Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 13. 7. 2020 svátek má Markéta

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura - Knihy
0
Fëanor
1. srpen 2014, 18:00
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Co číst v deštivém počasí #2: George Orwell - 1984

Takto si autor v roce 1949 představoval rok 1984. Další knížka, která ti nesmí ujít. Tip, jak přežít nejtvrdší totalitu nebo příklad, kam to nesmíme nechat zajít.

Fëanor
1. srpen 2014, 18:00
Co číst v deštivém počasí #2: George Orwell - 1984
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Po delší době vám přináším nějaký tip na knížku. Alespoň budete vědět, jaký kousek vaší knihovny oprášit a možná vzít s sebou na dovolenou k moři nebo jen k bazénům v Česku. Vynasnažil jsem se vybrat knížku z jiného soudku, jelikož je třeba osvěžení a změna a v tomto případě i rekapitulace toho, co se děje za totality.

 

Co číst v deštivém počasí #2: George Orwell - 1984

 

Eric Arthur Blair, nám známější pod literárním pseudonymem George Orwell, o kterém jsme se toho v tomto článku dozvěděli více než na literatuře, byl britský novinář a spisovatel. Narodil se v Indii, v rodině úředníka, který pracoval ve státních službách pro Odbor s opiáty. Na škole dostal stipendium a řadil se k těm lepším studentům. Po škole si zvolil trochu netradiční kariérní dráhu, konkrétně pracoval v Indické imperiální policii v Barmě (dnešní Myanmar). Po pěti letech práce ho pravděpodobně přestalo bavit pacifikovat malé záludné disidenty v Rangúnu, proto se vrátil zpět do Londýna, kde se snažil prosadit na poli žurnalistiky.

 

Odehrával se rok 1927 a Evropou zmítaly intenzivně politické a sociální nepokoje, zvyšovala se agrese Německa a Eric se rozhodl přiklonit k socialismu, stal se vášnivým odpůrcem fašismu a spisovatelem. Po vypuknutí španělské občanské války se do ní zapojil jako dobrovolník, ale dlouho se neohřál, protože v roce 1938 byl postřelen sniperem do krku a musel se jít léčit. Tento rok byl pro něj nešťastný i proto, že onemocněl na tuberkulózu, která se mu později stala osudnou. Během války byl pevně přesvědčen, že nastávající kapitalistický systém nemá šanci přežít. Navrhl a obhajoval rozsáhlé zestátnění majetku, omezení výsad bohatých, omezení maximálních příjmů, svobodu koloniím, avšak zcela odmítal stalinistický socialismus. Během 2. světové války se stal členem domobrany.

 

V roce 1944 Orwell dokončil svoji antistalinistickou alegorii Farma zvířat, která patří k jeho nejznámějším dílům. Dílo bylo publikováno následující rok s velkým úspěchem. Po této knize se Orwell konečně dočkal finančního zajištění. Avšak jeho život zasáhla další rána v podobě smrti jeho manželky. Po této události se přestěhoval na ostrov Jura a začal pracovat na románu 1984, který ostře kritizuje totalitní moc a poukazuje na snahu ovládnout civilizaci.

 

Co číst v deštivém počasí #2: George Orwell - 1984

 

Román 1984 je významný antiutopický román z roku 1949. Popisuje svět, ve kterém vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka, která je často vymyšlená (pravidelně se mění oponent, přičemž propaganda tvrdí, že válka s ním je vedena už od nepaměti - psychologický moment, stálý neklid a poukazování na nepřítele, proti kterému je třeba sjednotit a přitom se i podřídit tvrdším pravidlům). Jakýkoliv přestupek proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě potrestán, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok „Velký bratr tě sleduje!“.

 

Zobrazuje dokonalou diktaturu, kde si obyvatelé neuvědomují, že může existovat jiný život - kvalitnější, volnější nebo plnohodnotnější, než ten jejich. Celá ideologie se opírá o doublethink, čili schopnost udržet současně dvě protichůdné informace a oběma skálopevně věřit. Příkladem jsou Ministerstva pravdy (zabývá se paděláním údajů), míru (řídí válku), hojnosti (způsobuje hladomor) či lásky (mučení a držení osob). Člověk zdatný v doublethinku v tom ale nevidí spor, pokud jednou Strana řekla, že jsme odnepaměti ve válce s Eurasii, tak je to pravda, i když mám v hlavě vzpomínku starou 10 minut, která si pamatuje na Eurasii jako na spojence.

 

Co číst v deštivém počasí #2: George Orwell - 1984

 

Děj se odehrává v roce 1984, kdy je svět tvořen třemi velmocemi: Eurasií, Východoasií a Oceánií, které mezi sebou neustále bojují o zbylé území, konečné vítězství a o vládu nad světem, avšak žádné se to nemůže podařit. V podstatě jsou všechny stejné, vládne v nich tvrdá diktatura a bída lidí. Hlavní postavou románu je Winston Smith, který žije v Londýně, v Oceánii. Je úředníkem na Ministerstvu pravdy - které se zabývá paděláním historie. Celou zemi řídí Velký Bratr - nejvyšší představitel vládnoucí Strany. Na dodržování „filozofie“ Strany - tzv. Angsocu (z pojmu anglický socialismus; ústřední hesla znějí: Válka je mír, Svoboda je otroctví, Nevědomost je síla) - dbá ideopolicie, která sleduje pohyb všech členů Strany 24 hodin denně, i prostřednictvím všudypřítomné techniky. Zločinem může být výraz obličeje, mimovolné mrknutí či mluvení ze spánku.

