Sobota 19. 1. 2019 svátek má Doubravka

hledej na refresheru

Odteď si můžeš článek
uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Lidé
19
Michal B.
13. září 2015, 18:13

Markýz de Sade: Francouzský šlechtic a sexuální deviant, od kterého byl odvozen pojem sadismus

Autor erotických, sadistických, ale zčásti i filozofických knih. Z jeho jména byl odvozen pojem sadismus.

Michal B.
13. září 2015, 18:13
Markýz de Sade: Francouzský šlechtic a sexuální deviant, od kterého byl odvozen pojem sadismus
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
19
Uložit na později.
Odteď si můžeš článek
uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Markýz de Sade, šlechtic ale i známá postava francouzských literárních dějin, která dala jméno pojmu sadismus. Dodnes je spojován s pornografií, obscenitami, brutálními a násilnickými texty. Pro jiné byl zas jen opakem zaběhnutých norem a zákonů.

 

Markýz Donatien Alphonse Francois de Sade se narodil 2. června 1740 v Paříži ve Francii. Pocházel ze starobylého jihofrancouzského šlechtického rodu. Jeho otcem byl hrabě Jean-Baptiste-François-Joseph de Sade a matkou Marie-Eleonora de Mailly de Carmen. Přesné místo jeho narození byl pařížský palác Condé, kde vyrůstal až do roku 1744. Kvůli konfliktům s princem Louis-Josephem de Bourbon musel však změnit místo bydliště. Odešel tedy ke své babičce do Avignonu, avšak kvůli svému chování ani tady dlouho nevydržel a byl poslán na zámek Saumane, který spravoval jeho strýc Abbé de Sade. Od svých 10 let navštěvoval v Paříži školu pořádku jezuitů, později nastoupil do Školy lehké kavalerie ve Versailles, kde 5. prosince 1755 promoval v hodnosti druhého poručíka Královské pěší gardy. O dva roky později se zúčastnil sedmileté války, ale hned po jejím skončení z vojenských služeb odešel. Nadřízení ho popisovali jako narušeného, ​​ale extrémně odvážného vojáka. Kromě jízdy a střelby se v armádě naučil způsobům, které k jeho hodnosti patřily: panovačnost, arogance, přehnaná sebedůvěra, touha po přepychu, hazardní hry, sexuální výstřednosti a hýření. Měl však ještě dvě záliby, a to filozofii a divadlo.

Markýz de Sade: Francouzský šlechtic a sexuální deviant, od kterého byl odvozen pojem sadismus

 

Krátce po odchodu do civilního života se rodina de Sade dostala do obtížné finanční situace, proto bylo nutné hledat pro mladého Markýze nevěstu. Jako nejvhodnější kandidátka se jevila Renée-Pélagie de Montreuil, která pocházela z velmi bohaté rodiny a byla dcerou tzv. šlechty v róbě (královský úředník jednou za nějaké období povýšil rodinu do šlechtického stavu, pak mohli před jménem používat "de"). I když rod de Montreuil neměl zdaleka takovou prestiž jako de Sade, byl o to bohatší, co v dané chvíli i rozhodovalo. Svatba se proto uskutečnila 17. května 1763. V té době měli oba 22 let a jejich sňatkem oba rody jen získaly. Jejich spořádaný manželský život však netrval dlouho, už 18. října 1763 si nechal de Sade pozvat k sobě domů prostitutku Jeanne Testardovou. Tento čin nebyl pro muže jeho poměrů neobvyklý, de Sade se však nespokojil jen s běžnými službami. Nutil Testardovú snášet bičování, bití a škrcení. Ta se později obrátila na policii a Markýz byl 29. října zatčen a následně vězněn ve Vincennes do 13. listopadu 1763, kdy král Ludvík XV. na prosbu jeho manželky podepsal příkaz k jeho propuštění. V průběhu následujících let se mezi manželi vyvinula skutečná vášeň i přesto, že Renée-Pélagie chyběl půvab. Postupně i ona akceptovala jeho útoky, roztrpčenost, náladovost a zvrhlé sexuální orgie, není však vyloučeno, že se jich sama účastnila.

