Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. ledna 2015 16:16
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Legendární zločinecký pár Bonnie a Clyde je jednou z neznámějších dvojic historie. Pojďme se nyní podívat jejich příběh a co všechno je při jejich nezřízené jízdě potkalo.

Bonnie a Clyde tvořili gangsterský pár z Dallasu, který se v 30. letech 20. století nesmazatelně zapsal do kriminální historie a stal se symbolem věrné oddanosti a nerozdělitelnosti i v těch nejdramatičtějších situacích. Jejich uchvacující příběh a život na cestě plné zločineckého dobrodružství byl a stále je zdrojem inspirace pro mnoho umělců a tehdejší americkou společnost rozdělil na dva kontrastní tábory. Jejich divoká jízda si vyžádala smrt devíti policistů a několika civilistů. V souvislosti s Bonnie a Clydem se často skloňuje smrt, krádeže, násilí, ale také láska, věrnost i oddanost a toto je jejich příběh.  

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Bonnie, celým jménem Bonnie Elizabeth Parker, se narodila 1. října (október) 1910 v městě Rowena ve státě Texas jako druhé dítě ze tří. Ve čtyřech letech přišla o otce a následně ovdovělá máma s dětmi přestěhovala ke svým rodičům na předměstí Dallasu. Bonnie byla studijní premiantkou, ale život na předměstí ji nudil.

Odešla ze střední školy a v září (september) roku 1926 se provdala za Roye Thortona. Stalo se tak pár dní před jejími 16. narozeninami. Jejich manželství ale skončilo stejně rychle, jako začalo a v lednu (január) 1929 se viděli naposledy. Nikdy se ovšem nedali úředně rozvést a Bonnie nosila svatební prsten až do své smrti.  

 Bonnie byla mladá a velmi pohledná

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Clyde Chestnut Barrow byl narozen 24. března (marec) nedaleko Dallasu v Ellis County, stát Texas. Byl pátým ze sedmi dětí (někdy je uváděno šestým z osmi) a pocházel z velmi skromného rodinného zázemí, což byl jeden z hlavních faktorů jeho brzkého začátku kariéry zločince. Rodině se v Ellis County nedařilo a často se ocitala ve finanční tísni. Nakonec se Barrowovi přestěhovali do chudinské čtvrti v západní části Dallasu, kde si otec rodiny otevřel čerpací stanici.

Clyde a jeho bratr, Marvin „Buck“ Barrow, kradli po městě cizí auta nebo například krocany, což je často přivádělo do křížku se zákonem. V tomto období Clyde začal poprvé vykrádat obchody a sejfy.

 Clyde byl poprvé zatčen když mu bylo 17 let

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Seznámení a uvěznění

Jejich životy se poprvé střetly v rodinném domě společné známé na západě Dallasu 5. ledna (január) 1930. Okamžitě si vytvořili zvláštní pouto. Jiskra, jenž mezi Clydem a Bonnie toho dne přeskočila, zažehla plamen příběhu o kriminálním dobrodružství a lásce až za hrob, který se šířil Amerikou, jako nekontrolovatelný lesní požár.

V roce 1930, několik měsíců poté, co se ClydeBonnie seznámil, byl odsouzen k trestu odnětí svobody po dobu 14 let v nápravném zařízení Eastham Prison Farm. Toto vězení bylo nechvalně známé pro svou brutalitu a nikdo z odsouzených proto nechtěl být umístěn právě sem.

V Eastham Prison Farm byl Clyde údajně sexuálně napadán jedním ze spoluvězňů, kterého později ubil k smrti. Život se zde pro něj stával nesnesitelným a přál si být převezen do jiného institutu. Clyde měl za to, že mu převoz může zařídit fyzická neschopnost a požádal tedy dalšího spoluvězně, aby mu sekerou usekl pár prstů na nohou. Převozu se ale ani tak nedočkal, dostalo se mu ovšem podmínečného propuštění a 2. února (február) 1932 byl Clyde opět na svobodě. Ralph Fulths, spoluvězeň, prohlásil, že se zde Clyde „změnil ze školáka v chřestýše“.   

