Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. června 2015 v 14:23
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Tajemný Zodiac Killer vraždil, psal šifrované dopisy, vysmíval se policii a nikdy nebyl dopaden

ZAJÍMAVOSTI ZÁHADY
Uložit Uložené
Citlivý obsah
Článek může obsahovat:
  • produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
  • sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
  • násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
mám nad 18 let (zobrazit obsah)
zpět na hlavní stránkuZpět

Málokterý sériový vrah dokázal tak zdatně mást vyšetřovatele jako Zodiac Killer. To dokazuje i fakt, že jeho pravá identita zůstává skoro po půl století stále nerozluštěným tajemstvím.

Sériovému vrahovi přezdívanému Zodiac Killer je připisováno celkem 7 obětí (z nichž 5 usmrtil), ovšem on sám se ve výsměšných dopisech bezradné policii chlubil více než 37 vraždami. Modus operandi Zodiaca bylo zastřelení a ubodání. Jeho vražedné řádění se podle odhadů odehrávalo v období od druhé poloviny šedesátých let minulého století do začátku let sedmdesátých. Primární lokací pak byl sever Kalifornie. Pro Zodiaca byly charakteristické dopisy a šifrované zprávy zasílané detektivům a novinovým redakcím, ze kterých byla patrná jeho vysoká inteligence, ale také nebezpečná duševní porucha. Kombinace vskutku hrozivá. Vyšetřování přineslo více než 2 500 podezřelých, ovšem na Zodiacovu pravou identitu se nikomu s určitostí přijít nepodařilo. V roce 2004 policie případ uzavřela jako nevyřešený, nicméně o tři roky později, roku 2007, byl znovu otevřen a dodnes na něm pracuje řada zkušených detektivů. Zatím ale bezvýsledně.

Tajemný Zodiac Killer vraždil, psal šifrované dopisy, vysmíval se policii a nikdy nebyl dopaden

Oběti 

Vyšetřovatelé Zodiacovi připisují celkem sedm obětí, přičemž pět z nich zavraždil a dvěma osobám se podařilo jako zázrakem přežít. První potvrzený útok Zodiaca se odehrál 20. prosince (december) roku 1968. David Arthur Faraday (17) a Betty Lou Jensen (16), mladý studentský pár, se toho večera rozhodli vyjet na vánoční koncert, který se konal jen několik minut cesty autem od domu chlapce. Jak už to ale bývá, pudy přetlačily touhu po kulturním zážitku a dvojice se namísto koncertu vydala do oblasti zvané Lake Herman Road, kam si milenecké páry jezdily nerušeně užívat přímo v autě. K místu dorazili až po setmění. Zhruba ve 23:00 za jejich autem zaparkoval druhý vůz. Řidič vystoupil, obešel auto mladého páru a postavil se před něj. Namířil zbraň a skrz čelní sklo střelil Davida Faradaye do hlavy. Betty zpanikařila a vyděšená k smrti se pokusila o útěk. Daleko se nedostala. Zodiac do Betty pětkrát střelil a ta na místě zemřela. 

Uběhlo asi půl roku a 5. června (jún) 1969 na policejním okrsku ve Vallejo zazvonil ve večerních hodinách telefon. Ze sluchátka se ozval hlas neznámého muže a operátorce nahlásil dvojnásobnou vraždu. Zároveň se k ní přiznal jako pachatel. Ochotně nadiktoval čas a místo útoku, načež zavěsil. Sirény policejních vozů protínaly mrtvolné ticho klidného večera, až dorazily na ohlášené místo. Bylo to zhruba 6,5 kilometru od Lake Herman Road. Tam v zaparkovaném autě policie nalezla další pár milenců. Darlene Ferrin (22) byla zasažena třemi střelami z pistole Luger ráže 9 mm a svým zraněním podlehla. Michael Megau (19) byl postřelen také nejdříve třikrát. Při odchodu si Zodiac všiml, že se mladík ještě hýbe a sténá, tak do každého z nich střelil další dva náboje a odjel. Megau ale přežil, nicméně silně krvácel. Ze svých zranění se dokázal nakonec zotavit a vyšetřovatelům poskytl popis střelce i útoku.  

