Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 15. 10. 2019 svátek má Tereza, Terezie

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Lidé
19
Adam Smeták
16. leden 2016, 18:28

Masakr na Columbine High School aneb den, kdy dvojice mladíků obrátila zbraně proti vlastním spolužákům

Masakr v Columbine High School je jedním z nejhorších událostí, které poznamenaly Ameriku.

Adam Smeták
16. leden 2016, 18:28
Masakr na Columbine High School aneb den, kdy dvojice mladíků obrátila zbraně proti vlastním spolužákům
 • 18+
CITLIVÝ OBSAH
 • Článek může obsahovat:
 • produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
 • sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
 • násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
JSEM STARŠÍ 18 LET A CHCI OBSAH ZOBRAZIT ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
19
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

V historii USA se odehrála velká spousta zločinů a kriminalitou se ve zdejších pověstných čtvrtích rozhodně nešetří, avšak událost, kterou vám vylíčíme v dnešním článku, předčila všechno ostatní nejen v dopadu na politická rozhodnutí, ale především svou  hrůzostrašností. 20. dubna 1999 v Jefferson County v Coloradu se totiž dvojice žáků tamější střední školy rozhodla přepadnout vlastní školu. To se jim bohužel vydařilo. Po zuby ozbrojená dvojice připravila o život dvanáct studentů a jednoho učitele. Pojďme si přiblížit životy obou teenagerů a důvody, které je vedly k takovému ohavnému činu.

 

Eric David Harris se narodil ve Wichitě, v Kansasu. Harrisova rodina se neustále stěhovala z místa na místo, Ericův otec totiž pracoval jako transportní pilot US Air Force. Jeho matka Katherine Ann Poole byla ženou v domácnosti. Místo, kde se rodina zakotvila, bylo Colorado, a to v červenci roku 1993, kdy otec Wayne Harris odešel z vojenské služby. První tři roky zde rodina žila v pronájmu v oblasti Littleton. To se může zdát nedůležité, avšak právě zde Eric potkal poprvé Dylana Klebolda. Už v roce 1996 si však rodina koupila vlastní dům na jih od Columbine High School. Dylan Bennet Klebold se narodil v Lakewoodu v Coloradu. Jeho rodiči byli Thomas a Susan Kleboldovi, kteří byli silně věřící luterání a kostel navštěvovali pravidelně, stejně tak jako jejich děti (Dylan a jeho starší bratr), kteří zároveň navštěvovali nedělní školu v souladu s luteránskou tradicí. V domácnosti byl Dylan také často svědkem náboženských rituálů, které prováděl jeho dědeček, pocházející z Ruska. Navštěvoval základní školu v Littletonu dva roky, než přešel do Governor's Ranch Elementary, kde se stal členem programu pro nadějné žáky s vysokým IQ.

 

Eric Harris a Dylan Klebold (zleva) 

Masakr na Columbine High School aneb den, kdy dvojice mladíků obrátila zbraně proti vlastním spolužákům

 

V Columbine High School byli Dylan a Eric už velkými přáteli, byli aktivní ve školních inscenacích a stali se dokonce i asistenty pro opravu školní počítačové sítě. Klebold i Harris byli však velmi nepopulární a často byli cílem šikany. Harris i Klebold šikanu popírali, avšak důkazy hovoří opačně. Harris a Klebold propojili své osobní počítače na síti a oba hráli mnoho her přes internet. Harris vytvořil soubor úrovní pro notoricky známou hru Doom, které se později staly známé jako Harris levels. Harris vlastnil několik webových stránek, na kterých sdílel soubory pro hry Doom a Quake. Na stránkách však i sdílel svoji nenávist vůči lidem ve svém okolí a vlastně i celému světu. Když dvojice začala experimentovat s výrobou trubkových bomb, umístili na stránky materiál s výsledky explozí. Webovky byly zavřeny Americou Online (dnes AOL) po střelbách a byly zachovány pro FBI

 

V březnu roku 1998 vyšetřovatel Michael Guerra z Jefferson County obdržel stížnost od rodičů Brookse Browna, kteří zjistili, že Harris na svých webovkách násilně vyhrožuje jejich synovi. Guerra si stránky otevřel, prohlédl, dočetl se tisícovky násilných hrozeb nejen vůči Brownovi, ale i vůči dalším studentům a učitelům Columbine High School, objevil i popis výroby trubkové bomby, a tak se rozhodl sepsat žádost o výslech a domovní prohlídku Erica Harrise. Tuto žádost však nikdy nepodal.

 

Krátký film Hitman for Hire, který dvojice natočila jako školní projekt

 

Poprvé se dvojice dostala do křížku se zákonem v lednu 1998, za vloupání do zamčené dodávky a krádež počítačů. Následně byli obviněni z nepovoleného vstupu a krádeže. Oba udělali dobrý dojem na soudní porotu, která jim nakonec dokonce nabídla, že jim přečin smaže z trestního rejstříku, pakliže zúčastní veřejných prací, sezení u psychologa a budou dodržovat zákon. Od Harrise požadovali návštěvu kurzu pro zvládání hněvu, kde opět udělal dobrý dojem. Chovali se natolik slušně a pokorně, že jim probační úředník ukončil veřejné práce dříve, něž měl. Harris byl označen za velmi chytrého jedince, který pravděpodobně bude v životě prosperovat, o Kleboldovi se zmínili, že je inteligentní, avšak musí pochopit, že tvrdá práce je součástí plnění životních snů. V květnu 1998 dokonce Harris napsal omluvný dopis majiteli dodávky. Nicméně, do svého deníku zapsal poznámku: „Why shouldn't we, the gods, have the right to break into a van that some motherfucker left in the middle of nowhere?!“

 

Osudový den. 20. dubna 1999, začal stejně, jako každý jiný obyčejný den v Littletonu v Coloradu. Nikdo nemohl tušit, že během jejich cesty do práce v klidném městečku se v hlavách dvou mladých mužů mísí odhodlanost, zlost a nenávist. Eric Harris (18) a Dylan Klebold (17) v 11:35 hodin, v den 110. výročí narození A. Hitlera, rozpoutali peklo na chodbách Columbine High School. 

 

Reálné záběry ze školní jídelny

 

Eric a Dylan dorazili na školní parkoviště a vstoupili zadními dveřmi do školní jídelny. Měli na sobě dlouhé, černé, nepromokavé pláště, které byly znakem skupiny studentů, kteří si říkali “The Trench Coat Mafia“, do které mladící údajně patřili. Nikoho z přítomných jejich příchod nijak nevzrušoval, až do chvíle, kdy začali střílet z poloautomatických pistolí, které si přinesli schované pod kabáty. Učitel a trenér Dave Sanders byl střelen dvakrát během snahy zahnat co největší počet studentů pryč z kavárny do bezpečí. Jeho rychlé myšlení a odvaha zachránila život mnoha studentům, avšak sám podlehl. V době, kdy se mu podařilo z jídelny utéct, krvácel z ran na hrudi a na rameni a vykašlával krev. Studenti se pokoušeli zastavit krvácení z jeho ran, zatímco se schovávali za lavicemi a židlemi před terorem. Učitel však zemřel krátce poté, co dorazily záchranné týmy. 

 

Zatímco Harris a Klebold pochodovali chodbami školy, míříce do knihovny, studenti a učitelé prchali. Někteří se schovali na toaletách, někteří ve skladištních místnostech, jiní neměli jinou ochranu než lavice, pod nimiž se krčili. Mimo budovu zatím policie a SWAT, kteří přijeli, slyšeli zvuk střelby z prostor budovy, ze které vybíhali vyděšení studenti dveřmi i okny, křičíce, se slzami v očích, někteří se zraněními. Utíkali tak daleko od školy, jak jen mohli. Pracovníci ambulance a policie je museli dohonit, aby jim mohli pomoci. První lidé byli ošetřováni, zatímco SWAT vtrhl do budovy, bez vědomí, co tam na ně čeká. Začali objevovat podomácku vyrobené bomby a výbušná zařízení umístěná různě po budově. Prioritou se tedy stalo evakuovat budovu, než kterékoli ze zařízení exploduje. Zatímco policie procházela přízemím, hledajíce bomby, oběti a osoby odpovědné za masakr, Harris a Klebold pokračovali ve své „misi“ ve druhém patře, kde stopovali všechny zbloudilé studenty, kteří se schovávali v učebnách. V knihovně studenti, kteří ještě pár chvil před útokem studovali, čelili útoku dvojice, která je nemilosrdně střílela. Několik přeživších pak později prohlásilo, že Harris a Klebold vtípkovali a smáli se, během toho, co stříleli své spolužáky. Poslední výstřely byly slyšet ve 12:30, kdy vrazi obrátili zbraně sami proti sobě. 

 

Eric Harris a Dylan Klebold si na život sáhli sami

Masakr na Columbine High School aneb den, kdy dvojice mladíků obrátila zbraně proti vlastním spolužákům

 

Zachranářské, policejní a SWAT týmy stále ještě nevědely, kolik střelců se v budově pohybovalo, zda jsou již mrtví nebo někde v záloze čekají na poslední úder. Studenti, zranění a šílící strachy museli být vyvedeni z budovy, aby mohla být zajištěna jejich bezpečnost. Každý jeden z nich však byl nejdříve prohledán, aby nepronášel zbraně či bomby. Až někdy kolem 16:00 mohla policie prohlásit, že budova i studenti jsou v bezpečí. Všichni přeživší byli evakuování. Těla dvou zabijáků byla nalezena se zbraněmi v rukou a výbušnými zařízeními skrytými pod jejich kabáty. Počet obětí, včetně dvou střelců, se zastavil na čísle 15. To však jen díky skutečnosti, že zasáhla vyšší moc a všechny bomby až na jednu selhaly. V opačném případě by počet obětí byl několikanásobně vyšší. 

 

Mladíci se ke zbraním dostali díky Robyn Anderson, což byla Kleboldova kamarádka, která již dosahovala dospělosti a zbraně jim koupila. Neměla však nejmenší povědomí o tom, co dvojice plánuje. Harris a Klebold ve svých denících uváděli mnoho informací, jak svůj čin provedou, avšak málo se zmiňovali proč. Deník, který byl nalezen v pokoji Erica Harrise obsahoval důkladný popis toho, co budou 20. dubna 1999 provádět už od 5 hodin ráno. O jejich motivaci tedy můžeme pouze spekulovat, ať už to bylo kvůli spolužákům, kteří je považovali za outsidery a dávali jim to najevo, či kvůli posedlosti násilím. Psychologové však došli k závěru, že Harris byl psychopat posedlý sadismem (o čemž vypovídá i triko s nápisem “natural selection“, které měl na sobě během útoku), kdežto Klebold trpěl depresemi a nechal se svým nejlepším přítelem zmanipulovat. Ohledně události vzniklo několik podrobných dokumentů (tady a tady).

Ohodnoť článek
53
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.