Clyde byl vězením poznamenán po zbytek života

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Barrow gang a začátek společných loupeží

Krátce po propuštění z vězení a vyléčení částečně zmrzačené nohy, byl Clyde zpátky v akci. V té době vládla Velká hospodářská krize, nebyla práce a Clyde tak hbitě založil Barrow Gang. Členové gangu se během jeho působení měnili, jediní Bonnie a Clyde byli členy od samého počátku až do konce.

V roce 1932 se Bonnie zúčastnila jedné z prvních loupeží gangu, kdy bylo cílem vykrást obchod s nářadím. Loupež ale nešla podle plánu a Bonnie s dalším členem gangu, Ralphem Fultsem, dopadla policie a byli zatčeni. Ralph Fults se do gangu již nevrátil. Bonnie šla do vězení a Clyde mezitím pokračoval v loupežích. V dubnu (apríl) 1932, Clyde a Raymond Hamilton vyloupili drogérii, byl přitom ale zastřelen majitel obchodu.

Za několik měsíců byla Bonnie pro nedostatek důkazů z věznice propuštěna a stanula tak před důležitým rozhodnutím. Zůstat s Clydem by znamenalo život na útěku – útěku, který musel nutně skončit smrtí. Clyde se totiž zapřísáhl, že do vězení zpátky nepůjde, Bonnie tedy věděla, před čím stojí, ale navzdory tomu se rozhodla zůstat po jeho boku až do krvavého konce.

Členy gangu v různých dobách během jeho působení byli Bonnie Parker, Clyde Barrow, Buck Barrow, Blanche Barrow, Ralph Fults, Raymond Hamilton, W. D. Jones a Henry Methvin.

 

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org
Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Řádění gangu aneb hell broke loose

Od té doby Bonnie a Clyde vykrádali čerpací stanice, obchody, drogerie a banky, zkrátka téměř každou kasu a sejf, co jen mohli. Jejich spontaneitu poznalo na vlastní kůži 5 států Ameriky – Texas, Louisiana, Missouri, Nové Mexiko a Oklahoma. Během krádeží mazaně využívali zákonů, které v té době platily pro policii, a kradli tak výhradně poblíž hranic. Pokud by je totiž policie daného státu začala pronásledovat, stačilo přejet hranice, přes které policie nesměla zločince dál pronásledovat.

Clyde byl velice dobrým řidičem a dopodrobna studoval mapy, což gangu při mnoha příležitostech zachránilo život. Kvůli bezpečí také často střídali (kradli nová) auta a poznávací značky. Gang měl ve zvyku unášet strážce zákona a později je zcela nezraněné vysadit daleko od domova. Občas byli dokonce vysazeni s penězi na cestu domů.

V roce 1933 si Bonnie, Clyde s W. D. Jonesem pronajali byt v Joplinu, aby se zde znovu shledali s Buckem Barrowem a jeho manželkou Blanche. Byt jim poskytoval alespoň dočasný úkryt. Uplynuly sotva ale 2 týdny a před budovou zastavily policejní vozy. Propukla přestřelka, při níž byl jeden policista zastřelen a další vážně zraněn. Gang naskákal do přichystaného auta v garáži a s Clydem za volantem uháněli pryč.

Při prohlídce úkrytu gangu policie objevila několik memorabilií, které měly značný podíl na romantizaci příběhu dvojice. V bytě se nacházel nevyvolaný film s fotografiemi zamilovaného páru společně s básní, jejímž autorem byla Bonnie. Nesla název „The Story of suicide Sal“ a Bonnie ji napsala během pobytu v Kaufmanském vězení na jaře roku 1932. Psaní poezie se ovšem věnovala dál a kopii své druhé, pravděpodobně nejznámější básně „The Story of Bonnie and Clyde“ věnovala své mámě jen pár týdnů před svou smrtí.

Skrýš gangu, kde byly nalezeny fotografie a báseň

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Června (jún) roku 1933 postihla gang autonehoda, při které Bonnie unikla jen o chlup smrti. S těžce zraněnou nohou byla vyproštěna z hořícího auta a bylo tedy na Clydeovi postarat se o ni. Bonnie se časem zotavila a gang si pronajal chatu v Red Crown Tovern ve městě Platte City. Problémy na sebe ani v tomto případě nenechaly dlouho čekat a na dveře zaklepala policie. Clyde popadl svoji oblíbenou zbraň, Browning Automatic Rifle (BAR), a začala další přestřelka.

