Sobota 21. 4. 2018 svátek má Alexandra

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Microsoft/Xbox One X

Vyzkoušeli jsme nejsilnější konzoli na světě. Je Xbox One X novým králem na herní scéně?

O 40 procent výkonnější, tichá a elegantní. Konzole Xbox One X přišla na scénu ve velkém stylu.

16. prosinec 2017, 14:22

O 40 procent výkonnější, tichá a elegantní. Konzole Xbox One X přišla na scénu ve velkém stylu.

Nejsilnější konzole na trhu Xbox One X (původně označovaná jako Project Scorpio) je již několik týdnů k dostání v obchodech. Někteří z vás ji už možná mají doma, zatímco jiní nad koupí stále váhají. My jsme měli příležitost konzoli vyzkoušet jen krátce, a tedy bohužel ne v takové míře, abychom mohli zodpovědně a s čistým svědomím přinést plnohodnotnou recenzi, na které jste od nás běžně zvyklí a která by vám odpověděla na všechny palčivé otázky. Rozhodli jsme se vám však nabídnout alespoň krátký souhrn vlastních dojmů, postřehů a informací různorodého druhu, které vám možná pomohou usnadnit rozhodování, zda se vyplatí si novou mašinu od Microsoftu pořídit třeba ještě letos pod stromeček, či nikoliv. Jdeme tedy rovnou na to.

 

Vyzkoušeli jsme nejsilnější konzoli na světě. Je Xbox One X novým králem na herní scéně?

Kráska a zvíře v jednom 

První okouzlení přichází hned po vyndání z krabice. Pozitivní pocit z konzole po designové stránce je samozřejmě extrémně subjektivní záležitostí – sto lidí, sto chutí – nicméně z mého pohledu působí Xbox One X velice elegantním dojmem a poněkud jednoduché pojetí mašině jen a jen prospívá. Obzvláště dobře pak konzole vypadá zejména při porovnání s původním Xboxem One, který si ne nadarmo vysloužil posměšnou přezdívku „krabice od bot“. Pro Xbox One X už naštěstí nic takového neplatí. Nenechte se ale zmást, pod touto černou kráskou s příjemně malými rozměry (30 cm × 24 cm × 6 cm) se totiž skrývá učiněná bestie.

 

Pokud jste dosud žádnou konzoli od Microsoftu nevlastnili, možná vám bude chvíli trvat, než si zvyknete na její uživatelské prostředí, nicméně vy ostatní, kteří jste již Xbox měli, se v něm budete cítit jako ryba ve vodě. Prakticky vše je totiž stejné jako dříve, jen s tím skvělým příjemným rozdílem, že nyní je přechod mezi jednotlivými částmi dashboardu o trochu rychlejší. 

 

Nyní se ale podívejme na to, co konzoli činí natolik výjimečnou – její vnitřnosti (v závorce jsou pro porovnání uvedeny údaje konkurenční konzole PlayStation 4 Pro). Pod „kapotou“ Xboxu One X najdete osmijádrový procesor taktovaný na 2,3 GHz (PS4 Pro – 2,1 GHz), GDDR5 paměť o velikosti 12 GB a propustností 326 GB/s (PS4 Pro – 8 GB a 218 GB/s) a chybět pochopitelně nemůže ani grafická jednotka s ohromným výkonem 6 teraflopů (PS4 Pro – 4,12 teraflopu). Během hraní navíc konzole zůstává překvapivě tichá.

 

Jak je tedy vidět, po straně čistě technických specifikací nemá Xbox One X v současné době konkurenci a po právu si tak může užívat titulu nejsilnější konzole, daleko důležitější je ovšem pro hráče to, jak se tyto působivé číselné hodnoty ve výsledku projeví na obrazovce. Je tedy posun po grafické stránce skutečně tak oslnivý, jak jsme doufali? Nebudu vás napínat – je.

 

Vyzkoušeli jsme nejsilnější konzoli na světě. Je Xbox One X novým králem na herní scéně?

Grafické orgie 

Přesvědčit jsme se o tom mohli krátce při hraní závodní exkluzivity Forza Motorsport 7, která na Xboxu One X předvádí nevídaná vizuální kouzla v nativním 4K rozlišení při stabilních 60 snímcích za sekundu, přičemž celkový dojem z obrazu pochopitelně dotváří taky podmanivé efekty díky technologii HDR (High Dynamic Range).

 

Výsledkem toho je maximálně detailní a ostrý obraz, který dělá z hraní učiněnou pastvu pro oči a nejednou se tak přistihnete, že závod opakovaně přerušujete naskočením do foto módu, ve kterém si můžete prohlédnout nádherné modely aut, úchvatné stíny a nasvícení nebo různé drobné vizuální krásy a textury na trati, které vám jinak během zběsilého uhánění z jedné zatáčky do druhé mohou uniknout.

 

Hra Forza Motorsport 7 je však jen jednou z mnoha, které využívají předností nejsilnější konzole na trhu. Mezi dalšími vysoce hodnocenými exkluzivitami Microsoftu, které jsou na Xboxu One X díky podpoře ještě o něco lepší, můžete nalézt dále například akci Gears of War 4 (recenze zde) či Halo 5: Guardians, přičemž díky skvělé zpětné kompatibilitě si můžete vychutnat i vylepšené verze některých z dřívějších dílů obou slavných sérií. Podpory se dočkala i fantastická Forza Horizon 3 (recenze zde) a v neposlední řadě si s lepší grafikou můžete nyní užít taky roztomilou akční adventuru ReCore v Definitive edici, která nad rámec základní hry navíc přidává rozšíření příběhu, nové oblasti k prozkoumávání nebo různá vylepšení hratelnosti.

