Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. ledna 2019 17:05
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Nová nejsilnější konzole chce ovládnout svět her. Má šanci na úspěch, nebo jsou tvůrci tak trochu šílení?

TECH
Uložit Uložené

Tvůrci mají se svým herním systémem Mad Box velmi ambiciózní plány. Je však otázkou, jak moc se jim dá věřit.

Svět herních konzolí už dlouhá léta patří trojici hlavních velikánů – Sony, Microsoftu a Nintendu. Nyní však chce kartami zamíchat tým tvůrců ze společnosti Slightly Mad Studios, který v posledních týdnech začal postupně odhalovat svůj nový chystaný projekt. Tím je konzole s pracovním názvem Mad Box a jak prohlásil samotný šéf studia Ian Bell, má se jednat o nejsilnější konzoli vůbec.

Konzole z budoucnosti

Před nedávnem jsme se mohli seznámit s designovým řešením, které se autoři pro Mad Box rozhodli zvolit, a kromě toho včera Ian Bell poprvé odhalil, jak by měly vypadat ovladače pro připravovanou konzoli. A jak si můžete na obrázcích níže všimnout, v obou případech se jedná o dosti netradiční vzhled s řadou futuristických prvků.

Zřejmě není příliš velkým překvapením, že megalomanskými sliby ohledně nové konzole šéf studia nikterak nešetří. Studio totiž prý nevytváří jen konzoli, ale zároveň taky vlastní engine, který bude herním vývojářům poskytnutý zcela zdarma a díky němu pak budou moci na Mad Box vytvářet své tituly. 

A kromě toho, že má být mašina schopná pohánět hry v nativním 4K rozlišení při až 120 fps, bude prý Mad Box rovněž podporovat většinu VR headsetů při 120 fps.

Dá se tomu věřit?

Uvedené údaje se však třeba brát s odstupem, jelikož během představování konzole se Ian Bell postaral o menší zmatení, které stále není úplně objasněné. V původním tweetu totiž uváděl, že VR hry poběží na Mad Boxu při 60 snímcích za sekundu, což už je dnes realita například u řady PSVR titulů. Tudíž se nejedná o nic, čím by se měla chlubit chystaná „nejsilnější konzole v dějinách“.

Když jej na to jeden z fanoušků upozornil, Bellova odpověď zněla tak, že měl na mysli 60 fps „na oko“. Tímto neortodoxním vysvětlením však přinesl ještě více nejasností. Ze strany fanoušků totiž přišla námitka, že když každé oko vnímá 60 snímků za sekundu, neznamená to, že bychom hráli hru ve 120 fps, nýbrž pořád v 60 fps. Na to zase Bel odvětil tím, že „60 + 60 se vždy rovná 120“. Tím ale vyvolal ještě více otázek.


Jak je tedy vidět, kolem Mad Boxu začaly panovat nejasnosti hned v samotném začátku, čemuž velkou měrou napomohl právě samotný šéf studia svými nepříliš srozumitelně formulovanými výroky. A to na věrohodnosti celého projektu rozhodně nepřidává.

Pochybnosti ostatně vzbuzuje už jen samotný fakt, že firma Slightly Mad Studios se dříve zabývala hlavně závodními hrami (jeden díl pro Need For Speed nebo série Project Cars), a tak trh s konzolemi není mírně řečeno zrovna její doménou. Podle některých tak mají být zprávy o nové konzoly jen marketingovým tahem, jak na sebe upozornit.

K tomu všemu je třeba mít taky na paměti, že náklady na vývoj a výrobu takové konzole by byly jistě astronomické. V tomto směru však Bell uklidňuje, že o financování se stará řada různých investorů.

Nejdřív za 3 roky

I kdyby se však peníze podařilo sehnat, konzole opravdu vznikla a přinesla všechno, co Bell nasliboval (včetně těch 120 fps), pořád by se tvůrci museli popasovat s tím, že má Mad Box na trh dorazit asi až za 3 roky. Oproti tomu společnosti Sony a Microsoft svou novou generaci konzolí do světa dle aktuálních očekávání vypustí už v roce 2020, takže není jasné, jak moc úspěchu by Mad Box s takovým časovým skluzem zaznamenal.

A co si o chystané konzoli myslíte vy? Dejte nám vědět níže v komentářích.

Anketa:
Vznikne podle tebe konzole Mad Box?
Ano
Ne
Nevím
Ano
25 %
371 Hlasů
Ne
53 %
780 Hlasů
Nevím
21 %
311 Hlasů
Domů
Sdílet
Diskuse