 

Markýz de Sade: Francouzský šlechtic a sexuální deviant, od kterého byl odvozen pojem sadismus

 

Další skandál nenechal na sebe dlouho čekat, 3. dubna 1768 nabídl bezdomovkyni Róze Kellerové možnost si "přivydělat". Ta nabídku s ochotou přijala a spolu odešli do jeho chatky v Arcueil, kde došlo k otrockým hrám podle nemocných Sadových představ. Dále ji nutil k bičování či k různým jiným druhům trýznění. Po tomto zážitku se Kellerová dala na útěk a okamžitě o události informovala policii a veřejnost. 10 června měl začít proces u pařížského soudu v Tornelle, Kellerová však byla časně umlčena penězi (2400 liber) od rodiny de Sade. Výpověď okamžitě stáhla a de Sade byl potrestán pouze pokutou ve výši 10 liber. Král ale na základě této aféry pořídil lettre de Cachet (listina od krále, která prosazovala určitý trest bez možnosti soudu nebo obhajoby). Vynesla mu sedm měsíců za mřížemi.

 

Markýz de Sade: Francouzský šlechtic a sexuální deviant, od kterého byl odvozen pojem sadismus

 

Událost, která přivodila de Sade asi největší problémy, se stala v červenci 1772 v Marseille. Spolu se svým komorníkem a dalšími pěti prostitutkami uspořádal v jednom z bytů orgie, které se samozřejmě neobešly bez sadistických praktik. Během vzájemného bičování jim de Sade zamíchal do jídla velkou dávku španělské mušky (přírodní jed působící v malém množství jako afrodiziakum), což způsobilo dvěma zúčastněným vážné zdravotní problémy. De Sade byl později obviněn z úmyslného pokusu o otrávení. Aby se vyhnul zatčení, odešel i se svým komorníkem Latour a švagrovou Anne-Prosper de Launay do Itálie. I za jeho nepřítomnosti však nejvyšší soud v Aix-en-Provence uznal de Sada a jeho služebníka vinným ze zločinu otravy a sodomie. Výrok byl jednoznačný, trest smrti, ale z důvodu jejich nepřítomnosti došlo k vykonání popravy v zastoupení figuríny (sťali její hlavu).

Markýz de Sade: Francouzský šlechtic a sexuální deviant, od kterého byl odvozen pojem sadismus

 

Madame de Montreuil, která měla se zetěm jen samé problémy, využila svůj vliv a konexe, aby zařídila jeho zatčení v Itálii. Nechtěla však jeho smrt, podle jejích představ měl být jen v tichosti vězněn do své smrti. De Sade byl na konec 9. prosince opravdu chycen a držen v pevnosti zvané Miolans. 30. dubna 1773 se mu však podařilo oklamat dozorce a uprchnout zpět do Francie. Spolu s manželkou klidně žili na svém zámku La Coste, do doby, kdy vyšly najevo markýzovy nemocné činy. Tentokrát se jeho oběťmi staly mladé dívky sloužící přímo na zámku. Když se situace zdála být kritická, opustil de Sade spolu se svým věrným komorníkem území Francie a následující rok trávil cestami po Itálii.

 

Markýz de Sade: Francouzský šlechtic a sexuální deviant, od kterého byl odvozen pojem sadismus

 

