Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. dubna 2023 11:30
Čas čtení 5:36
Vojtěch Vanda

Anki vydal další EP, P/ST nové album. Nový český rap je vtipný a zádumčivý zároveň

Anki vydal další EP, P/ST nové album. Nový český rap je vtipný a zádumčivý zároveň
Zdroj: Archiv P/\ST
HUDBA ČESKO ČESKÝ RAP FRESH RELEASE RAP
Uložit Uložené

Tento díl je poučný. Je o životě, o pískání v uších, ale také vtipný, seriózní, všelijaký. Snad se ti bude náš koktejl novinek líbit!

Je pravda, že při výběru nového Fresh Releasu jsme se zasmáli, trochu jsme zesmutněli, někde se cítili hodně vážně a jinde si zas v klidu odpočinuli. Jednu věc ale měly novinky za posledních čtrnáct dní společnou – jsou zajímavé a stojí za tvou pozornost. Postupně jsme si představili projekty P/STi, Ankiho, Pingiho s Eroticorn, FNL Zone, NIKØTINa, DANZ HUNa, Butterclubu a WTFMAXe se Skellym.

Doporučeno
S alby se roztrhl pytel! Vydali Hey Yendo s Rainerem, Whtevr s Draxem a Simon Light alias Histø; klip zase FNL nebo Nikøtin S alby se roztrhl pytel! Vydali Hey Yendo s Rainerem, Whtevr s Draxem a Simon Light alias Histø; klip zase FNL nebo Nikøtin 11. března 2023 12:30

P/ST – Tinnitus 

Ať už ti šumí v uších, nebo ne, Tinnitus od P/STi v nich mít chceš. Proč taky ne? Rapové experimentální duo Dan Kranich a Ivo Sedláček, které je, jak se k nám dostalo, čím dál oblíbenější, vydalo album po dvou letech neustálého koncertování a předávání energie crowdu. Jejich filozofie je spíše hluk než hudba, spíše poezie než rap a spíše energie než koncert, a přesto tak nějak všechno dohromady funguje dokonale.

Co od nové desky našich hostů ze série Fresh Rap očekávat? Stoprocentní originál těžící ze synťákového noisu a silných bars doprovázených poetickou linkou, jejichž význam původně není zrovna moshpit materiálem, ale postupem času se stane, a také velmi zajímavé hosty, které má v dnešní době na desce málokdo. Mají tam 6Polnic, Gambrz Reprs, a ne, neodcestovali jsme o 15 let nazpět. Naopak, je tu abstraktní futurismus, neklid, exploze, útěk.

Až se budeš cítit, doporučujeme s nimi odcestovat do nových melodií. Pusť si k tomu jejich stejnojmenný videoklip, který jsme doporučovali v minulém Fresh Releasu, a v případě, že tě to zaujme, si najdi cestu 13. dubna do pražského Fuchsu, kde se odehraje křest této placky. Prý tam po nich na stage přijde techno. 

Pingi – PTSD feat. Eroticorn

Pingiho už znáš. Je to seriózní hudebník s hravými výstupy, jehož tracky z jeho produkce předběhly dobu. Doba se však každopádně začíná chytat. Že se hyperpop šíří do všech směrů jako duhově zabarvená vlna s třpytkami, dokazuje i jeho nový videoklip. Do něj si pozval pro nás nový objev, rusky rapující umělkyni s pseudonymem Eroticorn.

Doporučeno
KVÍZ: Jaká česká literární postava bys byl*a? KVÍZ: Jaká česká literární postava bys byl*a? 25. května 2024 13:00

Sypání si popelu na hlavu je ústředním motivem celého textu. Důvody k tomu, proč se člověk vlastně nechová vzorově, se hledají všude – ve stínech, v cestování do jiných sfér a dalších abstraktních rozměrech. Pingi navíc v refrénu uvažuje o tom, že má asi posttraumatickou stresovou poruchu. Doufáme, že to tak není.

Klip na PTSD je jednoduchý, low-costový a asi nijak zvlášť složitý, jeho účel však nemá nijak šíleně oslnit, ale spíš doprovodit barvitou hudební stopu. Pozor by si ale měli dávat sledující, kterým nedělají dobře rychlé střihy a tzv. jim tahají oči.

Scéna je však fajn. Do růžova laděný pokojíček navíc nepotřebuje jakékoliv úpravy. Každý vidí, že je to styl. 