Podobnou bizarní masku s bílým znakem na hrudi Zodiac používal

Tajemný Zodiac Killer vraždil, psal šifrované dopisy, vysmíval se policii a nikdy nebyl dopaden

27. září (septermber) 1969 Zodiac nahlásil další dvojnásobnou vraždu na okrsek Napa Valley. Policie objevila opět další milenecký pár, tentokrát ubodaný u jezera Lake Berryessa. Byli jím Cecilia Ann Shepard (22) a Bryan Hartnell a při nalezení byla dvojice ještě naživu. Cecilia zemřela na následky bodných ran o dva dny později v nemocnici, Harnell svých šest bodnutí do zad přežil a celou situaci popsal. Uvedl, že útočník na sobě měl druh vojenského oblečení a obličej měl maskován čtyřcípou obřadní kápí. Zodiac při útoku mluvil zcela klidně, své oběti pevně svázal, položil na břicho a začal bodat. Když se domníval, že své oběti zabil, přestal a odešel.

K poslední vraždě připisované Zodiacovi došlo 11. října (október) 1969. Jeho sedmou potvrzenou potvrzenou obětí se stal Paul Lee Stine, který byl zabit výstřelem do hlavy ve svém autě v San Franciscu. Svědky tehdy byly mimo jiné tři menší děti, které detektivům uvedly, že viděly dva muže zápasit v taxíku, z nichž jeden poté auto začal obcházet a pečlivě utírat kusem látky. Během vyšetřování se měl najít na autě jeden otisk prstu, není ovšem jasné, zda patřil právě Zodiacovi. Jelikož ale policie dorazila na místo jen několik minut po nahlášení útoku, neměl vrah na zbavení se důkazů příliš času a jedno místo při utírání otisků mohl klidně přehlédnout. To se už ale nepotvrdilo.  

Zodiac Killer je také podezříván z vraždy dalších čtyř osob a jednoho pokusu o únos. To kvůli nápadným podobnostem na místech činu s jeho dalšími útoky. Jeho prvními možnými obětmi byl pár Robert Domingos (18) a Linda Edwards (17). Ti byli zastřeleni 4. června (jún) 1963 na pláži v Kalifornii. Další byla studentka Cheri Jo Bates, která byla ubodána k smrti dne 30. října (október) 1966 na Riverside Community College. Vražda ale nikdy nebyla potvrzena jako dílo Zodiaca. Podezření na něj padlo až několik let po její vraždě a sám Zodiac Killer se k tomuto případu v jednom dopise vyjádřil slovy: „To vám to teda trvalo, než jste přišli na moje řádění v Riverside."

Další případ, ze kterého byl Zodiac podezříván, byl únos a vražda mladé dívky jména Donna Lass (25) ze 7. září (september) 1970. Předtím, 3. března (marec) 1970, byla údajně Zodiacem unesena i Kathleen Johns i s její několikaměsíční dcerou. Kathleen se ale mělo podařit i s dítětem utéct, díky vyskočení z jedoucího auta, ve kterém je záhadný muž unášel. Zodiac se o únosu Donny Lass i Kathleen Johns v některých z dopisů zmiňuje, neznal ale o případech žádné podrobnosti. Převládá teorie, že Zodiac se hlásil i k cizím zločinům, aby na sebou upoutal pozornost, ve které si podle všeho liboval.

Podobizny Zodiaca vytvořené na základě výpovědí svědků a přeživších jeho útoků

Tajemný Zodiac Killer vraždil, psal šifrované dopisy, vysmíval se policii a nikdy nebyl dopaden
 

Dopisy a šifry 

Se Zodiacem se neodmyslitelně pojí také dopisy, ve kterých se vysmíval policii a chlubil se vraždami. Stejně tak typickými pro něj byly šifry, kterými rád mátl všechny vyšetřovatele. Zodiac 1. srpna 1969 poslal šifry a tři téměř identické dopisy do redakce tří místních bulvárních plátků - Vallejo Times – Herald, San Francisco Chronicle a San Francisco Examiner. V dopisech detailně popisoval průběh svých vražd (dokonce i oblečení obětí) a uvedl, že v přiložených kryptogramech je zašifrovaná jeho skutečná identita. Zároveň hrozil, že pokud nebudou dopisy a šifry otisknuty, zavraždí o víkendu 12 lidí. Jedny noviny otiskly třetinu šifry, další dva plátky nejprve vůbec. Zodiac ovšem oněch 12 lidí nezabil.

