Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 7. 6. 2020 svátek má Iveta, Slavoj

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura - Umění
13
Tomáš Macho
31. květen 2015, 18:53
Čas čtení: 5:03
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

Jeho fotografie sa dostali k miliónom ľuďom po celom svete.

Tomáš Macho
31. květen 2015, 18:53
Čas čtení: 5:03
Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
13
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Stále si myslíte, že Instagram je nezaujímavá sociálna sieť preplnená "pseudofotografmi"? Do istej miery určite áno, je však len na vás, koho budete sledovať, a teda aký typ príspevkov sa vám zobrazí na nástenke. Dnes vám prinášame rozhovor s talentovaným, 20-ročným fotografom z Česka, ktorý za svoj krátky život stihol spolupracovať so svetovo známou značkou vyrábajúcou športovú obuv, New Balance. Ako sa k nej dostal, čo preňho znamená Instagram, ako mu táto sieť ovplyvnila kariéru a veľa iného za dozviete v texte nižšie. Pre viac fotografií ho môžete sledovať na Facebooku či Instagrame a pre väčšiu dávku umenia nezabudnite omrknúť náš projekt Umenie zo slovenských a českých ateliérov.

 

Ahoj, mohol by si sa nám na úvod predstaviť, kto si a čomu sa venuješ?

Jmenuji se Tomáš Havel a narodil jsem se před dvaceti lety. Jsem mladý fotograf, člověk který vyhledává dobrodružství a akci, ale především krásy přírody. Člověk, jehož život naplňuje cestování s fotoaparátem v ruce. Rád trávím volný čas v přírodě, a proto mě zaujalo především fotografování krajiny. Velmi rád také vytvářím akční nebo umělecké fotografie. Mou nejoblíbenější destinací je bezesporu Norsko, odkud pochází většina mých fotografií. Tato země, kde slunce nezapadá, mě doslova okouzlila. Spolupracuji na mnoha zajímavých projektech, mé fotografie se dostaly do časopisů a internetových magazínů. Dále mé fotografie můžete vidět na norských pohledech nebo kalendářích. Mezi mé sponzory patří firmy jako New Balance, VigorWay, Daniel Wellington Watches a v České republice to byla například firma Horsefeathers.

 

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

 

Kedy a akou cestou si sa dostal k umeniu a prečo si si vybral práve fotografiu?

První zrcadlovku jsem dostal od svých rodičů asi v šestnácti letech a právě od té doby se fotografování věnuji. Nikdy ale nenastala chvíle, kdy jsem si řekl "budu fotografem". Fotografování stále chápu jako můj koníček a zábavu, nikoli jako práci. A v tom vidím velkou výhodu. Miluji cestování a hlavně svobodu, kterou cestování nabízí. Nezáleží na tom, jestli navštívíte jiné město, zemi nebo kontinent na druhé straně světa. Hlavní je zážitek, naplnění štěstím, dobrodružstvím a poznání něčeho nového. Všechny tyto aspekty mě lákají vstříc novým dálkám. Cestuji, abych fotil a fotím, abych cestoval. Velmi rád se dělím o vzpomínky a zážitky ze všech těch krásných míst, co jsem zatím stihl navštívit. Umění ke mně přišlo s každou další novou fotografií samo. Pomalu se mi vkradlo do cesty, bez původního záměru. Postupně jsem na něj začal klást větší důraz, přijal novou výzvu. Baví mě být kreativní a otevřený novým směrům.

 

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

 

Čím/kým sa najčastejšie zvykneš inšpirovať?

Inspirace je všude kolem. Mou největší inspirací jsou hlavně zkušenější a starší fotografové. Mým nejoblíbenějším fotografem je bezpochyby Chris Burkard, který vede velmi dobrodružný život a na svých cestách vytváří opravu úchvatné záběry. Dále také Daniel Kordan a Max Rive. Mezi českými fotografy to jsou například Martin Rak nebo Daniel Řeřicha.   

 

 

Aký štýl ťa vie najviac naplniť?

Jak jsem již zmínil výše, rád trávím čas na čistém vzduchu obklopený stromy a výhledy na přírodní scenérie. Proto mě nejvíce naplňuje krajinářství.

 

 

Venuješ sa okrem fotografie aj nejakej inej forme umenia?

Za posledních pár let jsem namaloval pár obrazů, natočil a sestříhal několik videí, stále ale převažuje zájem a nadšení z fotografie.  

 

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

 

Čím fotíš?

Používám techniku od značky Canon a Nikon. Můj první a stále používaný fotoaparát je Nikon D5100. Nedám dopustit na skvělé GoPro HERO3+ Black Edition, které mě vždy překvapí nevšedními záběry.

 

Pri pohľade na počet odoberateľov tvojho Instagramu nám padla sánka. Je nejaký overený recept ako sa dostať tak vysoko na tejto sociálnej sieti?

Ověřený recept určitě není. Při dosažení takového čísla vám nesmí chybět především velká porce nadšení a trpělivosti. Samozřejmě to chce také trochu citu, ochoty a schopnosti zaujmout. K dosažení kvalitního účtu by měl člověk zvolit krátké jednoduché uživatelské jméno, kreativní profilový obrázek, který dovede upoutat. Dále je důležité klást důraz na jednoduché smysluplné popisky u všech fotografií. Sebelepší profil ale samozřejmě nestačí, jestliže nebudete sdílet zajímavý a kvalitní obsah.

