Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 12. 4. 2021 svátek má Julius

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Ivan Jonák vlastnil klub, kam chodil Karel Gott, Lucie Bílá i pražská mafie. Nakonec skončil ve vězení za objednávku vraždy své manželky

Příběh člověka, který tak dlouho zkoušel neomezené možnosti porevoluční doby v Česku, až na ně sám doplatil.

8. srpen 2017, 14:48 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Ivan Jonák vlastnil klub, kam chodil Karel Gott, Lucie Bílá i pražská mafie. Nakonec skončil ve vězení za objednávku vraždy své manželky
Zdroj: ŠJů/Wikimedia Commons
Zajímavosti
4
Antonín Havlík
8. srpen 2017, 14:48

Ivan Jonák vlastnil klub, kam chodil Karel Gott, Lucie Bílá i pražská mafie. Nakonec skončil ve vězení za objednávku vraždy své manželky

Příběh člověka, který tak dlouho zkoušel neomezené možnosti porevoluční doby v Česku, až na ně sám doplatil.

Antonín Havlík
8. srpen 2017, 14:48
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Ivan Jonák vlastnil klub, kam chodil Karel Gott, Lucie Bílá i pražská mafie. Nakonec skončil ve vězení za objednávku vraždy své manželky
Zdroj: ŠJů/Wikimedia Commons

Vlastní medvěd, krokodýl, okázalý životní styl, sláva nebo kabriolet plný nahých dívek uprostřed Staroměstského náměstí. Ivan Jonák měl jakožto tzv. „kluk z ulice“ všechno. Pak přišly atentáty, vraždy, boje o majetek, vězení. Stačilo tak málo a přišel o úplně všechno.

                               

O devadesátých letech v České republice se toho traduje mnohé. Divoká doba, kdy měli po pádu komunismu najednou všichni přístup ke všemu západnímu, novému a do té doby zakázanému a konečně se mohli přidat ke všem těm mocným velikánům z Wall Street a vydělávat obrovské peníze. Ne vždy však dopadl tento americký sen po Česku dobře a spousta bílých koní, co po revoluci s vidinou rychlého zisku nasadila nepadnoucí fialové sako a běžela do banky zřídit velkou půjčku svému nenechavému kamarádíčkovi, rychle padla obličejem do kruté kapitalistické reality.

 

 

Byli tu úspěšní podnikatelé, neúspěšní podnikatelé, řadoví zaměstnanci, mafiáni, politici, hudební hvězdičky. A pak tu byl Ivan Jonák, mafián bez mafie (jak se sám nazýval), který objevil skulinu na tehdejším hladovém porevolučním trhu a pod nímž se všechny jmenované sorty lidí sdružovaly. Kromě peněz se totiž v devadesátých letech lidé chtěli bavit. Už nechtěli vyčpělé diskotéky z dob komunismu, chtěli něco víc, něco západního, svěžího. 

 

Ivan Jonák se před rokem 1989 živil různými činnostmi. Byl to popelář, taxikář, vyhazovač, jezdil s cirkusem. Podle svých vlastních slov dokázal za komunistů sehnat bony i cizí měnu. Založil dokonce Sdružení nezávislých revolucionářů od sv. Václava, kde vybíral peníze na podporu sametové revoluce. Obchodní duch se v něm nezapřel.

 

 

V té době se seznámil se svojí budoucí ženou Ludvikou. Ta těsně po revoluci zajistila německého společníka Helmuta Hugera, aby pak o dva roky později ve společném spoluvlastnictví s Ivanem konečně nasytili ty hladové krky pořádným klubem. Klubem, který do té doby neměl obdoby. Klubem, kam budou rádi přicházet nejen špičky tehdejšího mafiánského podsvětí, ale i jména jako Twenty4Seven, 2 Unlimited nebo Guns’n’Roses. Kdo tehdy nebyl v Discolandu, jako by nebyl vůbec. A tady vlastně samotný příběh začíná.