Při ní byl Buck zasažen do hlavy a gangu nezbývalo nic jiného, než zmizet. Spolu se zraněným Buckem se všichni dostali do garáže a Clyde šlápl na plyn. Policisté za autem dál stříleli a zasáhli kola auta a okýnko, přičemž roztříštěné fragmenty skla poranily oči Buckovy ženy Blanche. Ujížděli dnem i nocí a zastavili jen na výměnu pneumatik a pro čisté obvazy.

Při odpočinku v opuštěném zábavním parku Dexfield Park byli obklíčeni policií a cestu ven si museli jak jinak než prostřílet. Buck byl několikrát zasažen a nemohl utéct. Blanche ho nedokázala opustit a zůstala s ním. Clyde, Bonnie a W. D. Jones se snažili odjet, ale Clyde byl postřelen do ruky a naboural do stromu. Jako zázrakem se jim podařilo přeplavat řeku a ukrást nové auto, čímž hrozbu zažehnali. Alespoň prozatím. Buck po pár dnech zemřel, Blanche byla zatčena a W. D. Jones gang jednou provždy opustil. Později byl zatčen i on. Bonnie a Clyde zůstali sami.

 W. D. Jones se do gangu přidal již v 16 letech

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Poslední akce

Konec roku 1933 byli známí po celých Spojených státech, nemohli se tedy nikde ukazovat. V noci přespávali v autě a během dne neustále cestovali. Vše směřovalo k poslední jízdě. Napětí rostlo a smyčka se začala stahovat. Clyde se v lednu (január) 1934 rozhodl pomoci svému starému kamarádovi, Raymodu Hamiltonovi, uprchnout z Eastham Prison Farm.

Při této poslední akci byl zastřelen jeden z dozorců a do Clydeova auta kromě Raymonda Hamiltona naskákalo několik dalších vězňů. Jedním z nich byl i Henry Methvin, jehož role byla klíčová při dopadení dvojice. Raymond partu opustil a Henry s Bonnie a Clydem zůstal, aby jim asistoval při jejich dalších zločinech. Ty se neobešly bez vraždy 2 policistů na motorkách.

 Bonnie a Clyde drželi pospolu až do konce

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Smrt

Policejní síly z výslechů W. D. Jonese věděly, že gang stále udržoval kontakt se svými rodinami a tohoto faktu policie využila. Poté, co se Henry Methvin od Bonnie a Clydea oddělil, policie odhadla, kde ho bude pár hledat. Na farmě jeho otce. Všechny jednotky se sjely na farmu a na cestě vedoucí k ní na dvojici přichystaly nástrahu. Policie odstavila nákladní vůz Methvinova otce vedle cesty s očekáváním, že Bonnie a Clyde se rozhodnou prozkoumat, co se stalo.

Následovalo čekání. 23. května (máj) 1934 prořízl ranní klid zvuk motoru ukradeného auta Ford V-8, kterým Bonnie a Clyde cestovali. Ford u nastraženého náklaďáku přibrzdil a policie bez varování spustila mohutnou střelbu. Bonnie a Clyde zemřeli dříve, než stačili zareagovat pod salvou více než 130 kulek. Těla byla převezena zpět do Dallasu, kde byla také pohřbena. Ačkoliv si Bonnie a Clyde přáli společný hrob, pozůstalé rodiny je pohřbily odloučeně. Tisíce lidí se shromáždily se snahou na vlastní oči uzřít mrtvý pár zamilovaných gangsterů.

Dvojice střelbu neměla šanci přežít

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org
Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

V kufru byl nalezen celý arzenál zbraní

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Poblíž místa jejich smrti vyrostl upomínkový památník

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Bonnie a Clyde byli pohřbeni na rozdílných hřbitovech

Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org
Bonnie a Clyde - legendární příběh zamilované dvojice gangsterů
Zdroj: en.wikipedia.org

Navzdory rozsahu článku doufám, že vás příběh Bonnie a Clyda zaujal

alespoň zčásti tak, jako mne samotného.

Domů
Sdílet
Diskuse