 

Celá společnost je rozdělena na členy Strany a proletariát. Strana u svých členů postupně odbourává rodinu, děti jsou vychovávány, aby špehovay vlastní rodiče a sex, který není za účelem plození dětí, je považován za zločin. Samotná strana se dělí na Vnitřní, nejužší vedení, a Vnější, která provádí příkazy, kam patří i Winston. Proletariát tvoří 85 % populace, považují je za méněcenné, žijí ve slumech a přesto, že jejich život je primitivnější (jejich starosti se točí kolem peněz, piva, sexu a loterii), žijí si volněji než členové Strany a nejsou ani tak sledováni. Právě do proletariátu vkládá později Winston svoji naději na změnu a lepší budoucnost.

 

Co číst v deštivém počasí #2: George Orwell - 1984

Winston se nedokáže ubránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a myslí si, že nebyl takový, jak ho ukazuje oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý chlapec. Začíná si psát deník, což ovšem není zločin, protože neexistují soudy ani zákony, pouze ideopolicie. V průběhu románu se do Winstona zamiluje jeho spolupracovnice Julie, o které si nejprve myslí, že ho sleduje a pokouší, aby ho mohla zradit. Jelikož láska, ale i sexuální touha jsou ideozločiny, oba se skrývají, ale vědí, že dříve či později padnou do rukou policie. Své hnízdečko lásky najdou nad starožitnictvím v proletářské čtvrti.

 

Winston a Julie se přidají k opozici, jakési podzemní organizaci, v jejímž čele stojí záhadný Emanuel Goldstein, objekt soustavné nenávistné kampaně Strany a zbožná modla toho mála, co doufá v změnu. Winstonovi se do rukou dostane Goldsteinova kniha Teorie a praxe oligarchického kolektivismu, kterou však všichni nazývají jen Kniha. V ní se Winston dozvídá, jak celý systém funguje, ale nedozví se, proč svět vypadá právě tak a co je motivací k ovládnutí všeho živého (otázka proč zůstává symbolicky nezodpovězena v celém románu a měla by být předmětem našich úvah), protože do místnosti právě vtrhne ideopolicie, která ho odvádí na Ministerstvo lásky, tvořené většinou podzemními místnostmi a chodbami na zadržování a mučení obrovského množství lidí.

 

Co číst v deštivém počasí #2: George Orwell - 1984

 

Winston při těžkém mučení prozradí vše co ví a o hodně víc. Přeje si zemřít, ale nemá možnost. Ptá se sám sebe i svých mučitelů, co od něj Strana ještě chce. Později pochopí, že cílem není vůbec dostat z vězňů informace a pak je popravit. Strana chce úplné pokoření a obrat myšlení o 180 stupňů (úryvek pod textem). Chce od něj, aby upřímně miloval Velkého bratra a bez hranic mu věřil. To se zdá docela nemožné. Ale surovost promyšleně kombinovaná s vlídnou domluvou a obdobími klidu nakonec vede k cíli (existence Stockholmského syndromu: psychologický fenomén, který popisuje situaci, ve které rukojmí začínají vyjadřovat soucit a sympatii vůči pachatelům. Tyto pocity jsou odborníky považovány za iracionální, člověka během takové situace silně ovlivňuje míra nebezpečí a strachu).

 

Pak se najednou ocitá na svobodě, v lépe placené práci na Ministerstvu pravdy a myšlenková policie se o něj už nezajímá. Ale proč by také, Velkého Bratra má rád, dokonce ho ctí. Po propuštění se ještě setká s Julií, ale zjišťuje, že jejich láska se ztratila ve víru ideologie. Na konci díla autor nastiňuje možnost, že Velký Bratr není žijící osoba a Goldstein i Kniha jsou vykonstruované produkty Strany s cílem dostat se k jakémukoliv odporu a zničit ho.

 

Filmové zpracování Orwellova románu.

Co číst v deštivém počasí #2: George Orwell - 1984

 

„Jsi kaz ve vzorku, Winstone. Jsi skvrna, která se musí vymazat. Neřekl jsem ti právě, že jsme jiní než pronásledovatelé v minulosti? Nespokojíme se s negativní poslušností, ani s nejpodlejší podřízeností. Až se nám konečně podrobíš, uděláš to z vlastní, svobodné vůle. Neničíme kacíře proto, že nám odporují; nikdy ho nezničíme, dokud nám odporuje. Obrátíme ho, zmocníme se jeho důvěrného myšlení, přetvoříme ho. Vyženeme z něj všechno zlo a všechny iluze, převedeme ho na naši stranu ne navenek, ale opravdu, srdcem i duší. Než ho zabijeme, uděláme z něj jednoho z nás. Nestrpíme, aby kdekoli na světě existovala chybná myšlenka, i kdyby byla nejvíc utajená a naprosto bezmocná.“

 

Co číst v deštivém počasí #2: George Orwell - 1984

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
5
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.