Později obdržel šéfredaktor novin San Francisco Chronicle od Zodiaca další dopis. V něm uváděl řadu nezveřejněných informací ohledně spáchaných vražd, které se policejní orgány snažily před veřejností utajit. Fantom Zodiac tehdy doslova zachvátil společnost a do vyšetřování se snažili zapojit i běžní lidé.

Příklad Zodiacovy šifry

Tajemný Zodiac Killer vraždil, psal šifrované dopisy, vysmíval se policii a nikdy nebyl dopaden

Podstatnou roli ve vyšetřování sehráli i manželé Donald a Bettye Harden Salinasovi, kteří dokázali to, co policie nesvedla - rozluštit jednu ze šifrovaných zpráv. Vrahovo poselství znělo:

„Rád vraždím lidi, je to mnohem větší zábava, než vraždit zvěř v lese, protože člověk je nejnebezpečnější zvíře ze všech. Zabíjení je pro mě vzrušující zážitek, mnohem lepší, než se udělat s nějakou holkou. Nejlepší na tom je, že až chcípnu, zrodím se znovu v ráji a lidi, který jsem zabil, budou moji otroci. Nedám vám jméno, protože byste mě chtěli

zastavit ve shromažďování otroků pro můj posmrtný život."

Dále byl jeden posměšný vzkaz s charakteristický podpisem vraha (kruh s křížem - logo švýcarských hodinek značky Zodiac), nalezen na autě obětí po útoku v září roce 1969. Po říjnové vraždě téhož roku obdržel šéfredaktor plátku San Fransicso Chronicle další dopis, ve kterém se odesilatel podepsal jako Zodiac. Tentokrát byl k dopisu přiložen zkrvavený cár košile poslední oběti - Paula Stinea. V dopise Zodiac hrozil vyhozením do povětří plného školního autobusu, načež policie začala všechny autobusy hlídat. Možná to byl jen vrahův trik, možná taky ne. Tak jako tak, k útoku nedošlo. 

 Jeden z dopisů Zodiaca. Šifra na konci má vést ke skryté výbušnině

Tajemný Zodiac Killer vraždil, psal šifrované dopisy, vysmíval se policii a nikdy nebyl dopaden

I když poslední oficiální obětí Zodiaca byl Paul Stine v roce 1969, dopisy chodily dál. Mezi lety 1969 až 1978 bylo doručeno celkem 21 dopisů se Zodiacovým podpisem a byly vždy s dvojitým poštovným. Vrah se s nich dále vysmíval policiipřikládal další šifry a přiznával se ke 37 vraždám. S největší pravděpodobností se ovšem jedná o poměrně nadsazené číslo, které má od reálného počtu daleko. Navíc není zcela jasné, zda byly všechny dopisy zaslány přímo Zodiacem, či někým jiným. Jeho spojitost s některými nevyřešenými případy a dopisy nelze prokázat.

 Zoufalí detektivové se s prosbou o pomoc při hledání Zodiaca obrátili i na jasnovidku. Surprise surprise - nepomohla

Tajemný Zodiac Killer vraždil, psal šifrované dopisy, vysmíval se policii a nikdy nebyl dopaden

Hlavní podezřelí 

Vyšetřování vražd přineslo velkou řadu osob, které byly se Zodiacem spojovány. Jak již bylo zmíněno, podezření neuniklo celkem více než 2 500 mužů. Zde se budu zabývat pouze těmi, u kterých je spojitost s vrahem více než nápadná. Dodnes převládá názor, že jeden muž z následující trojice je pravý Zodiac Killer.

Richard Gaikowski

Tajemný Zodiac Killer vraždil, psal šifrované dopisy, vysmíval se policii a nikdy nebyl dopaden

Se jménem Richarda Gaikowskiho přišel informátor přezdívaný Goldcatcher. Ten se s Richardem poprvé střetl v roce 1969. Své podezření, že by se mohlo jednat o Zodiaca, Goldcatcher přednesl muži jménem Tom Voigt, který je zakladatelem stránek Zodiac Killer. To ale až v roce 2008, kdy byl Gaikowski čtyři roky po smrti. Richard Gaikowski byl v případu Zodiaca vyšetřován už v průběhu 80. let detektivem Kenem Narlowem. Jak se ovšem ukázalo, Narlow si nebyl vědom řady podstatných faktů, což vedlo ke Gaikowskiho brzkému propuštění. 