 

Na svou první tisícovku followerů jsem čekal skoro půl roku. Nejvíce lidi zaujaly fotografie z Norska a právě to spustilo “follow” lavinu. Prestižní Instagramové "fanpage" jako @beautifuldestinations nebo @wonderful_places, které se mohou pyšnit téměř 4 miliony uživateli, sdílí mé fotografie. Díky jedné takové fotografii mohu získat tisíce followerů během pár dní. Ani já nemohu uvěřit, když si uvědomím, že moje fotografie vidí miliony lidí po celém světě.

 

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

 

Mohol by si nám v krátkosti popísať, ako tvoje zábery vznikajú a koľko času ťa stoja?

Snažím se fotit spontánně, ale zároveň jsem se naučil klást důraz na světlo, hru stínů a kontrast. Promýšlím kompozice a také dobře zvažuji denní dobu fotografování.

 

Ako si sa dostal k spolupráci s New Balance?

Všechny tyto spolupráce jsou pro mě obrovská satisfakce. Moc si vážím, že mi tohle všechno mí fanoušci na Instagramu umožňují. Je to neuvěřitelné a před pár lety to bylo naprosto nemožné. Ke spoluprácí s New Balance jsem samozřejmě dostal právě pomocí Instagramu. Jednoho dne mi na e-mailové schránce přistál mail od New Balance manažera z Bostonu v USA, kterého oslovily mé fotografie a požádal mě o spolupráci. Loňské léto jsem tak díky této spolupráci testoval nové modely bot a zárověn jsem pořizoval reklamní fotografie na propagaci této firmy.   

 

Čo robíš vo voľnom čase, keď nepobehuješ s fotoaparátom alebo nerobíš na postprocese?

Aktivně se věnuji sportu, jezdím na kole a běhám. Když mám chvíli, jsem v pohybu a v přírodě. Samozřejmě se věnuji svým blízkým, občas rád zajdu do kina nebo posedět s přáteli.

 

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

 

Čo by si poradil začínajúcim fotografov, aby sa úspešne presadili?

Odvaha! Jděte za svým cílem a nenechte se od ničeho odradit. Je to o talentu, trpělivosti, o vás samotných a z malé části určitě také o štěstí. Nebojte se zaujmout, vytvořit něco nového.

 

Zrkadlovka alebo telefón?

Rozhodně zrcadlovka. Telefon ale na fotografování samozřejmě také používám.

 

Ako by si charakterizoval Instagram z pohľadu fotografa?

Instagram je bezesporu nejúspěšnější sociální sítí poslední doby. Občas mi tato síť připadá jako nelehká strategická hra. Pro fotografa je Instagram zpestřením jeho práce, ideální pro zachycení pravého okamžiku a kreativní vyjádření všech pocitů. Istagram mě pohltil před více než třemi lety, zůstal jsem mu věrný až do teď a jsem za to ohromně rád. Pokud přijmete všechna omezení, jako čtvercový formát všech nahraných fotografií a především minimální ochranu autorských práv, dá se Instagram pojmout jako hra, zábava a jako ideální nástroj pro marketing. Stále větší popularity mezi fotografy v posledních letech nabírá server 500px, určený především pro profesionály. I mě tato sociální sít velice zaujala a párkrát se zde mé fotografie ocitly na předních místech denního žebříčku. (nejlépe hodnocené fotografie během 24 hodin.)

 

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

 

Predpokladám, že v Nórsku sa ti páčilo. Ako hodnotíš túto krajinu?

V Norsku jsem strávil více než dva měsíce, autem jsme celkem ujeli okolo dvaceti tisíc kilometrů.  Více než pět tisíckrát jsem zde zmáčkl spoušť u mého fotoaparátu. Čím severněji, tím více úchvatných míst na vás čeká. Fjordy, jezera, ledovce, dechberoucí skalní vyhlídky jako Preikestolen, Trolltunga nebo Kjerag. Tisíce kouzelných vodopádů. To vše je opravdu nezapomenutelný zážitek.

 

Myslíš si, že má slovenský/český umelec reálnu šancu živiť sa svojou záľubou?

Je jedno, z jaké země pocházíte, ovlivnit to mohou snad jen rodinné a sociální poměry. Ale přesto si myslím, že pokud k talentu přidáte nesmírné odhodlání a pořádnou dávku úsilí, tak to půjde vždy.

 

Čomu by si sa chcela venovať v budúcnosti?

Právě v Norsku jsem zjistil, co bych rád dělal celý život. Vstříc novým zážitkům, já a fotoaparát, na nekonečných cestách. Spoustu snů jsem si už stihl splnit, tím největším zůstává šťastná rodina.

 

Nechávame priestor na zopár slov pre čitateľov REFRESHER.sk

Zbytečně nepřemýšlejte, jděte svou cestou, směrem k vysněnému cíli, ať je jakýkoliv. Dělejte to, co vás baví.

 

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

Ohromujúce fotografie Nórska od mladého českého fotografa. Spoluprácu mu ponúkol aj New Balance

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
5
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.