Sobota 19. 1. 2019 svátek má Doubravka

hledej na refresheru

Odteď si můžeš článek
uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Místa
0
Pavlína P.
10. listopad 2017, 12:20

Zavražděná studentka, škrtící stopař nebo ztrácející se děti v Ikee. I v Česku máme populární urban legends

Které už jste zaručeně někdy slyšeli?

Pavlína P.
10. listopad 2017, 12:20
Zavražděná studentka, škrtící stopař nebo ztrácející se děti v Ikee. I v Česku máme populární urban legends
Zdroj: pixabay.com
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Odteď si můžeš článek
uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Lidé se už odpradávna rádi bojí. Jen si vzpomeňte, jak jsme jako malí na táboře naprosto zbožňovali večerní posedávání u praskajícího ohně a s vytřeštěnýma očima hltali každičké děsivé slovíčko, které vycházelo z baterkou podsvícených úst táborového vedoucího. Strašidelné historky, báchorky, fámy a povídačky nás zkrátka a dobře přitahují stejně tak jako četba hrůzyplných románů a sledování těch nejkrvavějších hororů. 

 

Urban legends, neboli městské legendy, jsou možná právě proto oblíbené, protože v sobě snoubí kousek děsivého, kousek lokálního a třeba i kousek pravdivého. Protože při jejich vyprávění nám zcela jistě v hlavě hlodá červíček „co když je to vážně pravda“? A i když reálně tušíme, že není, stejně nám pokaždé běhá mráz po zádech a krve by se v nás nedořezal.

 

Zavražděná studentka, škrtící stopař nebo ztrácející se děti v Ikee. I v Česku máme populární urban legends

 

Současné městské legendy, fámy nebo hoaxy, tedy moderní folkloristické a mytologické žánry, se vyznačují několika typickými charakteristikami. Cílí na emoce. Snaží se v nás vyvolat strach, smutek, zlost nebo paniku. Často jsou to tedy strašidelné historky nebo báchorky o různých nadpřirozených jevech. Jejich původce je často neznámý. Co je ovšem jisté, když už se někde chytnou, šíří se jako lavina. Předáváme si je z jednoho ucha do druhého, až se z nich nakonec stanou příběhy, které zná na daném místě téměř každý. Detaily každého vyprávění městské legendy se mohou lišit v tom, jak si je svým potřebám přizpůsobí vypravěč. V jedné historce zabíjí vrah škrtidlem, v jiném případě zabíjí třeba nožem. Pro každý region se jednotlivé případy mohou lehce lišit.

 

Klasicky se můžou předávat z generace na generaci nebo reagovat na aktuální společenskou situaci. Zároveň bývá jejich struktura vystavena tak, že se daný příběh pověsti „zapasuje“ do téměř jakéhokoliv prostředí. Není tedy výjimkou, že třeba v Plzni se rozšíří městská legenda, která o rok dříve vznikla v Praze, Berlíně nebo třeba v Dubaji. Často si s jejich pomocí vysvětlujeme jevy, které prostě jinak vysvětlit neumíme.

 

Takhle. Tvrdit, že každá městská legenda, je holý výmysl, si tvrdit netroufneme. Protože prostě ten červík. Ale to, že se zakládají na nějaké reálné události, se zkrátka většinou dohledat nepodaří. Proto jsme rádi, že to jsou jen povídačky, které mají za úkol nás jen pěkně vyděsit. Pro článek jsme vybrali pět nejznámějších a nejrozšířenějších současných i minulých urban legends, které se ve velkém šířily i v Česku. Na které z nich si vzpomínáte?

 

„Kdybys rozsvítila, zabil bych tě taky“

Vysokoškolské koleje patří k nejoblíbenějším způsobům ubytování mladých studentů. Jenže co když se po chodbách intráku začne šířit jedna pořádně strašidelná historka? První vyprávění této městské legendy se objevilo ve druhé polovině 20. století hlavně mezi dámským osazením kolejních pokojů. 

 

Vypráví o dvou dívkách, které se jednoho večera rozdělily. Jedna si šla večer užívat ruch velkoměsta, ta druhá zůstala sama na pokoji, kde se chtěla učit. První dívce ale po čase dojdou peníze, musí se pro ně tedy vrátit na kolej. Je už ale pozdě a nechce svou drahou spolubydlící vzbudit. Po tichu a po tmě si tedy vezme peníze z nočního stolku a opatrně se odebírá zpět k východu. Z večírku se vrátí až ráno. V pokoji na ni čeká strašlivá scéna. Spolubydlící, která zůstala přes noc sama na pokoji, leží v mrtvá v zakrvaveném prostěradle. Stala se obětí vraha, který po sobě zanechal děsivý vzkaz na nočním stolku. Na papírku vedle mrtvého těla bylo napsáno jen: „Kdybys rozsvítila, zabil bych tě taky.

 

Zavražděná studentka, škrtící stopař nebo ztrácející se děti v Ikee. I v Česku máme populární urban legends

Stopaře raději nebrat!

Tak zněla rada snad každí zodpovědné matky nebo otce, které svým ratolestem s právě vytištěným řidičským průkazem vyprávěli o nebezpečí, které na ně může číhat na cestách. Tato legenda putovala opravdu celou republikou a slyšet ji můžete i dnes.

