Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. dubna 2019 v 18:02
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Největší propouštění vězňů v historii Česka. Amnestováno bylo 23 tisíc lidí, mnoho z nich nemělo kam jít

Největší propouštění vězňů v historii Česka. Amnestováno bylo 23 tisíc lidí, mnoho z nich nemělo kam jít
ZAJÍMAVOSTI VÁCLAV HAVEL
Uložit Uložené

Vzpoura vězňů v Leopoldově a zvýšená kriminalita. I to byl skok do 90. let.

Z největší slovenské věznice v Leopoldově se line hluk. „Ovládli celý vnitřek věznice, vytlačili nás,“ volá o pomoc člen hlídky. Spolu s ostatními kolegy opustili vězeňskou budovu, kde seděli ti nejhorší vrahové a kriminálníci tehdejší doby. V budově už nezůstal nikdo z personálu, trestanci zabrali kanceláře i nepřístupné místnosti, kde se dostali ke zbraním. Teď vládnou oni.

Ostraha se bála se o svůj život. Nápor agresivity 217 vězňů, kteří po několika dnech opět ohlásili hladovku, už nešel nijak dál zvládat. Odsouzení si vyrobili zápalné lahve a vznikl požár. K nepřehledné situaci byla povolána armáda, která na objekt musela zaútočit.

I to je důsledek demokracie, která ve svém raném stádiu zažila zkoušku ohněm. Amnestie tehdejšího prezidenta Václava Havla přišla v lednu 1990 jako jediná možnost vyrovnání se s komunistickým režimem, během kterého byla zatčeno mnoho politicky „nepohodlných“ osob.

Největší propouštění vězňů v historii Česka. Amnestováno bylo 23 tisíc lidí
Největší propouštění vězňů v historii Česka. Amnestováno bylo 23 tisíc lidí Zdroj: Česká televize

V poválečném období až po konec komunismu byli totiž odsuzováni lidé bez řádného soudu, popřípadě pod různými záminkami, které se nemusely zakládat na pravdě. Mnoho rodin takto přišlo o své nejbližší.

Kromě toho však amnestie vnesla do některých obyvatel trpké rozčarování. Šlo totiž o největší propouštění kriminálníků v historii poválečného Československa.

Sen o míru

Když Václav Havel nastoupil v roce 1989 na post prezidenta ještě stále existujícího Československa, jako jednu z prvních věcí, kterou považoval za důležitou, bylo napravit chyby totalitního režimu. Jakožto někdejší politický vězeň proto vyhlásil rozsáhlou amnestii, tedy prominutí trestů udělených za předchozího režimu. Na její přípravu měl nový prezident spolu se svými poradci pouhé dva dny.

Tato milost musela u konkrétního trestance splňovat určité podmínky, týkala se odsouzených k trestům do dvou let s tím, že u lidí s vyšší trestní sazbou byl pobyt zkrácen o třetinu. Amnestie se netýkala odsouzených za vraždy nebo znásilnění.

Týkala se 23 tisíc osob (z toho v Česku 15 tisíc), které najednou opustily dosud zdánlivě nepropustné zdi své vězeňské cely. Ve vězení zbývalo 8 tisíc jedinců.

A zatímco někteří se radovali z nově nabyté svobody a všudypřítomné nově vznikající demokracie, jiní neměli kam jít. Za komunismu se například problém bezdomovectví řešil právě vězeňskou celou a kdo nechtěl dostat tento paragraf příživnictví, ten se zkrátka musel zapsat do nějaké práce.

Největší propouštění vězňů v historii Česka. Amnestováno bylo 23 tisíc lidí
Největší propouštění vězňů v historii Česka. Amnestováno bylo 23 tisíc lidí

Amnestie tedy přinesla nejen svobodu lidí uvězněných neprávem, ale také spousty těch, kteří najednou neměli kam jít, neměli moc peněz a samozřejmě chtěli nějak žít. Přišla navíc v zimním období, takže se tito lidé dostávali do velkého tlaku. Museli najít nějakou střechu nad hlavou a případně si také ukousnout z dortu nově vznikající kapitalistické společnosti.

Zvýšená kriminalita nesouvisela jenom s amnestií, ale také s jistou touhou po svobodě a penězích, které se po revoluci začaly dát vydělat i ve vyšších sumách. Ať už legálně, nebo ne.

„Nový rok 1990 je pro nás cestou naděje, návratu k humanitním ideálům naších zemí a víry člověka a lidskou solidaritu. Má jim být skutečně pro nás všechny. Proto prezident využil svého ústavního práva a vyhlásil amnestii,“ řekla Dagmar Burešová, tehdejší ministryně spravedlnosti. Období to mělo být plné pozitivních změn a nových myšlenek

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse