Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 2. 6. 2020 svátek má Jarmil

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
11
Kateřina Lukášová
22. leden 2018, 21:33
Čas čtení: 6:19
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

Den památky obětí holokaustu připomíná osudy tragicky zemřelých a nabádá k předcházení zločinům proti lidskosti.

Kateřina Lukášová
22. leden 2018, 21:33
Čas čtení: 6:19
5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu
Zdroj: Pixabay, CarlottaSilvestrini
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

27. ledna 1945 byla vojáky Rudé armády osvobozena pozemská brána do pekel, koncentrační tábor Osvětim. Tento den byl 1. listopadu 2005 Valným shromážděním Organizace spojených národů (OSN) vyhlášen Mezinárodním dnem památky obětí holokaustu. Má připomínat utrpení přibližně 6 milionů Židů, 2 milionů Romů a zhruba 15 tisíc dalších nevinných, jejichž životy padly na oltář kruté nacistické ideologie v rámci holokaustu, jinak zvaného šoa. Návrh na jeho vyhlášení, podaného Izraelem, USA, Austrálií, Kanadou a Ruskem, podpořilo 91 členských zemí.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

Konec se blíží

Roku 1945 je po dvou letech ústupu německých vojsk na všech frontách jasné, že konec druhé světové války se nezadržitelně blíží. Rusové už měsíce postupují Polskem a osvobozují okupovaná území. Když dorazí k hornoslezskému městu Osvětim, ležícím na jihu Polska, zdaleka netuší, co zde najdou. Rozsáhlý komplex budov, na který zde narazí, považují zpočátku za pracovní tábor. To, nebo spíše ty, které zde naleznou, ale dalece předčí veškerá jejich očekávání. Za ostnatými dráty se totiž skrývá největší nacistická továrna na smrt, jak Osvětim ve stejnojmenné knize nazvali uprchlí vězňové Oto Kraus (otec známého moderátora Jana Krause) a Erich Kulka.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

Rokem 1933 končí pro Židy normální život

Útisk Židů nastal prakticky již po roce 1933, kdy se Adolf Hitler dostal k moci. Tuto skupinu obyvatel vinil nejen z toho, že kvůli nim Německo prohrálo první světovou válku, ale také z celosvětového spiknutí, bolševismu a vlastně všeho špatného, co na zemi existovalo. Vše během let důmyslně zpracovával mazanou propagandou, jejímž prostřednictvím masíroval veřejnost a vštěpoval jí své pokřivené ideje.

 

Zabavením, tzv. arizací, majetku židovským rodinám, získal spoustu finančních prostředků, které Německo po válce potřebovalo jako sůl pro obnovení zbídačené ekonomiky. Židé tak přišli o své firmičky, obchody a továrny a nesměli pracovat ve státních službách. Německo naproti tomu velmi rychle a téměř bez práce pohádkově zbohatlo. Židé se museli registrovat, nemohli odebírat noviny nebo poslouchat rádia. Byli segregování od tzv. „čisté rasy“, nesměli s ní uzavírat sňatky, a dokonce ani jezdit městskou veřejnou dopravou. Postupně byli zbaveni úplně všeho – majetku, práv i důstojnosti. Po začátku války je s minimem věcí Němci začali odsouvat do uzavřených městských jednotek, tzv. ghett, kde se často v jednom malém pokoji tísnilo až několik rodin. Zde vykonávali nucené práce a v nuzných podmínkách přežívali do doby, než se rozhodlo o jejich další deportaci.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

Ve Wannsee je rozhodnuto o Konečném řešení židovské otázky

20. ledna 1942 bylo v okrajové městské části Berlína, Wannsee, rozhodnuto o Konečném řešení židovské otázky. Jednalo se o plán systematického vyvražďování evropských Židů, který na zámecké konferenci navrhl Reinhard Heydrich, 3. nejvyšší představitel SS. Posloužit k tomu měly vyhlazovací tábory, kam budou Židé odvezeni za jediným cílem – aby byli co nejrychleji, nejefektivněji a nejlevněji vymýceni z povrchu zemského. Největším z nich se stává Osvětim, kde jsou k původnímu pracovnímu prostoru přidány další ubikace, plynové komory a krematoria, kde je možno spálit až 80 000 mrtvých těl měsíčně. Vedení tábora si bude později na vyšších místech stěžovat, že to není dostačující.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

V dobytčích vagonech cestují Židé za smrtí

Židé byli hnáni do dobytčích vagonů s malými okénky, kde se tísnili v přeplněném tmavém prostoru několik dní a nocí, aby byli dovezeni na místo ještě horší. V koncentračních táborech na ně čekalo jen násilí, bolest a utrpení. To začínalo hned úvodní selekcí, kdy je příslušníci SS zpravidla rozdělili do dvou skupin. První, sestávající z žen, dětí a starých lidí, posílali prakticky hned do plynu.

 

Ostatní oholili, vytetovali jim číslo, které od té doby nahradilo jméno, a zařadili je do pracovních komand, kde vykonávali otrocké práce v hrozných podmínkách. Řada z nich se jejich vlivem do plynu ani nedostala, protože při práci zemřeli buď na následky vyčerpání, nebo krutého zacházení SS či kápů. Ti se tím náramně bavili a kreativně vymýšleli všechny možné způsoby, jak své oběti nejen mučit, ale také ztrapňovat. Oblíbeným trestem bylo například pověšení za zápěstí rukou svázaných za zády, přičemž nohy zůstávaly nad zemí tak, aby se jí nemohly dotknout. Nešťastník potom jen čekal, až mu váha vlastního těla klesajícího dolů nejprve vykloubí ruce a poté jej po čase zabije zcela. V nacistické terminologii se jednalo o tzv. „vyhlazení prací“, kdy vězni buď zemřeli při jejím výkonu, nebo proto, že již nebyli schopni pokračovat.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

Vyhlazení prací v nelidských životních podmínkách

Přeplněné baráky, úzké dřevěné pryčny, kde se tísnili minimálně ve třech lidech na jedné, tenké roztrhané oblečení i obuv (pokud vůbec nějaká), nedostatek jídla, pití, vši a blechy nakažené tyfem. Tak bychom mohli velice stručně popsat a shrnout životní (či spíše ne-životní) podmínky, které panovaly v nacistických koncentračních táborech, mezi něž patřila i Osvětim.

 

I s horečkou, průjmem či jinou nemocí se však každé ráno muselo na nástup a selekci, protože neuposlechnutí tohoto rozkazu znamenalo okamžitou smrt. Nadějí na dožití dalšího dne bylo jídlo. A tak i na takových místech, jako byly vyhlazovací tábory, bujel černý obchod, kde si ti šikovnější mohli za zásluhy nebo výměnu za něco jiného opatřit něco navíc k minimálním dávkám jídla. Překvapivé je, že tohoto obchodu se mnohdy účastnili i kápové, a dokonce i někteří vojáci SS.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

Sprchy, ze kterých místo tekoucí vody proudí plyn

20 minut. Pouze tak krátkou dobu trvalo usmrcení několika desítek nešťastníků, kteří neprošli náhodnou nebo ranní selekcí, a byli určení k okamžité likvidaci plynem. I tady ale nacisté prokázali svůj mimořádný smysl pro humor. Aby oběti nahnali do plynu, pokud možno klidně, maskovali příslušné komory za sprchy, kde je nutno je vydezinfikovat a očistit od všeho, co mohlo být příčinou nemocí. Těm, kteří šli do plynu rovnou z vlaku, dokonce ukázali šatny, kde si měli odložit věci na příslušné místo a zapamatovat si přesně číslo této skříňky, aby se později ke svým věcem v pořádku zase dostali. Tak krutě a nelítostně si pohrávali nacisté s lidskou psychikou. Nešťastníci se tedy svlékli a napochodovali do stísněných místností, které byly posléze uzavřeny neprodyšnými dveřmi. Ze sprch se potom, místo životadárné vody, spustil smrtonosný plyn.

 

Granulky cyklonu B, které vojáci chránění plynovými maskami sypali ze světlíku dolů, se po kontaktu se vzduchem proměnily v jedovatý plyn a velmi rychle otrávily všechny obyvatele místnosti. Rychlé, chytré a ekonomické. Přesně tak, jak to nacisté potřebovali. Příslušníci speciálního „sonderkomanda“, tedy Židé, pak museli mrtvým vybouchat zlaté zuby, zkontrolovat, zda nemají v tělesných otvorech schované šperky a posléze je spálit v pecích krematorií. Pokud měly mrtvoly vlasy, byly ostříhány a vlasy byly poslány do Říše na výrobu uniforem, jejichž krásou a kvalitou se pak vysocí příslušníci SS rádi chlubili. Cožpak jim nevadilo, že jsou ušity ze špinavých židovských vlasů? Evidentně ne.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

Evakuace produkuje pochody smrti

Ve druhé polovině roku 1944 se Rudá armáda přiblížila natolik, že Němci začali připravovat evakuaci Osvětimi. To spočívalo v likvidaci důkazů. V lednu 1945 pak vyhnali 58 000 pohybu schopných vězňů na tzv. pochod smrti na západ. Tisíce lidí zde zemřelo vysílením, zimou nebo byli zastřeleni proto, že šli příliš pomalu. Z jednoho takového pochodu smrti unikl i jeden z nejznámějších českých spisovatelů Arnošt Lustig. Ten svůj další život zasvětil připomínání událostí, na něž by lidstvo nemělo nikdy zapomenout. Krematoria byla po vyklizení tábora vyhozena do povětří. Podobný osud byl připraven i pro zbytek tábora, který měl být srovnán se zemí. Přežít neměl nikdo.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

Rusové osvobozují 7 tisíc zubožených přeživších

Rudá armáda byla ale naštěstí rychlejší. Do Osvětimi dorazila 27. ledna 1945 a nalezla zde 7 tisíc zbědovaných lidských bytostí. Nepřítomně hledících, plačících, neschopných slov a netušících, že jejich utrpení ještě neskončilo. Začne teprve poté, co zjistí, že ve většině případů zůstali na světě úplně sami a převážná část jejich blízkých nalezla smrt v osvětimských plynových komorách, nebo v jiných vyhlazovacích koncentračních táborech.

Z milionu obětí tvořili až 90 % Židé

V Osvětimi během války zahynulo 1 100 000 lidí, z toho 173 000 bylo z Československa. Téměř 90 % obětí byli Židé. Dnes zde můžeš najít památník, který má zajistit, aby se na ně nikdy nezapomnělo a předejít tomu, aby se nic takového už nikdy nestalo. Tomu můžeš pomoct i ty. My všichni. Když nebudeme holokaust popírat, nebo ho ignorovat, ale budeme o něm studovat a mluvit, uctíme nejen památku jeho obětí, ale podpoříme i naději, že se takové zvěrstvo a masový zločin proti lidskosti nebude už nikdy opakovat.

 

Památku obětí holokaustu můžeš 27. ledna uctít i tím, že navštívíš jedno z míst, které se Židům stalo osudným. Seznámíme tě s 5 z nich, které najdeš na území Česka nebo relativně blízko.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

1. Pevnost Terezín

Podle Norimberských zákonů zde Reinhard Heydrich, který byl 27. 9. 1941 jmenován do funkce zastupujícího říšského protektora v Protektorátu Čechy a Morava, nechal zřídit „sběrný a průchozí“ tábor pro židovské obyvatelstvo. Terezínské ghetto tak fungovalo jako přestupní stanice do koncentračních táborů, jako byla Osvětim, Dachau, Buchenwald nebo Sobibor či Treblinka a Belzec.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

2. Osvětim

Nacistická továrna na smrt představuje symbol holokaustu a je snad nejznámějším koncentračním táborem. Hlavní masakry se odehrávaly v táboře Březinka (Birkenau), kde leží i pověstná „brána smrti“, kudy projížděly dobytčí vagóny plné vystrašených Židů, které vezly na porážku skutečně jako dobytek.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

3. Majdanek

Na předměstí polského města Lublin se nachází německý koncentrační tábor Majdanek. Byl zřízen roku 1941 a měl sloužit jako tábor pro válečné zajatce. V únoru 1943 se ale jeho původní zamýšlené využití změnilo na tábor vyhlazovací, který se stal součástí nacistické vyvražďovací mašinérie.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

4. Ghetto ve Lvově

Pokud byl v Československu přestupní stanicí do vyhlazovacích táborů Terezín, na Ukrajině jí byl Lvov. Na sklonku roku 1941 zde nacisté zřídili ghetto, kam zahnali snad všechny lvovské Židy. Bylo jich asi 220 000 a tvořili tak tehdy bezmála polovinu obyvatelstva. Na těchto prostorech se dříve nacházela chudinská čtvrť, z níž byli původní obyvatelé vystěhováni.

 

5 míst, která můžeš navštívit, abys uctil památku obětí holokaustu

5. Josefov

Židovské město v Praze, kde najdeš množství památek, synagog a připomínek holokaustu, včetně jmen obětí pocházejících z Československa. Navštívit můžeš Staronovou synagogu, starý židovský hřbitov, Pinkasovu synagogu s památníkem obětí holokaustu, Klausovou, Maiselovu a Španělskou synagogu, které jsou součástí expozice Židovského muzea nebo židovskou radnici s přilehlou Vysokou synagogou.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
100
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.