Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. června 2019 16:33
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Proti zavedení eura je 75 procent Čechů, ukazuje nový průzkum

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Nový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění ukazuje, že většina Čechů zavedení eura odmítá.

V otázce zavedení eura místo koruny je česká veřejnost stále převážně odmítavá. Ukázal to nový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle kterého si společnou evropskou měnu nepřeje 75 procent dotázaných (25 procent spíše nesouhlasí, 50 procent rozhodně nesouhlasí).

Jen pětina pro

Pouze 20 procent lidí k případnému zavedení eura zaujímá kladný postoj (15 procent spíše souhlasí, 5 procent rozhodně souhlasí), zbylých 5 procent respondentů pak nemá utvořený názor, a tak uvedli, že neví. 

Jak CVVM uvádí ve své tiskové zprávě na oficiálních stránkách, aktuální výsledky se v porovnání s těmi z předchozích let příliš neliší. Průzkum nicméně zaznamenal 4procentní nárůst těch, kteří s přijetím eura rozhodně nesouhlasí. 

Ilustrační obrázek

Proti zavedení eura je 75 procent Čechů, ukazuje nový průzkum
Zdroj: TaxRebate.org.uk

V letech 2001 až 2005 podle CVVM u nás převažoval souhlas nad nesouhlasem, zatímco mezi roky 2006 až 2009 byly poměry vyrovnané. Většinový nesouhlas české veřejnosti vůči zavedení eura přišel v roce 2010, od roku 2011 se pak poměr lidí, kteří společnou měnu odmítají, pohybuje okolo tří čtvrtin

Nesouhlas roste s věkem 

Z průzkumu CVVM dále vyplývá, že podpora eura klesá s rostoucím věkem. Mezi stoupenci zavedení společné měny jsou nejčastěji například absolventi vysokých škol a studenti, dále sem patří ti, kteří životní úroveň své domácnosti a ekonomickou situaci v ČR hodnotí jako dobrou, nebo lidé, kteří se politicky hlásí k pravici či k pravému středu.

Mezi odpůrci eura jsou zase naopak výrazně častěji zastoupeni důchodci, lidé, kteří se klaní k vyhraněné levici, nebo ti, kteří současnou ekonomickou situaci hodnotí jako špatnou.

Průzkum dále zjistil, že nejpozitivněji vnímají lidé vliv členství České republiky v EU v oblasti nabídky zboží a služeb. Příznivě vliv členství na tuto oblast hodnotí 57 procent lidí, 12 procent jej hodnotí jako nepříznivý a 28 procent jako neutrální. Převážně kladně hodnocen je i vliv členství na vědu a výzkum.

Naopak nejméně příznivě je dopad členství hodnocen u českých zemědělců, kde jej jako negativní vnímá 48 procent lidí a jen 17 procent si myslí opak. 

Průzkum probíhal od 30. března do 10. dubna a zapojilo se do něj 1052 respondentů.  

Anketa:
Souhlasíš se zavedením eura?
Ano
Ne
Nevím
Ano
55 %
242 Hlasů
Ne
42 %
188 Hlasů
Nevím
3 %
14 Hlasů
Domů
Sdílet
Diskuse