EFENEL – RON WEASLEY (ft. ESPOSITO, VELKEJZLEJPES, MAURIS1K & 625DEDY)

Na YouTube se nám vykouzlil i nový track od FNL Zone. Pomalu není Fresh Release, ve kterém by tato věta nemohla zaznít. Skoro celá brněnská banda se ukázala na jednom ze singlů Efenela, jenž je pojmenován stejně jako jeden z protagonistů britských knižních románů Harry Potter, Ron Weasley.

Budeme se opakovat, ale naše reakce asi nemůže být jiná. Z tracku je slyšet punchlines, vtipné bary (nestarám se o krysy, nejsem Ron Weasley), trapovou flow, čistý zvuk z produkce Amaro Records a Michala Kopřivy a tak dále. Otázka proto zní, jestli se nejedná, zejména z rapové části, o repetitivní práci, kde hrozí, že se může posluchačům trochu omrzet. Zvláště když na stejnou kartu vsází prakticky celá crew. Samozřejmě kromě dobrého zvuku, ten se neomrzí nikdy.

Doporučeno
Devítiletá Anička zmizela, její tělo odkryla až divoká zvěř. Připomeň si nejznámější případ ztraceného dítěte v historii Česka Devítiletá Anička zmizela, její tělo odkryla až divoká zvěř. Připomeň si nejznámější případ ztraceného dítěte v historii Česka 25. května 2024 9:00

Odpověď najdeme dřív, než bys řekl jakékoliv zaklínadlo. FNL Zone totiž chystá další drop. Efenel vydá vlastní projekt s názvem City Boy, na němž bude minimálně 10 stop a vyjde 17. dubna. Dáme tomu poslech a tobě následně vědět.

Anki – EU PASSPORT KARAOKE EP

Těžko říct, jestli sám Anki, dlouholetá součást pražského uskupení Die Mannschaft, čekal, jaký úspěch mu přinese jeho poslední deska NO MORE DRAMA. Už jen z toho důvodu, že jeho mikrofon dlouho mlčel, nelze opravdu jinak než gratulovat k nominaci na cenu Vinyla a všeobecnému úspěchu. Pozitivní energie jej nejspíš motivovala k dalšímu projektu.

Jmenuje se EU PASSPORT KARAOKE EP a doprovází jej typická flow, na kterou jsme zvyklí. Je to z části trapový, z části taneční hudební počin, jenž je znovu naplněn real bars. „Je osobním příběhem o spojení evropské a asijské identity symbolizované evropským pasem. Pas na EP představuje možnost volného pohybu a v konečném důsledku možnost jednoduše snít,“ uvedl pro REFRESHER sám autor.

Sny jsou na projektu opravdu slyšet. Od toho, jak by se rád vrátil do Saigonu, až po snahu o eliminaci životního shonu – vinohradský Anki znovu působí real. Nestěžuje si na „tvrdou robotu“, spíš o ní informuje. Mluví o obyčejném životě jako výhře. Navíc nás trochu ponouká vážit si české kotliny, jelikož ne každý má přístup k českému občanství a pasu Evropské unie. Existují lidé, kteří by pro ně udělali nepěkné věci.

Myslíme si, že tento počin si znovu zaslouží tvou pozornost. Je to příjemný odpočinek od všeobecného egotripu nebo přebujelého trpění.

FRESH RAP je seriál, který ti již třetí rok představuje ty nejzajímavější mladé rapové interprety z celého Česka. 

Hudba však není pouze o slovech, nýbrž i o melodiích. Proto ti také jednou za měsíc přinášíme story tuzemských producentů v rámci seriálu FRESH BEATS

K tomu jsme nedávno začali vydávat i (ob)týdenní updaty o tom, co se děje nového u českých rapových person na vzestupu. Pokud ještě nesleduješ FRESH RELEASE, klikni sem.

NIKØTIN – MILOVAT x NENÁVIDĚT

NIKØTIN se veze na vlně melancholie již nějakou dobu a i nový singl Milovat x Nenávidět sem zapadá. Pro Dominika je asi i důležitým kouskem jeho poslední tvorby, jelikož k němu byl natočen i videoklip.