 

Z Discolandu se poměrně rychle stal kult. Součástí několikapatrového klubu byl i strip bar a za jednu noc dokázal klub vydělat i na milion korun. Stál jen kousek od Palmovky, takže nebyl tak na očích a možná i díky tomu se sem shromažďovali nejen celebrity a politici, ale i mafiáni z podsvětí. Vyhazovače tu dělali lidé z Berdychova gangu, kteří díky tomu získali důležité kontakty a zformovali se do skupiny, která měla na svědomí desítky loupežných přepadení. V roce 1996 vydírali a nakonec i zavraždili známého pražského zlatníka Václava Tomana.

 

View post on imgur.com

 

Ivan Jonák se své nenadálé bohatství nebál dávat najevo. Na krku nosil zlaté řetězy, chodil vždy v luxusních oblecích a vozil se výhradně ve svých drahých autech. Megalomanství, exhibicionismus (rád se chlubil přátelům svým arzenálem zbraní), až devadesátkový kýčovitý nevkus zaplavily jeho okolí. Sám Jonák se proslavil svou jízdou v kabrioletu po okolí Staroměstského náměstí s úplně nahými dívkami. Na autě byly polepy jeho Discolandu. Každý v Praze věděl, co je to zač. Do klubu chodily i tehdejší celebrity včetně Lucie Bílé a Karla Gotta. I oni věděli, že ty nejdivočejší párty se pořádají v Discolandu. Povoleno tu bylo všechno.

 

View post on imgur.com

 

Jonák měl sice manželku, se kterou spoluvlastnil klub a měl dvě dcery Veroniku a Sylvii (po které pojmenoval Discoland), ale nijak se netajil svou vášní pro lehké dívky. Sám s jistou mírou nadsázky tvrdil, že jich měl za svůj život přes dva tisíce. Psal dokonce povídky, kde velmi dopodrobna popisoval, co dělal s dívkami z tehdy nechvalně proslulé Perlovky (ulice v Praze, kde se dříve shromažďovaly prostitutky). S manželkou později takřka už nežili, brali se spíše jako obchodní partneři.

 

Všechno fungovalo jako na drátkách. Problém nastal až ve chvíli, kdy se žena Ludvika se společníkem Hugerem rozhodla poslat Ivana Jonáka na druhou kolej a celý klub prodat. S tím Jonák nesouhlasil. Chtěl fungující byznys vlastnit dál. Tento životní styl byl jeho neodmyslitelnou součástí. Přišel první velký zvrat. 7. dubna 1994 byl na pražském sídlišti Petrovice, v malém stánku se zeleninou, spáchán atentát na Ludviku Jonákovou. Na místě zemřela.

 

 

Další silný moment přišel o dva měsíce později, kdy byla do Jonákova auta nainstalována výbušnina. Způsobila velké škody na autě, ale Jonákovi vůbec nic neudělala. Do 24 hodin přišel další útok, kdy mu jakýsi anonymní pachatel prostřelil kus obličeje. „Měl jsem štěstí v neštěstí, protože jsem těsně před výstřelem zvedl hlavu od kapoty. Jinak bych byl zasažen přímo do spánku,“ mumlal v červenci 1994 Jonák pro tehdy ani ne půl roku fungující televizi Nova. Měl ochromenou celou levou část obličeje.

 

Najatý vrah, kterého policie dopadla, však začal mluvit. Potvrdilo se to, o čem se mezi policií zatím jen dohadovalo. Vraždu manželky si podle vraha Jonák opravdu objednal a dohodnutou částku nezaplatil. Nebýt nedoplatku, možná by policii toto svědectví nikdy nepředal.

 

 

Podle lidí z podsvětí však Ivan Jonák nikdy neznamenal žádné reálné nebezpečí. Obličej mu prý tehdy prostřelili záměrně, jako varování, protože dlužil peníze za popravu jeho manželky. Otočili se mu úplně všichni, kromě dcer, které dodnes věří, že jejich otec si matčinu vraždu neobjednal.

