Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 11. 8. 2020 svátek má Zuzana

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
4
Pavlína Plecitá
26. březen 2018, 12:19
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Česká tanečnice vystupuje po boku Seleny Gomez, zabodovala v prestižní americké soutěži a patří ke světové špičce ve street dance (Rozhovor)

Z České Kamenice až pod hvězdné reflektory celého světa. Jája Vaňková tě svými tanečními pohyby dostane.

Pavlína Plecitá
26. březen 2018, 12:19
Česká tanečnice vystupuje po boku Seleny Gomez, zabodovala v prestižní americké soutěži a patří ke světové špičce ve street dance (Rozhovor)
Zdroj: pexels.com
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Je mladá, okouzlující a nesmírně talentovaná. Řeč je o šestadvacetileté tanečnici z České Kamenice, která své lásce k řeči těla zasvětila celý život. Jája Vaňková se s pořádnou dávkou ambicí a dřiny propracovala až mezi špičku světové street dance taneční scény. Jen těsně ji uniklo vítězství známé americké soutěže So You Think You Can Dance (SYTYCD), kde nejen porotu svým výstupem naprosto uchvátila už při castingu. Mezi její srdcovky patří hlavně krump a animation, ale během kariéry už si vyzkoušela celou řadu dalších stylů.

 

Nyní v Americe žije, tanec učí, hraje ve filmech a vystupuje po boku takových hvězd jako Selena Gomez nebo Ludacris. A ani široký oceán nám nezabránil tuhle tancující holku z Česka trochu vyzpovídat.

 

 

Jak se tanečník z České Kamenice octne v LA? Pověz nám prosím tvůj příběh hezky od začátku…

Tancovala jsem už od malička. Moje sestra vymýšlela různé choreografie na školní akademie a já jsem se vždy chodila koukat na její tréninky. Obdivovala jsem ji. Tak mě naučila některé choreografie. Vymýšlela jsem si i své tanečky a vystupovala pro svou rodinu v obýváku nebo na zahradě. Když mi bylo 10 let, začala jsem chodit do taneční skupiny Tizzians v České Kamenici, kam mě přivedla moje kamarádka ze školy. Ve 14 letech jsem se odstěhovala do Prahy kvůli škole i tancování. V Praze jsem začala chodit do taneční skupiny Out Of Bounds. S ní jsem jezdila na různé národní i mezinárodní soutěže, pracovali jsme na divadelních představeních a tak podobně.

 

V 16 jsem poprvé na měsíc odletěla do Los Angeles, abych tam mohla trénovat a v tancování se zlepšovat. O rok později jsem letěla znovu. V 18 letech jsem se tam odstěhovala. Nejdříve do Houstonu a poté, co jsme se skupinou IaMmE vyhráli America's Best Dance Crew (ABDC) do LA. V České republice na Street dance kempu a Hip Hop Meetingu mě viděl známý americký choreograf Phillip Chbeeb. Ten mě do skupiny pozval. Líbil se mu můj unikátní taneční styl a to, že umím choreografie i freestyle. Od té chvíle jsme s celou skupinou cestovali po celém světě, vystupovali a učili se.

 

Jaké taneční styly sis vyzkoušela a které se nakonec staly tvými nejmilejšími?
Od hip hopu, poppingu, house dance, locking, animation až po krump. Momentálně se soustředím na animation a krump. Zkoušela jsem i modernu nebo jazz, ale nikdy jsem k tomu vztah neměla, proto jsem v tom nepokračovala.
 
Rodina tě vždy podporovala? Nepředstavovali si tě rodiče spíše jako doktorku nebo právničku, jak už to tak často bývá?
Mamka mě vždy podporovala ve všem. Taťkovi to vždy chvíli trvalo, než si na mé rozhodnutí zvyknul. Do školy jsem chodila na právní administrativu, kterou jsem kvůli soutěži ABCD nedokončila těsně před maturitou. Maturitu jsem si musela udělat v Americe.
 
Česká tanečnice vystupuje po boku Seleny Gomez, zabodovala v prestižní americké soutěži a patří ke světové špičce ve street dance (Rozhovor)
 
Účastnila ses v Americe dvou řad známé soutěže So You Think You Can Dance – v roce 2014 i 2015. Čím si vysvětluješ, že v tom druhém ročníku jsi byla úspěšnější a umístila ses na druhém místě? Co se za ten rok změnilo?
První rok, na který jsem dělala konkurz, byl zaměřený více na klasické tance a hip hopové tanečníky, kteří tyto klasické tance umí. Já klasické tance nedělám, nejsem v nich trénovaná. Druhý rok tato pravidla organizátoři změnili a vymysleli koncept Stage vs. Street – tedy klasické tance proti streetovým stylům. Sice jsem stále musela tancovat klasické tance, ale mnohem méně. Proto se octlo 10 klasických tanečníků a 10 streetových tanečníků v Top 20.
 
V soutěži jsi tedy měla možnost pracovat na choreografiích úplně jiných stylů, než na jaké jsme u tebe zvyklí – třeba právě klasický tanec v páru. Byla to pro tebe výzva, nebo zkrátka něco, co ti šlo samo?
Těšila jsem se na to. Je to pro mě spíše herectví než tanec. A to lidi, kteří sedí před obrazovkama a tanci tolik nerozumí, osloví mnohem více.
 
Co pro účastníka SYTYCD tato soutěž znamená a představuje?
Je to zkrátka příležitost a zkušenost. Pracovala jsem ta s mnoha známými choreografy. Otevřelo mi to nové dveře k práci.
 
