Čtvrtek 18. 10. 2018 svátek má Lukáš

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Microsoft/Cuphead

Nejnáročnější hra roku je zároveň tou nejroztomilejší. U plošinovky Cuphead si sáhnete na své nejhlubší dno (Recenze)

Nenechte se zmýlit. Cuphead rozhodně není hrou pro děti. Možná jen jako trest pro ty zlobivé.

10. říjen 2017, 17:23
10. říjen 2017, 17:23

Nenechte se zmýlit. Cuphead rozhodně není hrou pro děti. Možná jen jako trest pro ty zlobivé.

Začneme netradičně – statistikou. Cca 10 hodin hraní a přesně 727 smrtí. Mých smrtí. To znamená smrt a pocit marnosti v průměru každých plus minus 50 sekund. Anebo ještě jinak. Dante Alighieri ve své Božské komedii popisuje devět částí (kruhů) pekla a já si právě prošel všemi devíti. Tak by se dal ve stručnosti pospat můj výlet do malovaného světa nové indie plošinovky Cuphead, která ve svém nitru ukrývá daleko více bolesti a utrpení, než by se při pohledu na její roztomilý zevnějšek mohlo zdát. Ale vítězoslavně jsem se nakonec vrátil zpět na světlo. Vysílený, na pokraji pláče, ale přece šťastný. A s obrovskou chutí sebemrskače si tuhle náročnou odyseu dát ještě jednou.

 

Recenzování proběhlo na konzoli Xbox One S

Nejnáročnější hra roku je zároveň tou nejroztomilejší. U plošinovky Cuphead si sáhnete na své nejhlubší dno (Recenze)

Malovaný skvost 

Na vydání Cupheada jsme čekali opravdu dlouho. Jeho úplné počátky se dají vystopovat až do roku 2010, kdy na hře začala pracovat dvojice bratrů Chad a Jared Moldenhauerovi, kteří společně založili malé, nezávislé StudioMDHR Entertainment. O čtyři roky později se nám pak hra představila na největšího herního veletrhu E3, kde se zařadila mezi ta nejzajímavější oznámení celé konference Microsoftu, nicméně trvalo ještě dalších několik let, než se k nám hra konečně dostala. 

 

Takto vleklý vývojový proces je obzvlášť na poměry většiny indie titulů dosti nezvyklý, což v nejednom hráči mohlo vzbouzet obavy, zda nebyl projekt v tichosti zrušen. Naštěstí ale nebyl. Hra je tady a láska a péče, jakou tvůrci svému dílu věnovali, jde cítit doslova na každém kroku – to především v estetické rovině a hravosti, kterou je titul prošpikovaný skrz naskrz. 

 

Jedno z největších kouzel hry je tak patrné hned na první pohled, a tím je velmi originální grafické zpracování. Autoři jím zcela otevřeně odkazují na animované americké filmy a pořady z třicátých let minulého století a přestože hry v podobném stylu se již v minulosti objevily, Cuphead se díky němu naprosto zásadně odlišuje od drtivé většiny současné produkce.

 Nejnáročnější hra roku je zároveň tou nejroztomilejší. U plošinovky Cuphead si sáhnete na své nejhlubší dno (Recenze)

 

Vše, co ve hře vidíte, je ručně namalováno, a to i včetně veškerých animací postav, které se po vzoru starých disneyovek hýbou ve 24 snímcích za sekundu, zatímco zbytek celé hry běží v 60 snímcích za sekundu. Senzační dojem z vizuální stránky navíc podtrhuje silný důraz na detail a velmi často taky malebné zátiší, které z hraní dělají učiněnou pastvu pro oči.

 

Špičkové grafické provedení navíc skvěle dotváří i parádní ozvučení. Hudební stránka hry, kterou si vzal na starosti skladatel Kristofer Maddigan, se stejně jako ta výtvarná vrací do minulosti, a nese se tak v duchu starých (nejen) jazzových tónů a melodií. Velmi příjemné je mimochodem i zpívaná znělka, která se rozehraje hned v úvodním menu hry a v několika krátkých verších nastíní jednoduchou příběhovou zápletku. 