 

První soud Jonáka osvobodil, při druhém ho už shledal z objednávky vraždy vinným a v roce 1996 ho odsoudil k trestu odnětí svobody na 18 let. Jonák celou dobu ve vězení tvrdil, že je nevinný a za nic nemůže. Stal se prý obětí justičního omylu. Nebylo mu to však nic platné.

 

 

Z Discolandu se stal mezitím squat, který víc a víc chátral. Začátkem 2014 byl Ivan Jonák z vězení propuštěn a naplánoval si velkolepý návrat. Bohatství, okázalost a slávu vystřídala samota, dluhy a exekuce. Do toho se začaly ozývat zdravotní komplikace, které se za tu dobu nahromadily kvůli neřízenému životnímu stylu, a z avizovaného návratu tu zbyla jen jakási naivní iluze kdysi bohatého muže, kterého pohltil jeho vlastní svět plný devadesátkového vekslu, jenž už dnešní doba ze společnosti vyhnala. Zbylo mu jen pár známých, invalidní důchod a vesnické diskotéky, které tak rád objížděl.

 

 

Provoz Discolandu Sylvie se už nikdy nepodařilo obnovit. V posledním rozhovoru pro deník Týden Ivan Jonák říká, že je pořád nekorunovaným králem. Že se určitě vrátí na výsluní a svojí pošramocenou pověst opět nabude. Není jasné, jestli si to doopravdy myslel, nebo to tak moc chtěl, že o tom aspoň mluvil. Každopádně se toho nedožil. Zemřel 24. února 2016 v osamocení svého pražského bytu. Tak trochu v iluzi své vlastní extravagance a tak trochu jako oběť polistopadové vekslácké kultury. I tohle jsou devadesátá léta.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
2 Zabavili jim luxusní auta i hotovost. Policie zadržela mezinárodní gang, který operoval i v Česku
3 Nejbrutálnější sport na světě: Barmský box je jen pro silné povahy
4 VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
5 Z nového X6 M Competition nám spadla čelist. 625koňové BMW popírá fyzikální zákony
1 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
2 Zabavili jim luxusní auta i hotovost. Policie zadržela mezinárodní gang, který operoval i v Česku
3 Vědci z USA tvrdí, že našli pátou základní fyzikální sílu
4 Z nového X6 M Competition nám spadla čelist. 625koňové BMW popírá fyzikální zákony
5 VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
1 Nový film režiséra Lidské stonožky možná nikdy neuvidíme. Je tak nevhodný, že jej odmítají všichni distributoři
2 Spojené státy zvedají varovný prst pro Rusko. Žádají, aby Moskva přestala „zastrašovat“ Ukrajinu
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
5 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
5 Česká sériová vražedkyně s přezdívkou Krvavá blondýna vraždila pouze muže. Charakterizovala ji bezcitnost a arogance
více z témy zajímavosti
Masivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelekMasivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelek
VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazemVIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
Kněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a ThoraKněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a Thora
více článků
Sponzorované články
Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?
Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy
Práce a hraní her má jedno společné. Poradíme ti, jak se lépe soustředit na obojíPráce a hraní her má jedno společné. Poradíme ti, jak se lépe soustředit na obojí
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
V Česku je téměř 70 tisíc lidí bez domova. Nový výzkum nám přibližuje těžkosti jejich životaV Česku je téměř 70 tisíc lidí bez domova. Nový výzkum nám přibližuje těžkosti jejich života
Praha se přiblíží k 21. století. Jízdenku za MHD bude možné příští rok konečně zaplatit online či mobilem, půjde nahrát i na bankovní kartuPraha se přiblíží k 21. století. Jízdenku za MHD bude možné příští rok konečně zaplatit online či mobilem, půjde nahrát i na bankovní kartu
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Co si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER BackstageCo si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER Backstage
Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.