V roce 1776 se nepozorovaně na zámek La Coste vrátil a opět tam celkem nerušeně nějaký čas i žil. V zámku se často obklopoval prostitutkami. Ženy nutil k bičování či různým jiným druhům trýznění nebo také i k análnímu styku, což bylo tehdy považováno za smrtelný hřích. Jak sám tvrdil chtěl vyzkoušet všechny variace sexu. Později byl Markýz právě v Paříži, kdy byl podle královy listiny lettre de Cachet zatčen a odvezen do pevnosti Vincennes, kde za dva dny později začalo soudní přelíčení. Výsledek byl pro de Sada velmi uspokojivý, totiž rozhodnutí na základě kterého byl před šesti lety odsouzen k smrti, bylo označeno za nesprávné. Byla mu jen vyměřena pokuta v hodnotě 50 liber a zákaz pobytu v Marseille na tři roky. Ale jelikož byl příkaz lettre de Cachet stále platný, byl zahájen opětovný převoz do Vincennes. De Sade dobře věděl, že by se z pevnosti nedostal, a tak během transportu utekl. Za pár dní ho však policie našla na jeho zámku a uvěznila. Z důvodu velmi špatného stavu pevnosti byl 29. února 1784 přestěhován do Bastily, kde začalo jeho tvůrčí období. Snad nejznámější díla jsou: Julietta, Justina, Dny na Forbelle, 120 dní sodomie. Jeho manželka ho mohla navštívit až po čtyřech letech věznění. Pak ho pravidelně navštěvovala, přičemž mu nezapomněla přinést jídlo, psací potřeby, oblečení a dokonce i sexuální pomůcky, například dřevěný penis. Rovněž z vězení pašovala jeho rukopisy.

 

Markýz de Sade: Francouzský šlechtic a sexuální deviant, od kterého byl odvozen pojem sadismus

 

V době předrevoluční nepokojů v červenci 1789, začal de Sade křičet z okna své cely a burcovat lidi k útoku na pevnost. Dozorci, snažíc se ho umlčet, převezli ho do blázince v Charentone. Za 12 dní, 14. července 1789 později opravdu došlo k útokům na pevnost Bastila a vězni byli osvobozeni, ale k jeho osvobození došlo 2. dubna 1790. Obyvatelstvo si ho spojovalo s převratem a rebelií. On sám však věřil v monarchii a odmítal republiku, vláda lidu mu naháněla strach a v rovnost nevěřil. Jediné, co ho spojovalo se samotným revolučním programem bylo jednoznačné opovrhování náboženstvím a církví. Po propuštění se musel vyrovnat s obtížnou finanční tísní. Pokusil se ji řešit dramatickou tvorbou, ve které však nezaznamenal žádný úspěch. Musel se proto živit jinak, začátkem roku 1793 se stal soudcem revolučního soudu.

 

Markýz de Sade: Francouzský šlechtic a sexuální deviant, od kterého byl odvozen pojem sadismus

 

27. července 1794 však nastal zlom. De Sade byl odsouzen k trestu smrti z důvodu, že tajně hledal uplatnění v královské garde. V den, kdy se měla poprava uskutečnit, proběhlo povstání proti Robespierre, a tak se de Sade smrti vyhnul. Nový režim ho po čase propustil. Z vězení vyšel s nadváhou, plešatý a impotentní. Jeho manželka se v tichosti stáhla do kláštera, kde prožila zbytek svého života. Zdálo se, že potom jak se k moci dostal Napoleon Bonaparte se markýzova situace v osobním životě zlepšila. Ale ne na dlouho, v březnu 1801 byl opět zatčen. Tentokrát za vydání knih Justina a Julietta. Soud rozhodl jasně, zbytek života měl strávit v ústavu pro duševně nemocné v Charentone z důvodu, že trpěl nevyléčitelnou sexuální zvráceností. Po procesu mu zabavili všechny majetky i palác. Na konci roku 1814, ve věku 74 let, po třiceti letech věznění, Markýz de Sade umírá.

 

Markýz de Sade: Francouzský šlechtic a sexuální deviant, od kterého byl odvozen pojem sadismus

 

Markýz de Sade byl podle historiků nevyléčitelný sadista, zvrhlík a cynik. Ve svých knihách šokuje, vyzdvihuje zlo a násilí pro rozkoš, ale na druhé straně byl tragicky zkoušen společností. Neuznával žádné normy, vysmíval se tradicím, náboženstvím i zvyklostem. Dále ve svých spisech a názorech odhazoval všechny morální okovy. Mnozí filozofové i spisovatelé však ocenili jeho díla, která jsou častou inspirací pro filmy a seriály. V čtenářích dodnes vzbuzuje třesavku při čtení erotických scén a sadistických popisů.

Ohodnoť článek
111
Sdílej článek
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a ohodnotit článek.
Přihlásit se
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.