Byl jednou jeden hrníček

Dějová linka hry se točí kolem dvojice ústředních postav – Cupheada a jeho bratra Mugmana. Ti jednoho dne zabloudí příliš daleko od svého domova a cesta je zavede až do neony rozzářeného kasina, kde se bezhlavě pustí do hraní kostek a série výher na sebe nenechá dlouho čekat. Má to ale háček. Majitelem podniku je totiž všemi mastmi mazaný ďábel, který za použití lsti vyhraje nad mladými chlapci jejich dětsky nevinné duše. Cuphead a Mugman tak pána pekel v zoufalství na kolenou odprosí, zda by si svůj dluh nemohli nějak odčinit, na což prohnaný roháč přikývne a vyděšeným bratrům zadá nesnadný úkol – vybrat duše od všech jeho dlužníků.

 

Nejnáročnější hra roku je zároveň tou nejroztomilejší. U plošinovky Cuphead si sáhnete na své nejhlubší dno (Recenze)

 

Tím se dostáváme k té nejdůležitější části hry – soubojům s bossy. Těch je ve hře poměrně slušné množství a hráč je objevuje při procházení po herním světě, který se dělí na tři ostrovy, přičemž pro postup z jedné části do druhé a z druhé do třetí je vždy třeba nejprve sebrat duše všech bossů v okolí.

 

Těšit se přitom můžete na vskutku rozmanitou plejádu potvor – mimo jiné se utkáte proti přerostlé slunečnici, pirátovi na oživlé lodi, vysmátému klaunovi s nafukovacími balónky psích hlav, včelí královně s kouzelnou hůlkou v ruce a celé řadě dalších prapodivných bytostí, které vám už ale nebudu prozrazovat. Dodám snad jen tolik, že některé střety se odehrávají na zemi, v jiných budete létat v letadélku ve vzduchu a každý ze soubojů má navíc hned několik fází, během kterých nejenže sílí útoky daného prevíta, ale často se boss taky znetvoří do nějaké ještě zlověstnější podoby.

Skákej, střílej, umírej

Hratelnost pak tvoří v zásadě dva základní ovládací prvky – vyhýbání se útokům nepřátel a střílení projektilů ze špičky Cupheadova prstu. A přestože jde takřka každý z boss fightů zvládnout hravě jen za pár krátkých minut, nebývá ničím neobvyklým, že u něj strávíte klidně skoro celou hodinu. Hodinu, ve které okusíte emoce, o kterých jste ani nevěděli, že existují. Vytrháte si vlasy, začnete lézt po zdech a naučíte se chrlit nadávky v osmi světových jazycích. Ve výchozí podobě totiž křehounký Cuphead vydrží jen 3 zásahy, načež se odebere do hrníčkového nebe, a vy tak celý souboj musíte začít nanovo. A zase nanovo. A zase nanovo. A zase nanovo...

 

 

Z předchozích řádků jste tak již mohli vytušit, že náročnost, s jakou tato roztomilá plošinovka vstupuje na scénu, je doslova a do písmene pekelná. Cestu k ní si tak nejdou jen ti nejotrlejší a jen ti nejotrlejší z nejotrlejších ji taky dokončí. Nadmíru zábavná hratelnost spočívající ve zdolávání tuhých bossů je zde vyvážena notnou dávkou frustrace, na kterou se zkrátka budete muset připravit a která vás nemine. O to sladší pak ale bude příchuť vítězství (teda za předpokladu, že dřív svou herní mašinu vzteky nevyhodíte z okna).

