Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. března 2018 v 18:00
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Olympijský výbor představil nové verze české hymny. Na internetu se rozhořela diskuze, zda nejde o vtip

ZAJÍMAVOSTI ČESKO
Uložit Uložené

Nové verze státní hymny jsou k mání, ale Češi je příliš nepřijali.

Nejsem žádný puritán, co by odmítal jakoukoli změnu. Ale tohle je snad nějakej vtip, ne?“ komentuje internetový diskutér novou verzi hymny, kterou představil Český olympijský výbor. Podobných reakcí je na hymnu většina, o čemž svědčí i poměr lajků a dislajků na olympijském YouTube kanálu. Právě tam byla dnes zveřejněna nová a delší varianta jednoho ze státních symbolů naší vlasti.

Důvodem, proč nová verze hymny vznikla, je délka a určitá nižší míra pompéznosti té původní. Český olympijský výbor, iniciátor této změny, chce na toto téma vyvolat debatu. Ceremoniál, při kterém sportovci přebírají medaile, by si prý zasloužil delší hymnu v honosnější podobě. Jejím autorem je hudební skladatel Miloš Bok.

Kromě první sloky, kterou otextoval Josef Kajetán Tyl, tu je ještě druhá sloka, nesoucí tento text:

Kde domov můj, 
kde domov můj. 
V kraji znáš-li Bohu milém, 
duše útlé v těle čilém, 
mysl jasnou, vznik a zdar, 
a tu sílu vzdoru zmar? 
To je Čechů slavné plémě, 
mezi Čechy domov můj, 
mezi Čechy domov můj!

Doporučeno
Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš tu trendy Diesel kousky, Pradu i lokální brandy jako Skedda Toto jsou nejlepší second handy v Praze. Najdeš tu trendy Diesel kousky, Pradu i lokální brandy jako Skedda 25. července 2024 v 7:00

Jsme sportovci, bojujeme za to, abychom byli nejlepší na světě, okamžik na stupních vítězů je velikým okamžikem,”  řekl předseda ČOV Jiří Kejval. Co jiného by si podle něj zasloužilo větší velkolepost, než okamžik předávání medailí. Hymna se tak po dlouhých letech možná v budoucnu promění. Jak hodnotíš její podobu, kterou přinesl Český olympijský výbor?

Update: Český olympijský tým původní video smazal a následně ho na svůj kanál znovu nahrál pod jiným odkazem, kde však poměr dislajků zůstal i po novém hlasování stejný.

Domů
Sdílet
Diskuse