Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. listopadu 2019 v 17:00
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Policie v Praze chce experimentovat s kamerami na rozpoznávání obličejů

TECH
Uložit Uložené

Policie požádala o povolení k pilotnímu ověření funkcionality rozpoznávání obličeje.

Pražská policie by chtěla na šesti místech v hlavním městě začít využívat speciálně upravené kamery, které umožňující rozpoznávat lidský obličej. Jedná se prý o velmi citlivou záležitost vyžadující stanovisko Úřad pro ochranu osobních údajů. 

Na kontroverzní návrh upozornil zpravodajský portál iRozhlas.cz, kterému ji potvrdil šéf bezpečnostní komise na pražském magistrátu Petr Hlubuček (STAN).

Kamery umožňují rozlišit konkrétní obličeje, což by pak mohlo pomoct policistům při vyšetřování nejrůznějších případů – například při hledání nezvěstných lidí, ale i pachatelů trestných činů. 

Policie v Praze chce experimentovat s kamerami na rozpoznávání obličejů
Doporučeno
Indie zavedla sofistikovaný systém, který rozpozná jakýkoliv obličej. Rodičům vrátil za 4 dny 3 000 nezvěstných dětí Indie zavedla sofistikovaný systém, který rozpozná jakýkoliv obličej. Rodičům vrátil za 4 dny 3 000 nezvěstných dětí 29. dubna 2018 v 19:17

Technologie je to kontroverzní, kritici ji považují za vážný zásah do soukromí, který může být zneužitý pro masové sledování lidí, nebo se jednoduše může splést a policii pak dát do rukou falešnou stopu. „Snižuje se počet trestných činů, tak proč se má zavádět automatické sledování občanů?“ ptá se například advokát Jan Vobořil, který se věnuje soukromí lidí. 

Podle policie je diskuze o použití této technologie zatím jen otevřenou diskuzí„(...) Pražská policie navrhla zamyslet se do budoucna nad možností otevření tématu ohledně systému rozpoznávání obličejů a jeho využitelnosti v rámci městského kamerového systému,“ uvedl iRozhlasu tiskový mluvčí policie Jan Daněk.

Jak upozornil server, pražská policie nedávno zmodernizovala svůj kamerový systém, který nyní dokáže snímat ulice ve vysokém rozlišení i ve tmě

Podle odborníků je třeba právně stanovit postavení městského kamerového systému a oprávnění k jeho používání a taky to, kde jsou data později uložena. 

Policie v Praze chce experimentovat s kamerami na rozpoznávání obličejů
Zdroj: ElasticComputeFarm z Pixabay

Úřad pro ochranu osobních údajů už jeden podobný návrh v minulosti zamítl. Tehdy se týkal použití na stadionech při fotbalových zápasech a možnosti jednoduché identifikace nežádoucích osob, kteří by mohli být bezpečnostním rizikem.

„Za současného právního stavu tedy nelze najít dostatečný právní důvod ke zpracování biometrických osobních údajů návštěvníků fotbalového utkání technologií face recognition vlastníkem sportovního zařízení v postavení správce osobních údajů,“  napsal ve stanovisku úřad.

Domů
Sdílet
Diskuse