 

Ale budiž, na výzvě a náročnosti jako takové samozřejmě není nic špatného, problém v tomto případě ovšem je, že smrt čas od času nezaviní ani tolik vaše nešikovnost jako spíš fakt, že dění na obrazovce dokáže být místy poměrně chaotické a nepřehledné. Raději si ani nechci představit, jaký velký zmatek pak může nastat při hraní ve dvou hráčích v režimu lokální kooperace. Dosti nepohodlný je také designový archaismus spojený s ovládáním vašeho hrdiny, který dokáže střílet jen do několika směrů a hráč tak nemůže z místa zaměřit přesně tam, kam chce. 

Upgrady a vylepšení

Na druhou stranu jsou zde i prostředky, jak si hraní alespoň částečně usnadnit. Řeč o užitečných upgradech a nových dovednostech, které pro svého porcelánového hrdinu můžete výměnou za zlaté penízky zakoupit u zdejšího prasečího obchodníka. Díky nim tak lze Cupheadovi propůjčit novou útočnou či obranou schopnost, přidat mu ještě život navíc a tak dále.

 

Nejnáročnější hra roku je zároveň tou nejroztomilejší. U plošinovky Cuphead si sáhnete na své nejhlubší dno (Recenze)

 

Zlaté penízky na nákup vylepšení budete sbírat v takzvaných Run & Gun misích, v nichž je vaším cílem proběhnout úrovní a postřílet slabší protivníky s obvykle nějakým mini bossem na samém konci. Nenechte se ale zmást, přestože se nejedná o plnohodnotné souboje jako ve zbytku hry, dokáží i tyto menší mise potrápit úplně stejně jako kdejaký bossák, v některých případech možná ještě o něco více.

 

Kromě toho můžete získat i nové speciální útoky, kterými vás odmění postava stříbrného kalíšku, když ji v mauzoleu ochráníte před dorážejícími vlnami duchů. Tyto speciální útoky se vám pak v průběhu boje nabíjejí a jejich prostřednictvím můžete nepříteli uštědřit o něco silnější úder nebo třeba na krátkou dobu získat nesmrtelnost, což se rozhodně hodí a může vás to mnohdy vytáhnout z pěkné šlamastiky. Před nemilosrdným utrpením se ale stejně nikam neschováte.

 

O neúprosné povaze hry ostatně svědčí i zdejší počítadlo smrtí v podobně jezerního ducha, který vám s přesností ochotně prozradí, kolik hořkých porážek jste už utržili. V mém případě to bylo přes zmíněných sedm stovek, což asi není příliš daleko od mé bilance v rámci celé trilogie Dark Souls dohromady – v této souvislosti mimochodem není bez zajímavosti, že Cuphead na sérii z dílny studia From Software odkazuje charakteristickým nápisem YOU DIED po každém úmrtí.

 

Nejnáročnější hra roku je zároveň tou nejroztomilejší. U plošinovky Cuphead si sáhnete na své nejhlubší dno (Recenze)

Jen na vlastní nebezpečí

Cuphead je jednoznačně vysoce zábavnou a návykovou hrou, v žádném případě však nelze doporučit každému. Do jejího infantilně roztomilého výtvarného stylu je věru velmi těžké se nezamilovat hned na první pohled, pod touto překrásně malovanou fasádou ovšem dřímá učiněné peklo. Celková náročnost však bohužel místy plyne z nepřehledného dění na obrazovce a nepříliš pohodlného míření při střílení. Hra navíc občas působí dojmem, jako kdyby úspěch závisel více na štěstí než na dovednostech. Pokud se tedy u hraní neradi trápíte, dejte od Cupheada ruce pryč a raději urychleně zapomeňte, že vůbec existuje. Naopak v případě, že máte pořádně tuhý kořínek a nezdráháte se za porci zábavy dát všanc i svoji vlastní příčetnost, pak jste na správné adrese. 8/10

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Zdroj: Vlastní Tagy: recenze, Cuphead
Ohodnoť článek
11
Sdílej článek
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a ohodnotit článek.
Přihlásit se
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.