Doporučeno
„Feťák atmosfér“ Paulie Garand prý s novým projektem přechází do jiné éry. Podle nás ale dealera nezměnil „Feťák atmosfér“ Paulie Garand prý s novým projektem přechází do jiné éry. Podle nás ale dealera nezměnil 24. května 2024 13:00

Z hudebního hlediska jde o úvahu nad dvěma základními emocemi, láskou a nenávistí, které lidskou duši provází celý život. Rapper se nad nimi pozastavuje poměrně detailně, hledá k nim paralely, do toho míchá i vlastní názory a pohledy na život, které rozebírá. Navíc dává jasně najevo, že hudba je to, co jej léčí. A to my slyšíme rádi.

Druhou stranou mince je videoklip, o kterém nevíme, co si myslet. K tracku nepromlouvá vůbec. Vše, čeho jsme svědky, je ukázka drahého vozového parku, s největší pravděpodobností nějakého sponzora. Snímek je samozřejmě laděn do neonové růžové a fialové jako všechno, co umělec v poslední době vydává, to je ale asi tak všechno, co se prolínání hudby a videa týče. 

Je to lepší než obyčejný cover? Určitě. Bylo to nutné? Asi ne. Pokud za tím byl nějaký význam, nenašli jsme ho. Píseň to ale nijak neovlivňuje, tak si ji dej.

WTFMAX x SKELLY – MOLLY A ALKOHOL

Na tyhle věci nejsme úplně od WTFMAXe zvyklí, ale je třeba říct, že jde o zajímavější změnu. Tvrdší grimovější vibe sedí tracku MOLLY A ALKOHOL se Skellym poměrně dobře. Součást nedávno vydaného alba NETOPIER nicméně tematicky nevybočila od drog, úzkostí a všeobecné deprese. I tak nás ale baví.

Vždy nás také zaujme, jak si tento interpret najde čas na sestříhání nějakého videa. Jasně, nejedná se o spielbergovské snímky, vždycky je to však pro posluchače (neřkuli diváka) zábavnější než koukat na cover. Navíc dostaneme exkluzivní náhled do jeho života i mimo stage. Tohle fanoušci musí ocenit.

Lajfr & yanntray – Blackbook

BTC jako bitcoin. Ano, takovou cennost si Brno hřeje na hrudi. Druhý význam této zkratky je samozřejmě Butterclub, stále ještě nové těleso z hlavního města Moravy. Dva jeho reprezentanti, Lajfr a yanntray, doprovodili svůj první singl z nadcházejícího projektu, jenž ponese název Divorce Party, nápaditým klipem vlastním jejich stylu.

Doporučeno
Prodávají autentické výrobky, nebo věci z Alibaby? Zeptali jsme se Domi Alagii, Natálie Kočendové a dalších influ na jejich merch Prodávají autentické výrobky, nebo věci z Alibaby? Zeptali jsme se Domi Alagii, Natálie Kočendové a dalších influ na jejich merch 23. května 2024 14:00

Blackbook je filipikou na všechny modelky v černém, které si „hrají na Berlín“, ale přitom jsou z Prahy. Protagonisté (a zejména Radek) to odnáší přepadením úderné jednotky modelek, které se postarají o jeho vlastní berlínské převtělení, dokonce s nakresleným křížem na zádech. Pozor, náboženská kontroverze alert.

Jak to dopadne, se samozřejmě dozvíš ve snímku již klasicky režírovaném Janem Jansou. Co se celého projektu týká, jsme opravdu zvědaví, co to bude, až to bude.

DANZ HUN – ctj za shii

Náš dvoutýdenní výčet uzavíráme dalším nezastavitelným workoholikem v seznamu, pražským DANZ HUNem. Tentokrát s dalším tanečním UK soundem inspirovaným trackem ctj za shii, jehož název si každý přeloží.

Přijde nám zábavné, na jaká témata v našem rapu dokážeme narazit. Konkrétně tento případ je storytelling začínající možnou souloží našeho rappera s náhodnou ženou, již však pokazí její malý bratr, kterého potká nehoda v podobě nezvládnutí druhé potřeby. Proto se vydal na hřiště, kde se následně porval a sám se skoro po**al.

Vtipné líčení o tom, jak život dokáže být nepředvídatelný, smolný, nepříjemný a možná i trochu smradlavý, je jádrem tohoto tracku. Na uvolnění ideální.

Domů
Sdílet
Diskuse