Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
18. listopadu 2023 11:00
Čas čtení 3:36
Ondřej Jarůšek

Světový unikát: Češi zdolali nejvyšší bod Kilimandžára pod 24 hodin. „V hlavě jsme procházeli peklem,“ tvrdí

Světový unikát: Češi zdolali nejvyšší bod Kilimandžára pod 24 hodin. „V hlavě jsme procházeli peklem,“ tvrdí
Zdroj: Unsplash/Stephan Bechert/volně k užití
SPORT ČESKO
Uložit Uložené

Pokořit nejvyšší horu Afriky se pro někoho může zdát jako takřka nadlidský úkol. Ne však pro Dominika Lukse. Ten se svým týmem nejenže Kilimandžáro úspěšně překonal, ale zároveň tím stanovil i nový světový rekord.

Nejvyšším vrcholem horského masivu Kilimandžáro je Uhuru, jenž se nachází 5 895 metrů nad mořem. Ani Dominik Luks, ani nikdo z dalších pěti členů výpravy do té doby nikdy nebyli výš než ve 4 000 metrech, přesto však nejvyšší bod afrického kontinentu v říjnu zdolali za méně než jeden den. Přesněji za 23 hodin a 12 minut. Díky tomu se stali světovými rekordmany.

dominik lus
Zdroj: Archiv Dominika Lukse

Chtěl být vzorem pro syna 

Dominik Luks, který pracuje jako MMA a kondiční trenér, pro Refresher popsal, že myšlenka na pokoření nejvyššího vrcholu Afriky se zrodila asi před třemi lety. „Chtěl jsem dokázat opravdu něco velikého a být vzorem pro svého syna a pro lidi. Díky tomu, co dělám a koho už jsem trénoval, jsem si řekl, že když posouvám lidem jejich hranice, pracuju na jejich psychické odolnosti a posouvám je dál, musím dokázat opravdu něco velkého, co ještě přede mnou nikdo nedokázal. A že to, co je trénuji a učím na workshopech, opravdu funguje,“ popsal nám.

Doporučeno
„Líbí se mi malé holčičky. Nechci jim ublížit, mám touhu je chránit.“ Přinášíme ti zpověď pedofila Petra „Líbí se mi malé holčičky. Nechci jim ublížit, mám touhu je chránit.“ Přinášíme ti zpověď pedofila Petra 27. května 2024 9:30

Během tří let podnikl Dominik deset otužovacích výstupů, například na Sněžku či Lysou horu, kterých se zúčastnilo přes 560 lidí. Během toho navíc vybral pár tisíc korun, které pak poskytl nadaci Klokánek. Díky těmto výstupům se zrodila myšlenka na Kilimandžáro. „Když jsem viděl, že to dokázal Wim Hof se svojí expedicí za 31 hodin, řekl jsem si, že se svými znalostmi a mentální odolností budu schopen utvořit tým lidí, kterým předám dovednosti, jak to dokázat a zvládnout do jednoho dne,“ řekl nám.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse