Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. dubna 2016 19:45
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Český vědec Miroslav Sedláček získal nominaci na cenu evropský vynálezce roku

ZAJÍMAVOSTI VĚDA
Uložit Uložené

Průlomová turbína zajistila úspěch českému vědci.

Jméno současného českého vědce, Miroslava Sedláčka, ze Stavební fakulty ČVUT vám možná nic neříká, brzy se to však může změnit. Vědec si totiž odnesl nominaci na prestižní cenu evropský vynálezce roku. Pokud vás zajímá, za co si ji vysloužil, musíme se vrátit o kousek dále do minulosti do doby, kdy si všiml, že lístky se ve vodním víru točí podél své osy a proti směru otáčení víru. Docent Sedláček, který na fakultě ČVUT působí již více než dvacet let využil svého poznatku při originálním výtvoru turbíny na výrobu elektrické energie. Hlavním přínosem jeho vynálezu je jeho uplatnění, neboť rotor dívky zvonovitému tvaru umožňuje vyrábět elektřinu i z pomalu tekoucích vod nebo například z přílivu a odlivu.

Do soutěže bylo nominováno celkem 15 vědců z celé Evropy a Sedláček se dostal do trojice nominovaných v kategorii výzkum. O každém z nich nechal Evropský patentový úřad a zároveň pořadatel soutěže natočil několikaminutový dokument, který si můžete pustit níže. A přestože se jedná o projekt, který bude bojovat o ocenění v kategorii výzkum, dvě české firmy už připravují jeho výrobu a jedna už turbínu dokonce prodává. Na rozšíření turbíny se pracuje i v USA a vynález má poměrně veliký potenciál. Vývoj turbíny je Sedláčkovo celoživotní dílo a zda se ocenění dočká, se dozví už 9. června v Lisabonu. Nám nezbývá než držet palce. 

Domů
Sdílet
Diskuse