Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
31. května 2018 v 0:32
Čas čtení 0:00
Kateřina Lukášová

Může masturbace způsobit akné?

MÓDA SEX
Uložit Uložené

Uspokojení, radost, orgasmus. To všechno dává masturbace. Objevily se ale poplašné zprávy, že může způsobovat akné. Je to skutečně pravda?

„Samantho, máš dnes tak krásnou pleť,“ prohlíží si ze zjevným zaujetím Charlotte kamarádku v jednom z dílů kultovního seriálu Sex ve městě, který odkrývá tabuizovaná témata kolem sexu. „Co jsi dělala?“ ptá se dále Charlotte, když se jí nedostává jiné odpovědi než tajemného úsměvu. „Charlotto, celé odpoledne jsem masturbovala,“ mrkne na ni Samantha. „A bylo to krásné,“ dodává lišácky.

No, zahráli jsme si tak trochu na Carrie Bradshawovou (ví hodně o sexu a nebojí se zeptat) a zapátrali v hlubokých vodách internetu, jak že to tedy se spojením masturbace a akné vlastně je. A odpověď, kterou jsme našli, je docela uspokojivá – podobně jako onanie. Ještě váháte? Pak vězte, že Samantha měla pravdu! Masturbace pleti neškodí.

Může masturbace způsobit akné?
Zdroj: Pixabay, Kjerstin_Michaela

Co je vlastně akné?

Otázku samotnou částečně rozkryla už sama definice toho, čím akné ve své podstatě vlastně je. Poměrně přesně a pochopitelně to vysvětluje třeba dermatoložka a pediatrička z Los Angeles, doktorka Tsippora Shainhouseová, MD. Podle ní je akné způsobováno kombinací 4 faktorů – nadměrné tvorby kožního mazu, hyperkeratinizací pórů (ucpání pórů keratinem, tedy mrtvými kožními buňkami), bakteriemi a zánětem.

Může masturbace způsobit akné?
Zdroj: Pixabay, RJA1988

Dobře… A může akné způsobit i masturbace?

To, že se masturbace nenachází mezi 4 hlavními příčinami akné, ještě nutné nemusí znamenat, že na se na jeho tvorbě také nepodílí. Ale nebojte, masturbace – a sex obecně – skutečně nejsou tím, co podporuje tvorbu a vznik nevzhledných pupínků s bílou čepičkou. Zato hormony testosteron a progesteron ano.

Doporučeno
Sex v dlouhodobém vztahu nemusí být nuda. „Pokud se stane rutina ze sexu, je rutina i v samotném vztahu,“ říká odbornice Sex v dlouhodobém vztahu nemusí být nuda. „Pokud se stane rutina ze sexu, je rutina i v samotném vztahu,“ říká odbornice 15. července 2024 v 13:30

Ty totiž, jak říká Shainhouseová, mohou zvýšit jednak produkci kožního mazu, jednak zánětlivou odezvu. Což je částečně i důvod toho, proč ženy často trápí uhříky před nástupem menstruace. Jedná se totiž o období, kdy ženské tělo produkuje progesteronu a testosteronu více.

Může masturbace způsobit akné?
Zdroj: Pixabay, benbitonn

Cloumají s tebou hormony…

To se často říká teenagerům, kteří mívají obličej zhyzděn nevzhlednými vřídky poměrně často a hojně. A rodiče, učitelé nebo kdokoliv jiný, kdo jim takto káže, nejsou daleko od pravdy. Během dospívání jsou hormony splašené a nevyrovnané, což je důvod, proč mládež v období puberty trápí akné.

Fáma, že k jeho rozvoji přispívá masturbace, může být podle Shainhouseové dílem sebereflexe, k níž v období dospívání také dochází. Mladí začínají objevovat své tělo, zjišťují, co je jim příjemné a jak si mohou pomoci k vyvrcholení. Zároveň se sami před sebou tak trochu stydí a někde ve skrytu duše si možná myslí, že dělají něco špatného a zakázaného. A tak si ošklivé nečisté pupínky spojí s tím, co by se podle nich nemělo dělat – s masturbací.

Může masturbace způsobit akné?
Zdroj: Pixabay, silviarita

Masturbace doopravdy na vznik akné vliv nemá

Takové přesvědčení ale podle dermatoložky a pediatričky Shainhouseové pramení pouze ze strachu a vnitřní nejistoty dospívajících. Pravdou totiž je, že ačkoliv masturbace a sex mohou dočasně zvýšit hladinu testosteronu, není to dostatečné k tomu, aby to jakkoliv dlouhodobě ovlivnilo kvalitu a zdraví pokožky. Hladiny se totiž během několika minut vrátí na původní úroveň.

Může masturbace způsobit akné?
Zdroj: Pixabay, stokpic

Měla Samantha pravdu?

Naproti tomu Samantha Jonesová Charlottě Yorkové rozhodně nelhala, když tvrdila, že příčinou její zářivé pleti je celoodpolední masturbace. Podle Shainhouseové totiž některé výzkumy ukázaly, že během orgasmu se zvedá hladina adrenalinu v krvi, což zvyšuje nejen pocení, ale také nahrne barvu do líček. Samantha tedy měla pravdu. A vy můžete dál vesele sexovat bez obav, že by vám to zničilo pokožku.

Domů
Sdílet
Diskuse