 

Vyzkoušeli jsme nejsilnější konzoli na světě. Je Xbox One X novým králem na herní scéně?

 

Velmi povedených exkluzivních titulů se za poslední roky na Xboxu objevilo ještě několik, zmínit tak můžeme například ztřeštěnou akci Sunset Overdrive, jejíž autoři však oznámili, že žádnou podporu pro Xbox One X neplánují. Svými kvalitami nadchly i indie tituly Ori and the Blind Forrest a pekelně náročný Cuphead (recenze zde), ani jedna z nich však optimalizaci v současné době nemá a není jasné, zda se jí vůbec dočkají. V případě chystaného pokračování Oriho je už však podpora potvrzená, což je jen pozitivní zpráva.

 

Kompletní seznam her vylepšených speciálně pro Xbox One X si můžete prohlédnou díky šikovnému seznamu přímo na stránkách výrobce. Nechybí na něm zvučné third-party tituly jako Assassin’s Creed Origins, Call of Duty: WWII, Rise of the Tomb Raider, The Witcher 3: The Wild Hunt a samozřejmě nepřeberné množství dalších, které oproti běžné verzi hry mimo jiné kromě rychlejšího načítání přinášejí navíc také právě rozlišení 4K či HDR (případně obojí). S tím se ovšem pojít nutné zlo v podobě patche, který si ukousne část ze zabudovaného disku s kapacitou 1 TB. Samotný 4K patch pro zmiňovanou Forzu Motorsport 7 je například velký necelých 30 GB.

 

Jedním dechem je však pro jistotu důležité zmínit očividné, a sice že ne úplně každá hra bude vypadat o poznání lépe než na konkurenčních platformách, je totiž záležitostí vždy pouze konkrétních vývojářských studií, zda a jak se svůj titul rozhodnou pro Xbox One X optimalizovat. Minimálně rychlejšího načítání by však na Xboxu One X měla automaticky dočkat většina her, což bezesporu potěší.

 

Vyzkoušeli jsme nejsilnější konzoli na světě. Je Xbox One X novým králem na herní scéně?

Ne pro každého

Zásadní otázkou ale zůstává, nakolik jsou pro vás tyto bonusy důležité. V tomto kontextu by se hodilo připomenout slova samotného Phila Spencera, šéfa herní divize Microsoftu, který se několik týdnů před vydáním Xboxu One X vyjádřil, že konzole není určená pro každého (stejně jako tomu bylo s ovladačem Xbox One Elite). A je to pravda. Jedná se totiž o produkt pro ty nejnáročnější hráče, kteří si potrpí na té nejvyšší kvalitě a jsou ochotni si za ni taky náležitě zaplatit – v tomto případě kolem 13 tisíc korun (~500 eur), což není zrovna málo.

 

Pro mě osobně jakožto potenciálního zákazníka tu však stále chybí přesvědčivý lineup velkých exkluzivních her, které si na jiné konzoli nezahraju. Na jednu stranu je sice pravdou, že kvalitních exkluzivních počinů je na Xboxu k dostání celá řada (několik z nich jsme si zmínili výše), na stranu druhou však nelze přehlížet fakt, že v tomto ohledu má konkurenční Sony přeci jen stále výrazně navrch. A dokud se to nezmění, nemám mnoho důvodů o koupi uvažovat. To je ale můj zcela subjektivní pohled a věřím, že jiným hráčům s jinými preferencemi nabídka exkluzivních her na konzoli od Microsoftu vyhovuje.

 

Před případnou koupí byste si tedy měli především odpovědět na to, po čem vy jako hráči a zákazníci vlastně toužíte. Vlastníte-li 4K televizi s podporou HDR a chcete si užívat vybrané hry vždy na té nejvyšší možné grafické úrovni, pak pro vás bude Xbox One X zřejmě správnou volbou. Tým Microsoftu na nové mašině odvedl pořádný kus práce a je to na ní znát. Pokud se ovšem považujete spíše za typ příležitostného hráče, kterému k naprosté spokojenosti stačí i méně efektů, nižší rozlišení či skromnější úroveň detailů, můžete na celý ten humbuk kolem nové nejsilnější konzole na trhu klidně zapomenout. Budete se mít fajn i na svém stávajícím stroji. Ti s vysokými nároky a požadavky by si však měli přijít na své – Xbox One X jim dá, co hledají.

Zdroj: VlastníFoto: Microsoft/Xbox One X Tagy: Microsoft, konzole, xbox one x
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse7 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
7 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Lucky Lucciano17. prosinec 2017, 19:47

Môže byť kráľom jakým chce, keď na PS sú oveľa lepšie tituly

6 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Rishko17. prosinec 2017, 0:57

A potom je tu odporučanie pre hráčov, ktorí si chcú zahrať bezkonkurenčné exkluzivity ... kupte si PlayStation. Gameplay > Grafika

6 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Boris18. prosinec 2017, 19:26

Pecka, oplatilo sa prejst s ps4 pro..

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Randy Marsh18. prosinec 2017, 19:19

preco su pskari tak otravni? :D

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Kuba Balwar25. prosinec 2017, 18:28

lpesi za mne je ps4 zaprvé ovladac je nsmislne udelany a ackove hry jsou na obojí konzolích takze za mne ps4 je nejlepší hlavně pro

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tereza Novotná23. prosinec 2017, 7:33

Hry sou pro děcka, dospělí šukaj;) www.mrdny.info

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lenkaa27. prosinec 2017, 12:29

Ten tvůj komentář má ale hloubku. Víš vůbec co to je?

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější