Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 16. 10. 2019 svátek má Havel, Galina

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Lidé
1
Adam Smeták
18. červen 2018, 11:31

Čech zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Trvalo mu to deset let (Rozhovor)

Ivo Grabmüller jako teprve pátý Čech v historii vyšplhal na nejvyšší vrcholy všech světadílů.

Adam Smeták
18. červen 2018, 11:31
Čech zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Trvalo mu to deset let (Rozhovor)
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Dobývání nejvyšších vrcholů světa je adrenalinová výzva, kterou není radno podceňovat. Od roku 1953, kdy Edmund Hillary spolu s Tenzingem Norgayem poprvé vystoupili na Mount Everest, se na vrchol nejvyšší hory podívalo téměř pět tisíc odvážlivců. Za stejnou dobu zde ovšem dalších téměř 300 lidí skonalo poté, co přecenili své schopnosti.

 

Vystoupat do výšky 8848 m n. m. se v minulých týdnech podařilo i třináctému Čechovi v pořadí. Ivo Grabmüller tím završil Korunu světa, tedy výzvu, jejímž cílem je zdolat nejvyšší vrchol všech světových světadílů. Podařilo se mu to jako pátému Čechovi v historii a své snaze věnoval posledních deset let. 

 

Čech zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Trvalo mu to deset let (Rozhovor)

 

Jak se prachatický inženýr dostane k horolezectví na takovéto úrovni?

Předně musím hned v úvodu trochu uvést vše na pravou míru – ani dnes se za nějakého pravověrného horolezce nepovažuji. Jsem rodilý lyžař (běžec na lyžích) a posledních několik desítek let pravověrný triatlonista.

 

Horolezectví byla tak trochu náhoda kdysi před 10 lety a začalo to výstupem na Kilimandžáro. A ten inženýr v tom nehraje pražádnou roli.

 

Vystoupat na nejvyšší vrcholy všech sedmi světadílů se před vámi podařilo jen pěti Čechům, chtěl jste se zapsat do historie, nebo jste měl docela jinou motivaci? 

A to ještě jeden z nich k tomu má navíc kromě českého i švédský pas. To, že existuje jakási Koruna světa, jsem se dozvěděl tak trochu náhodou někdy v roce 2012, když jsem se vracel z úspěšného výstupu na nejvyšší horu Jižní Ameriky Aconcaguu.

 

Elbrus jako nejvyšší hora Evropy o rok později už byl záměr. Nemyslím si, že by jakési pomyslné 5. místo mělo sebemenší význam. To má význam snad pouze pro mě – završil jsem svou 10 let trvající snahu, všechny ty vrcholy jsem zdolal na první pokus, i když občas to bylo se štěstím.

 

Nikdy to ostatně pro mě ani nebyla soutěž. To se na horách moc nevyplácí. Byl to vždy jen dost dobrý důvod podívat se někam, kde jsem ještě nebyl, a tak trochu si dokázat, že na to mám.

 

Aconcagua (nejvyšší hora Jižní Ameriky)

Čech zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Trvalo mu to deset let (Rozhovor)

 

Jak náročné je se na výšlap na nejvyšší horu světa připravit? Je k tomu třeba nějaký speciální trénink?

Nemyslím si, že je možné se nějak speciálně připravit. Je to přeci jenom hodně vysoko. Samozřejmě, jestliže o výstupu seriozně uvažujete, musíte mít slušný fyzický fond a na to stačí podmínky u nás doma.

 

Druhá věc je aklimatizace, a tu už doma zvládnete těžko. Přeci jenom výstup na Everest není výlet na Sněžku. Většina výprav, podobně jako ta naše, volí klasický trek z Lukly (2800 m n. m.) do základního tábora (5300 m n. m.) a následně pobyt ve výškových táborech.

 

Zvládl by výstup na Everest, jak se někdy říká, i někdo, kdo si to prostě jen zaplatí a nechá se nahoru „vynést“?

Taková myšlenka je neuvěřitelně naivní. Nevím kdy a kde vznikla, ale nic takového samozřejmě nefunguje a ani fungovat nemůže. A kdo by vás tam měl vlastně vynést? Snad šerpové?

 

Pohybujete se příliš vysoko a jakýkoliv pohyb je i s kyslíkem opravdu velmi náročný, takže představa, že by vás někdo vzal na záda a vynesl na Everest, je nejen úsměvná, ale i nebezpečná. Přivádí na Everest lidi s minimem zkušeností a iluzorními představami. Na pár z nich – mrtvých – můžete cestou narazit.

 

Na vrcholu Carstensz Pyramid (nejvyšší hora Austrálie a Oceánie)

Čech zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Trvalo mu to deset let (Rozhovor)

 

Proč jste si ten nejvyšší vrchol schoval až na závěr?

Opět to byla souhra okolností. V roce 2014 se mi podařilo vystoupat na vrchol 7546 metrů vysoké Muztag Aty na Pamíru. Už to byla příprava na vrcholy, které měly následovat.

 

Proto jsem se v roce 2015 pokoušel o zdolání šesté nejvyšší hory světa, 8201 metrů vysoké Čo Oju, po které měl následovat právě Mt. Everest. Bohužel přišlo ničivé zemětřesení v Nepálu a my byli nuceni základní tábor kvapem opustit.

 

A protože následující rok se naskytla možnost výstupu na Carstenz Pyramid (nejvyšší hora Austrálie a Oceánie) v indonéské části Nové Guinei, jel jsem právě tam a výstup na Everest tak „zbyl“ na úplný závěr Koruny světa. 

 

Jaký je to pocit konečně vyšplhat nahoru? Zapíchl jste na vrchol Everestu českou vlaječku? 

Ten pocit se jen těžko dá popsat. Dlouho jsem si to představoval a stejně to bylo úplně jiné. Vidíte tu neskutečnou krásu kolem a díky počasí to bylo opravdu dokonalé.

 

Samozřejmě došlo i na tu vlaječku, i když to bylo bez zapichování. Nahoru nesete opravdu jen ty nejnutnější věci a i tak máte na zádech kvůli kyslíku více než 15 kg.

 

Po zdolání Denali (nejvyšší hora Severní Ameriky)

Čech zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Trvalo mu to deset let (Rozhovor)

Čech zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Trvalo mu to deset let (Rozhovor) 

Je pravda, že se na nejvyšší hoře světa horolezci orientují podle těl zemřelých?

Neřekl bych, že se podle nich zrovna orientují, nicméně pár „vyhlášených“ tam skutečně je. Spíše ale podle výrazného oblečení, které na sobě mají, např. podle zelených bot. Několik je jich bohužel i v okolí 4. výškového tábora.

 

Po cestě zpět vás potkaly nebezpečné komplikace. Co se stalo? 

Komplikace mě vlastně potkaly už na samotném vrcholu Everestu, kdy láhev s kyslíkem určená pro sestup byla prázdná. Netuším kdy a kde k tomu došlo a dnes je to vlastně jedno, ale v ten okamžik to byl zásadní problém.

 

Vrchol Everestu není zrovna místo na rozjímání, a protože s cizí pomocí počítat nemůžete, nezbylo mi nic jiného, než se pokusit o sestup bez něj. Samozřejmě, když na vrchol vystoupíte s kyslíkem, je to počin poměrně riskantní, ale jiné řešení mě v tu chvíli nenapadlo.

 

To, že to nebude nic jednoduchého, jsem tak nějak tušil, ale skutečnost byla ještě mnohonásobně horší. Jste samozřejmě žalostně pomalí, každý krok vás srazí do kolen a při každém dalším se dusíte. Vlastně si některé pasáže ani nepamatuji nebo možná ani nechci pamatovat.

 

K tomu se i zhoršilo počasí a začalo se stmívat. Přidejte vyčerpanost a máte zaděláno na slušný problém. Dokonce jsem si uvědomoval, že mi nejspíš omrzají ruce, ale v té době už nešlo o ruce, ale spíš o to, jestli se dostanu dolů. Nakonec jsem se do 4. výškového tábora dostal až kolem desáté večer.

 

Elbrus (nejvyšší hora Evropy)

Čech zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Trvalo mu to deset let (Rozhovor)

 

Kromě Everestu jste v rámci Koruny světa pokořil i Kilimandžáro, Aconcaguu, Elbrus, Denali, Carstenz Pyramid a Vinson Massif. Která z nich pro vás představovala největší výzvu?

Především bych opravil výraz pokořil. Horu nemůžete pokořit. Ta vám pouze dovolí vystoupat na vrchol a pak také se vrátit.

 

Každý z těch kopců byl něčím jedinečný, ale když pominu Everest, tak nejspíš Denali a velkou neznámou byl Vinson Massif v Antarktidě.

 

Jak dlouhé přestávky jste si mezi jednotlivými výšlapy nechával?

Ono ani tak nejde o to, jak to chcete vy, ale jak se podaří dát dohromady pár lidí, kteří jsou ochotní se vydat zrovna tam, kam chcete vy. A vnitrozemí Nové Guinei či Antarktida nejsou úplně obvyklé dovolenkové destinace a kvůli své odlehlosti ani nejlevnější. Ale to už jsem částečně naznačil v jedné z předchozích odpovědí.

 

Chtěl byste některý z již pokořených vrcholů zdolat znovu?

Asi bych se nemusel vracet na vrchol, ale velmi rád bych se vrátil na Kavkaz. A vlastně klidně i na ten vrchol. Je nejspíš nejjednodušší z Koruny a hory i lidé jsou to úžasní. Jen těch vojáků je tam trochu přespříliš.

 

Kilimandžáro (nejvyšší hora Afriky)

Čech zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Trvalo mu to deset let (Rozhovor)

 

Kvůli těmto výšlapům jste procestoval celý svět. Jak jste se dopravil například na Antarktidu a jak na vás tato ledová pustina působila? 

Antarktida je logisticky opravdu oříšek. Odcestujete do Punta Arenas na jihu Chile. Tam absolvujete proškolení, jak to bude probíhat, a pak čekáte. Čekáte na počasí jak v Punta Arenas, tak na Antarktidě a čekání to může být opravdu dlouhé. My měli docela štěstí a čekali jsme jen 2 dny.

 

Rozhodnutí o letu je velmi rychlé a pro všechny tím pádem značně limitující. Další lahůdkou je letadlo. Je to upravený nákladní IL 76 s kazachstánskými výsostnými znaky a není to žádný „drobeček“. Let trvá 4 hodiny (více než 3 000 km) a letadlo přistává na ledu, na kterém sotva dokážete jít. Opravdu nezapomenutelný zážitek!

 

Antarktida je překrásná. Navíc jsme tam byli v době našich Vánoc, takže vrcholného léta, tudíž sluníčko svítilo 24 hodin. Pak ovšem také sem tam vichřice, která ničí stany a háže s vámi jak s kuželkami.

 

Zdolat Korunu světa musí být náročné i finančně. Podnikl jste cesty na vrchol „na vlastní pěst“, nebo jste využil služeb agentur? Je vůbec možné na takovéto vrcholy vyrazit sám za sebe?

To je různé. Do Himálaje a na Antarktidu a vlastně i na Carstenz, se dnes bez místních agentur ani nedostanete – musíte si rovnou koupit i služby. Na ostatní vrcholy je to podstatně jednodušší.

 

Ivo Grabmüller na vrcholu Mont Blanc s dcerou

Čech zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Trvalo mu to deset let (Rozhovor)

 

Jakým extrémním podmínkám jste musel čelit? Jak nízké teploty jste zažil?

Paradoxně nečekané teplo bylo kvůli sluníčku v Antarktidě. Na vrcholu však bylo kvůli větru -50 °C. Teplo nebylo ani na Denali a ve 4. výškovém táboře bylo ráno -36 °C. Na vrcholu to už ale tak hrozné nebylo. Ovšem napadlo tam téměř 2,5 metru sněhu, a tak jsem musel několikrát za noc vstát a odhazovat sníh, aby to „přežil“ stan. 

 

Na Everestu jsem to vlastně ani příliš nesledoval. Prostě tu zimu tak nějak čekáte. Na vrcholu mi to úplně strašné nepřipadalo. Při sestupu to už ale bylo podstatně horší – tma, vítr, sníh – nejspíš ta teplota byla ještě níž než v Antarktidě. 

 

Stalo se vám někdy, že jste výstup musel vzdát? 

Měl jsem v tomto ohledu opravdu kliku a mimo Čo Oju (zemětřesení), jsem všechny kopce zdolal na první pokus.

 

Vinson Massif (nejvyšší vrchol Antarktidy)

Čech zdolal nejvyšší vrcholy všech světadílů. Trvalo mu to deset let (Rozhovor)

 

Chystáte se po Koruně světa podstoupit další výzvy? 

Většinou při návratu mívám představu, kam příště. Protože jsem si ale z Everestu přivezl „památku“ v podobě omrzlých prstů na obou rukou, mou dalším a vlastně pro tuto chvíli i jedinou výzvou, je minimalizovat ztráty. A podle toho se pak uvidí, na jaké výzvy si vlastně budu moct troufnout.

Ohodnoť článek
29
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.