Později proběhla analýza vzorků Richardova písma a ukázalo se, že je nápadně podobné tomu Zodiacovu. Když to Goldcatcher Gaikowskimu oznámil, odpověděl mu Richard prostým „aha". Podle odborníků by v případě neviny odpověděl jinak. Například by se snažil o vlastní obhajobu. 

Gaikowski sloužil v armádě jako medik. Jejich znak byl podobný tomu Zodiacovu a navíc se učili efektivně a rychle roztrhnout triko raněných. Tak, jak to udělal Zodiac své oběti Paulu Stineovi. Jedna ze Zodiacových obětí,  Darlene Ferrin, se přesídlila s manželem do New Yorku a Gaikowski učinil totéž. Čtyři roky po její vraždě poslal Zodiac dopis se šifrou do novin, kde pracoval její manžel - Albany Times-Union. Richard pracoval v konkurenčních novinách s názvem Albany Knickerbocker. Byl také redaktorem plátku Good Times, který podněcoval k násilí vůči policistům.  

Vysmátý Richard

Tajemný Zodiac Killer vraždil, psal šifrované dopisy, vysmíval se policii a nikdy nebyl dopaden
 

Podezřelý je i fakt, že mezi lety 1969-73 posílal Zodiac dopisy různé dny během týdnu, ale nikdy ve středu. Gaikowski se každou středu musel zúčastnit porady v Good Times, aby se probralo nové vydání. Sestra Paula Stinea, oběti Zodiaca, odpřisáhla, že Richarda na pohřbu svého bratra jasně spatřila. Paul byl zastřelen na den narozenin Richardovi sestřenice, která bydlela na stejné ulici, kde k vraždě došlo. Richard si své příjmení „Gaikowski" často zkracoval na „Gaik" nebo „Gyke". V Zodiacových šifrách se několikrát slovo „Gyke" objevilo. 

Další spojitost mezi Richardem a Zodiacem byly zmínky o opeře „The Mikado". Richard o ní psával v novinách a Zodiac ji v dopisech uváděl jako svojí oblíbenou. Informátor Goldcatcher zajistil nahrávky Richardova hlasu. Ty později byly přehrány operátorce Nancy Slower, která na stanici přijala hovor od Zodiaca. Když si je vyslechla, zbledla a požádala všechny o opuštění místnosti. Když se z šoku uklidnila, identifikovala Richardův hlas jako Zodiacův. Za velice podobný ho považoval i jeden z přeživších Zodiacových útoků. Richard byl silný kuřák a přeživší Bryan Hartnell uvedl, že když se k němu Zodiac sklonil, cítil silný zápach cigaret. Jak ale bylo zmíněno, detektiv, který Richarda vyšetřoval, většinu z těch skutečností nevěděl.  

Arthur Leigh Allen

Tajemný Zodiac Killer vraždil, psal šifrované dopisy, vysmíval se policii a nikdy nebyl dopaden

Nedlouho po smrti Cheri Jo Bates, ubodané 30. října (október) 1966, obdržela policie a redakce novin od Zodiaca dopisy napsané na stroji. Díky rozboru písma byl identifikován stroj jako model „Royal" a typ písma „Pica" nebo „Elite". Arthur Allen se v době vraždy měl nacházet poblíž místa činu (Riverside) a došlo na jeho výslech. Allen svůj pobyt u Riverside nejdříve potvrdil, ale poté obrátil a uvedl, že se nacházel v Ponomě. V době útoku Allen pracoval v nedaleké základní škole, ale 1. listopadu (november) se do práce nedostavil. Nejdříve to odůvodnil „školními záležitostmi" a později to změnil na nemoc. Vznikla tak teorie, že Allen do práce nepřišel, aby se mohl zbavit důkazů nebo případě ošetřit nějaké rány.