Kromě jiného jsi měla možnost tancovat i ve filmu. O co přesně se jednalo?
Můj nejznámějši film byl Step Up All In. Hrála jsem tam Robot Girl. 
 
Můžeš nám přiblížit, jak těžké je se v takové konkurenci umělců, herců a tanečníků v Americe prosadit?
Je to nesmírně těžké. Musíte být jiní, unikátní. Je tu spoustu tanečníků – na konkurzu někdy i tisíc dalších holek. Mnoho tanečníků se do LA přestěhuje, dostane se do agentury, ale až pak zjistí, že konkurence je obrovská a nezvládnou to. Musíte si být jisti, že je to něco, co vás opravdu baví, co chcete opravdu dělat a být v tom opravdu dobří. A samozřejmě hodně věcí je tu o networku.
 
Dnes už jsi dávno na špici a tancuješ po boku velikých světových hvězd. S kým třeba?
Selena Gomez, Ludacris, Kevin Hart.
 
Česká tanečnice vystupuje po boku Seleny Gomez, zabodovala v prestižní americké soutěži a patří ke světové špičce ve street dance (Rozhovor)
 
Jakým způsobem si tyto celebrity své tanečníky vybírají?
V Los Angeles probíhají konkurzy, kam vás agentura pošle. Tam buď děláte type cast, anebo se rovnou učíte choreografii. Popřípadě vám choreograf nebo director rovnou zavolá, že vás chtějí bez konkurzu.
 
Přicházíš s nimi i do nějakého familiárnějšího kontaktu? Jak se ke svým tanečníkům chovají?
Záleží na tom, s kým pracujete. Já jsem měla štěstí, že se všemi, s kterými jsem pracovala, to bylo super. Vždy přišli na trénink, bavili se, objali nás, ptali se, jak se jmenuji nebo odkud jsem. Jako normální lidé. Ale samozřejmě ne každá celebrita je taková.
 
S kým jsi měla v tomto ohledu nejlepší zkušenost?
Selena Gomez, fajn slečna.
 
Jaký je rozdíl mezi profesionálním tancem v USA a u nás? Je možné to vůbec nějak porovnávat?
U nás bohužel není rozvinutý taneční průmysl. Los Angeles je mekka všech reklam, filmů, videoklipů – je tu veliká možnost se zlepšit. Ten level je tady mnohem vyšší.
 
Co je podle tebe pravdy na tom, že talent tvoří jen velmi malé procento pozdějšího úspěchu a největší zásluhu má na něm pořádná dřina a píle?
Myslím, že je na tom hodně pravdy. Já sama věřím v to, že mám v sobě více té dřiny než talentu. Bylo kolem mě mnohem více talentovaných tanečníků, ale těm zase chyběla ta píle, kterou jsem do toho dávala já.
 
Když se dívám na tvá vystoupení, je to dokonalá kombinace až fascinujícího využití snad každého tvého svalu, ale i výrazu ve tváři. Tanečník musí být v tomto ohledu i tak trochu herec, že? Je to něco, co z tebe vyplývá přirozeně, nebo tomu věnuješ čas už při přípravě choreografie?
Myslím, že tanec je hodně o herectví. Nikdy to nebylo něco, co bych trénovala. Měla jsem to spíše přirozeně. Baví mě vystupovat a tak se snažím vžít do perspektivy diváka a přemýšlím, jak si získat jeho pozornost. Samotnou mě baví dívat se na tanečníky, kteří umí tancovat i obličejem, a ne jen tělem.
 
 
Jak vypadá tvůj běžný den? Dodržuješ pevný režim, nebo si naopak užíváš to, že díky tanci prožíváš každý den jinak?
Pevný režim bohužel dodržovat nemůžu, jelikož pořád cestuji. Hodiny se mi neustále mění. Když chci trénovat, tak trénuju, když chci odpočívat, tak odpočívám. Každý den je to jiné. Pořád se děje spoustu událostí, soutěží, akcí, konkurzů i cestování. Rozvrh se mi klidně mění z minuty na minutu a normální lidé to občas nechápou.
 
Máš vůbec nějaký volný čas, který by jsi nevěnovala tanci? Co kromě toho ráda děláš?
Čtu hodně knížek, jezdím na snowboardu, chodím po horách, ráda vařím nebo objevuji nové, dobré restaurace. A samozřejmě ráda cestuji a objevuji nová místa.
 
Stýská se ti po Česku, nebo by sis tady už nedokázala svůj život představit?
Rozhodně se mi po Česku stýská. Myslím si, že kdybych mohla dělat v České republice to, co dělám tady, tak bych tam rozhodně zůstala. Chybí mi rodina, kamarádi a český humor.
 
Co ty sama vlastně považuješ za svůj největší, nejen taneční, ale i životní úspěch?
Nedělám rozdíly mezi úspěchy. Každý úspěch je jiný a přináší zase jinou příležitost. Pokaždé nabídne něco jiného.
 

Je nějaký cíl, který máš v současnosti stanovený? Za čím si teď půjdeš?
Většinou si žádné cíle neplánuji a beru příležitosti tak, jak přijdou. Žiji v přítomnosti a soustředím se na to, co je teď a tady, než abych přemýšlela, co bylo nebo co bude. To mi připadá moc stresující. Nikdy nevíte, co se stane a jaká příležitost přijde zase zítra. Takže neplánuji.

Budou mít zájemci možnost se podívat někdy na tvé vystoupení i naživo v Česku?
Občas v Česku učím na Street Dance Campu nebo Hip Hop Meetingu. Občas učím i v Praze. Loni jsem tam třeba organizovala jednu akci. Rozhodně něco připravím i do budoucna.
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
123
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.