti všech věkových kategorií, zejména ale pro ty mladší.

Jonáš má dvě maminky

Ilustrovaná kniha Jonáš má dvě maminky pochází z per Pavlíny a Kristiny Rochových, které jsou rovněž aktivní i na Instagramu. Ilustrovala ji Zuzana Slánská. „Tolik otázek, které se v té malé hlavě musí zpracovat. Kniha je o pochopení a snaze ukázat malým dětem, že i v knihách jsou dvě maminky nebo dva tatínci. Malý chlapec Jonáš vypráví o své rodině,“ uvádí autorky na oficiálním webu. Stojí 199 Kč a 50 Kč z každé prodané knihy putuje na podporu manželství pro všechny.

 

Zdroj: Jonáš má dvě maminky/propagační materiál

 

Ryze česká, čtyřiadvacetistránková kniha je poměrně nová, autorky ji vydaly v roce 2020. Na její vznik nasbíraly na HitHitu téměř 55 tisíc Kč. Jejich cílem bylo podpořit děti a jejich rodiče z duhových rodin. „Chci, aby až děti budou číst, listovat knížkou, tak se ozve: Jééé, to je jak u nás doma,“ uvedla tehdy Pavlína Rochová. Chtěla poukázat také na to, že v rodině jde hlavně o lásku. A o tu v té Jonášově jistě není nouze!

Bodies are cool

Veselá obrázková kniha Bodies are cool americké ilustrátorky a spisovatelky Tyler Feder je sice na českém trhu dostupná pouze v angličtině, v tomto případě to ale vůbec nevadí. Stěžejní jsou totiž ilustrace těl všech barev, tvarů, délek i šířek, věků i genderů. Děti – především v předškolním věku – se zde seznamují s prizmatem, že každé tělo je „cool“ tělo.

Zdroj: Bodies are cool/propagační materiál


Kniha tak zároveň citlivě přibližuje také rozmanitost queer těl. Gay a lesbických párů či trans a nebinárních osob je v publikaci hodně. Ostatně jako v běžném světě. Knihu o rozsahu 32 stránek, vydanou v roce 2021, je možné zakoupit například v knihkupectví Martinus. Doporučujeme ale prohlédnout i další tvorbu Tyler Feder. Je to nejen pohlazení pro oči, ale i pro duši.

Zebra pod postelí

Zebra pod postelí německého autora Markuse Orthse z roku 2017 je veselou knížkou pro děti od 6 let. Vypráví příběh holčičky Johanky, která žije se svými dvěma tatínky. A od jednoho dne i s živou zebrou! Ta ji doprovází všude možně – třeba na hodinách matematiky i tělocviku. Rázem se z ní stává užitečná pomocnice pro všechna školou povinná dítka.  

Zdroj: Le Press/propagační materiál


Autor spolu s ilustrátorkou Kerstin Meyer, která skvěle vystihuje nálady postav, vypráví vtipný a hluboký příběh o rozmanitosti (nejen) lidských vztahů. „Skutečnost, že Johana vyrůstá se svými homosexuálními otci, je řešena úžasně neagresivním způsobem,“ popisuje oficiální web knihy. Zakoupit ji můžeš rovněž na Queershopu.

Princ a princ

Kniha autorského dua Stern Nijland a Lindy de Haan je – co se týče LGBTQ+ knih pro děti – dnes už v podstatě klasikou. V českém překladu Adély Elbel vyšla v nakladatelství Meander v roce 2013, v nizozemském originále ale už v roce 2000 za podpory časopisu Groter groeien. Vhodná je pro děti od 3 až 4 let. 

Údajně jako první kniha pro děti ilustrovala polibek dvou mužů. Pro svůj obsah byla kniha (v angličtině King & King, nizozemštině Koning & Koning) v různých městských a školních knihovnách, zejména ve Spojených státech amerických, zakázána – nebo alespoň přesunuta do vyšších poliček, kam malé děti nedosáhnou. 

Zdroj: Meander/propagační materiál


Malí čtenáři a čtenářky se setkávají s princem, který se – aby se mohl stát králem – musí oženit. Na námluvy se proto do království sjíždí princezny z celého světa. Žádná se ale princi nelíbí. Jeho srdce vzplane až poté, co uvidí bratra jedné z princezen, Krasomila. A co je ještě lepší, jejich láska je vzájemná. Zda i jejich příběh skončí happyendem, se děti a jejich rodiče mohou dozvědět po zakoupení knihy, například přímo od nakladatelství Meander.

Děti to chtěj vědět taky: O respektujících vztazích a sexuálním zdraví

Poslední tip trochu vybočuje, už se totiž nejedná o pohádku, nýbrž kvalitní „příručku“ pro rodiče a všechny osoby, které pečují o děti a dospívající. Jedná se o úplnou novinku – kniha vyšla pod hlavičkou uskupení Konsent koncem roku 2022. Dagmar Krišová a Marcela Poláčková v ní skvěle pokrývají snad všechna témata spojená se sexualitou, vztahy a lidských tělem, která by mohla děti a dospívající zajímat. Dotýkají se tak i oblastí sexuální orientace, genderové identity, lásky a sexu. 

Zdroj: Konsent/propagační materiál

„V knížce najdete nejen odborné a ověřené informace o tom, jak se vyvíjí vztahy, sexualita a tělesno napříč dětstvím až po dospělost, ale taky osobní výpovědi a modelové ukázky konverzací,“ popisují autorky na svém webu, kde je možné i publikaci za 450 Kč zakoupit.

 

Jelikož je ale kromě samotného pochopení důležitá i reprezentace, přinášíme ti také pár tipů na knihy, ve kterých figurují queer postavy. Tyto knížky jsou vhodné pro starší děti a teenagery.

–⁠ Dám ti slunce / Jandy Nelson
– ⁠Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru / Benjamin Alire Sáenz
– Červená, bílá a královsky modrá / Casey McQuiston 
– Já, Simon / Becky Albertalli 
– Dívka, žena, jiné / Bernardine Evaristo
– Líbali jsme se / David Levithan
– Gender Queer / Maia Kobabe
Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Freepik/volně k užití
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu kultura
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.