Při domovní prohlídce byl u Allena nalezen psací stroj odpovídající tomu, ze kterého byly poslány dopisy. Stejný byl i typ písma. Allenův bratr uvedl, že Arthur dostal hodinky značky Zodiac od své matky k Vánocům roku 1967. Během let Allen údajně sdělil několika svým přátelům, že ho fascinuje představa lovu lidí a že by klidně Zodiacem mohl být - díky make-upu by si mohl měnit vzhled, vybíral by si náhodné páry, podepisoval se charakteristickým symbolem a podobně. V jednom z dopisů, které Zodiac poslal, se objevily tyto stejné myšlenky. Allen taky uvedl, že dříve četl knihu The Most Dangerous Game, kterou napsal Gavin Lyall. V knize je hon na lidi popisován. A aby toho nebylo málo, Allen prý v mluvě používal stejné fráze, jako Zodiac Killer v dopisech.

Jak se později zjistilo, Allen bydlel poblíž několika míst vražd a s některými oběťmi dokonce přišel do styku. Kromě prohlídky jeho vozidla proběhlo také několik prohlídek jeho domu. V autě byly nalezeny hromady zdeformovaných hlodavců, kuchyňské nože, střelné zbraně a útržky novin. Allen byl vznětlivý a měl vysoce agresivní povahu. Policie na něj měla spadeno a obvinění bylo už téměř hotové. Allena ovšem náhle zabil masivní infarkt způsobený dlouholetým stresem a nezdravým stravováním. Po smrti byla vykonána další bytová prohlídka. Mimo jiné byly nalezeny stohy novinových článků o Zodiacovi, materiály na tvorbu výbušnin a střelivo odpovídající několika vraždám. Na místě se taky nacházela záhadná videokazeta s označením Z". Policie nikdy neprozradila, co na ní bylo nahráno. Po Allenově smrti také ustaly výhružné telefonáty, kde neznámý muž hlasitě dýchal do sluchátka. Co ovšem nesedělo, bylo srovnání Allenovy DNA se slinami ze Zodiacových dopisů. Allenovi se ale údajně dělalo z lepidla zle, a proto dopisy sám většinou neolizoval. Také jeho podoba s podobiznami není zrovna totožná. 

Earl van Best jr. 

Tajemný Zodiac Killer vraždil, psal šifrované dopisy, vysmíval se policii a nikdy nebyl dopaden

Tip na Earl van Besta mladšího se objevil poprvé v roce 2002. A to od jeho syna, Gary L. Stewarta. Ten je spoluautorem knihy z roku 2014, ve které je Earl van Besta mladší se Zodiacem spojován. Kniha se jmenuje The Most Dangerous Animal of All. Bestova kriminální minulost nebyla skromná - násilí na vlastních dětech, na ženách, pedofilie nebo finanční podvody. Se Zodiacem ho má spojovat na první pohled už samotná podoba, ale také styl písma. Pádnějším důkazem je ale údajná shoda jeho otisku prstu s nalezeným otiskem na místě vraždy taxikáře Paula Stinea. 

Best měl také bohaté znalosti opery „Mikado". To do takové míry, že celé její libreto měl znát kompletně zpaměti. Dále uměl precizně manipulovat se zbraněmi a byl fascinován nejrůznějšími šiframi. Uměl plynule německy a díky svému několikaletému pobytu v Japonsku byl i zdatným japanologem. Právě v Japonsku si osvojil znalosti kryptografie. Dokonce se měl také setkat s Arthurem Leight Allenem, předešlým podezřelým, v záležitosti prodeje jedné antikvariátní knihy. 

Earl van Best jr. byl také členem skupiny osob, které podporovaly rasistické ideje a kult Satanismu. Podle Stewartovy matky trpěl Best naprostou ztrátou empatie. Best se oženil celkem třikrát, nicméně každý ze svazků přivedlo k zániku ustavičné domácí násilí. Zemřel v roce 1984. Soudní znalec Michael N. Wakshull v roce 2012 prohlásil, že je připraven odpřisáhnout, že Bestovo písmo je totožné s tím v dopisech. Vyšetřovatelé v roce 2014 uvedli, že získali lepší vzorek DNA Zodiaca, než který měli doposud k dispozici. K porovnání DNA vraha a Besta ovšem ještě nedošlo.

V případě zájmu o další záhadné případy můžete klikat zde

Domů
Sdílet
Diskuse