 

Hlavní roli v tomto případě hraje většinou mladá řidička, kterou na parkovišti u obchodního zastaví mladý muž s kufříkem. Prosí ji o pomoc. Údajně si zapomněl telefon a nemá u sebe žádné peníze. Žena muži, který je v čistém obleku a nevypadá nijak podezřele, nabídne, že jej odveze do centra. Muž se posadí vedle ní a vydávají se na cestu. Po čase si muž v obleku začne stěžovat, že se mu dělá špatně. Rád by si přesedl na zadní sedadlo. Řidička v tu chvíli vycítí nebezpečí a využije situaci, kdy muž otevírá zadní dveře auta, aby se mohl posadit za ní. Rychle šlápne na plyn a postava muže se v tu chvíli jen zmenšuje ve zpětném zrcátku.

 

Po několika dalších kilometrech se jí ovšem muže zželí. Přeci jenom vypadal slušně, i se s ním hezky povídalo. Přemýšlí, že se pro něho vrátí. Všimla si, že v autě nechal svůj kufřík. Zkusí ho otevřít, jestli v něm nenajde jeho doklady, podle kterých by ho mohla najít. To, co najde uvnitř, jí úplně rozbuší srdce. Kufřík je téměř prázdný. Jediným jeho obsahem je pár kožených rukavic a škrtící struna.

Injekční stříkačky v sedadlech MHD

Jestli je nějaká urban legenda, kterou musel slyšet snad opravdu každý, tak je to ta o údajném nebezpečí, které na nás čeká při cestování metrem nebo tramvají. Její podstatou byla myšlenka, že feťáci schválně vkládají své „použité nádobíčko“ do polstrování sedadel v MHD. Údajně tak chtějí nakazit co nejvíce nevinných lidí virem HIV. Součástí několika různých verzí tohoto vyprávění pak bylo i to, že u schovaných infikovaných jehel v sedadle nechávali i cynické vzkazy typu: „právě ses nakazil HIV“ nebo „sláva, máš HIV“. 

 

Strach z toho si pak někde sednout, máme všude tam, kde není čistě plastová nebo dřevěná sedačka. Právě toto je ten případ nějaké městské legendy, která možná původně nevychází ze skutečné události, ale může k takovým činům někoho podněcovat.

 

Zavražděná studentka, škrtící stopař nebo ztrácející se děti v Ikee. I v Česku máme populární urban legends

Děti a IKEA

Nejedná se možná ani tak o městskou legendu, jako spíše o velmi známý hoax, který se čas od času šíří sociálními sítěmi od roku 2004. Facebookové příspěvky vyprávějí o údajném unášení dětí z obchodního domu IKEA. Scénář je ve většině případů opět velmi podobný. Příspěvek začíná klasickou frází každé fámy nebo legendy: „Moje známá mi říkala, že...“ Tak tedy. Něčí známá vyprávěla o tom, že se jí v Ikee v setině ztratila malá holčička. Nahlásila to tedy zaměstnancům, kteří okamžitě nechali celý obchod uzavřít. Nikdo se nedostal dovnitř ani ven

 

Dívka se posléze našla, často zdrogovaná nebo v bezvědomí, na záchodech. Byla převlečená a ostříhaná nakrátko. Únosce ji chtěl tedy vydávat za chlapce, aby ji nikdo nepoznal. V závěru příspěvku je pak ještě zmíněno, že to pravděpodobně nebyl ojedinělý případ v tomto obchodě, protože zaměstnanci hned věděli, že mají uzavřít celý obchod.

 

„Subject: Dávejte si pozor na své děti!

Upozorňuji na případ, který se stal nedávno mé známé při nakupování v obch. domě IKEA.

Rodiče šli nakupovat se svou desetiletou dcerou do obch. domu IKEA. Najednou zjistili, že dcera s nimi není. Chvíli čekali, jestli se neobjeví. Pak se rozhodli nechat ji vyhlásit. Obchodní dům hned uzavřel všechny východy a začal ji hledat. Holčička byla objevena na toaletě, ostříhaná a převlečená do jiných šatů.
Asi to nebyl první případ, co se tam stal.

Proto pozor při předvánočních nákupech!!!!!!!!!!!“

 

Zavražděná studentka, škrtící stopař nebo ztrácející se děti v Ikee. I v Česku máme populární urban legends

Bacha na gang z Nuseláku!

Na konec si necháváme jednu pražskou specialitu. Okolí Vyšehradu bylo vždy opředeno řadou mýtů a tajemných legend. Možná právě na jejich základě se za komunistů začalo šířit několik městských legend o Nuselském mostě, které dodnes patří k těm zdejším nejznámějším. 

 

První legenda vypráví o dělníkovi, který je údajně zalit betonem v jednom z obřích bloků, ze kterých je most postaven. Stalo se tak prý během jeho výstavby.

 

Druhá legenda zase vypráví o jakémsi gangu, který měl údajně z mostu lidi shazovat. Jedna verze říkala, že se snad jedná o prominentní děti KSČ, které se pouze nudí, a proto vraždí nevinné chodce. Druhá zase, že jde o klan náboženských fanatiků nebo mafii. Nejpravděpodobnější je ovšem vysvětlení, že se tímto způsobem snažil tehdejší režim pouze vymluvit z přibývajícího počtu sebevrahů.

 

Zavražděná studentka, škrtící stopař nebo ztrácející se děti v Ikee. I v Česku máme populární urban legends 

Tak co? Které městské legendy jste slyšeli poprvé a se kterými jste se už v minulosti setkali? Nebo znáte nějaké jiné? Pokud byste chtěli znát některé další, folklorista a etnolog Petr Janeček se zabývá jejich sběrem a spoustu z nich už publikoval v knihách Černá sanitka a jiné děsivé příběhy nebo Krvavá Máry a jiné strašlivé historky. Doporučujeme.

Ohodnoť článek
23
Sdílej článek
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a ohodnotit článek.
Přihlásit se
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.