Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. února 2018 15:53
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Steven Soderbergh chce točit filmy už jen na iPhone. Kvalita videa je podle něj naprosto dostačující

FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené

Slavný režisér se rozhodl vydat revolučním směrem.

Americký režisér Steven Soderbergh (Ocean's Eleven, Side Effects) se nebojí experimentovat. Už dříve žongloval s myšlenkou, že by natočil celovečerní snímek výhradně za použití mobilního telefonu. Inspiraci si bral zřejmě i z projektu Seana Bakera, který před třemi lety natočil snímek Tangerine za použití několika modelů iPhonu 5s. Něco málo přes hodinu dlouhý snímek příliš nezapůsobil, ale jeho technické zpracování znamenalo průlom

Teď se však konceptu ujal daleko známější Steven Soderbergh, který operuje s podstatně vyšším rozpočtem. Rozhodl se natočit hororový film jen za pomoci iPhonů. Skutečně tak učinil, snímek pojmenoval Unsane a jeho premiéry se dočkáme v březnu (marec). Podle režisérových vlastních slov však nejde o žádný marketingový tah, nýbrž čistě pragmatickou volbu. Podle jeho názoru iPhone technicky zkrátka pro účely filmu postačuje. Dokonce se nechal slyšet, že příští filmy už bude točit jenom smartphony. 

V rozhovoru pro magazín Indiewire chválil kvalitu videa. Nové smartphony totiž dokáži již natáčet ve 4K, a tak režisérovi po promítání na 12 metrů velkém plátně spadla čelist. Podle něj byl obraz dokonale čistý. Používat místo drahých kamer k natáčení výrazně levnější mobily od Applu je pro něj prý osvobozující zážitek. Dle jeho názoru běžný návštěvník kina, který nebude mít povědomí o způsobu natáčení, ani nepozná, že vše na plátně bylo snímáno mobilním telefonem. 

Hororovka Unsane vypadá navíc opravdu dobře. Kdo ví, možná jsme právě na startu přelomu, kdy drahé technologie nahradí prosté zařízení do kapsy? Vidíte tuto revoluci jako něco reálného nebo spíše jako Soderberghův úlet? 

Domů
Sdílet
Diskuse