Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 27. 5. 2020 svátek má Valdemar

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
3
adel
23. září 2015, 20:45
Čas čtení: 5:54
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Idea: Vše nasvědčuje tomu, že se ve mně to nejlepší objevilo až na poslední IF desce (Rozhovor)

Idea o novém albu IF, nové škole, turné a o nových projektech Ty Nikdy v jeho dalším rozhovorů pro Refresher.

adel
23. září 2015, 20:45
Čas čtení: 5:54
Idea: Vše nasvědčuje tomu, že se ve mně to nejlepší objevilo až na poslední IF desce (Rozhovor)
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Album Rap od dvojice Idea a Fatte, dnes už zkráceně IF, vyšel před měsícem. A jak tak utíká čas, můžeme bezpečně tvrdit, že se jim podařilo stvořit jedno z nejlepších alb letoška. Proč tomu tak je, jsme byli zvědaví zejména proto, že takovouto kvalitu jsme od kluků neviděli už dlouho, navzdory tomu, že nás rok co rok kvalitní hudbou zásobují. Proto jsme se s Pepkem domluvili na dalším rozhovoru pro Refresherpokud správně počítám, tak už sedmém. V něm nám prozradil něco o albu Rap. Dozvěděli jsme se také něco o dalších projektech jeho labelu Ty Nikdy, proč IdeaFatte už není IdeaFatte a i mnoho dalších informací včetně oblíbených jídel obou členů kapely.

 

Připravte se tedy na pořádné počtení, pusťte si album Rap a prociťte tyto dva pány, kteří se nikdy nebrali moc vážně, i když jejich hudba často naznačuje něco jiného.

 

Od posledního alba IF Dočasně nedostupní uběhly už 4 roky. Delší pauza vám evidentně prospěla. Vnímali jste to při tvorbě alba?
Idea: Ani ne tak pauza IF, jako to, že jsme dělali na vlastních projektech. Já měl Daleko blíž solovku + 2 Boybandy a Fatte měl projekty s Restem, Geyem, sólovku s raperama, instrumentální desky, takže tak. Já jsem se vyrapoval, našel – všechno nasvědčuje tomu, že se ve mně „to nejlepší“ objevilo právě až na IF desce Rap.

 

Oba jste jednotlivě asi nejproduktivnější osoby v českém rapu. Proč tomu tak je a necítíte se občas vyšťavení? Mnoho umělců potřebuje čas na sbírání inspirace, vám to evidentně nechybí.
Idea: Já hlavně odpočívám tím, že dělám hudbu. Neberu to jako věc, kterou musím dělat. Takže krom deadlinů a čekání na sloky od hostů mi nic energii nebere. Ta je potom v hajzlu až s koncertováním a afterparties, haha. Rap fakt vznikal hodně spontánně, takže tam nás nic netlačilo, ani nenutilo dělat hity atd.

 

Předtím, než začneme rozebírat album, mi může David vysvětlit inspiraci za zvukem tohoto LP a jaký měl na něj vliv Pepkův vkus.
Fatte: Mě dělání beatu strašně baví a vůbec hudba jako taková. Takže jsem nenasytný. Inspiraci mám z toho, co poslouchám. Takže mám inspiraci pořád. Hlavně od Boha. Ten pouští pořád novinky v automobilu. Ale teď po desce Rap jsem pravda vyšťaven. Takže nedělám každý den bubny. Jsem našláplý něco udělat, ale hned zlenivým a zbucnu raději u televizoru.

 

Album se jmenuje Rap, což je mimochodem jeden z nejlepších názvů alba, jaký jsem kdy u nás slyšel. Čítá 15 skladeb, ale ve skutečnosti jich je víc. Zkus mi vysvětlit nápad za těmito „dvojtracky“.
Idea: Album se mělo jmenovat Milan, fakt dlouhou dobu, už jsme začali makat na vizuálech. Nicméně potom jsem seděl na burritu a ginech s Václavem Roučkem a vznikly ty mikiny RAP jako parodie na GAP logo. No a nějak mě napadlo to dát jako název a Vašek mě v tom utvrdil. Je to fakt marketingová hloupost, protože to dlouho vyhledává Google a Spotify atd., ale nám o to fakt nešlo. To slovo je super, super na merchi, skvěle se s ním pracuje, nezapomeneš ho. Takže když čtu to, co píšu, tak je to vlastně nejlepší marketing, haha. No a k těm dvojtrackům – měli jsme zkrátka víc beatů, než jsem chtěl tracků do tracklistu desky. Tak mě napadlo to spojit i beatově i tématicky a je to perfekt! Nic víc za tím není.

 

Na albu ses nechal slyšet, že tě dissoval Boombap, Smack, Hugo i Marpo. O Boombapu ses už na Twitteru vyjádřil, avšak jmenované MCs tu nevzpomínáš ve vysloveně špatném světle. Cos tím chtěl říct?
Idea: No hlavně to není jako diss myšleno. Dávám tam, že si „koupím nůž a back to the Rambo”, a potom tam hned dávám, že máme už teď všichni důležitější věci na práci než dissy. Rap je hra a dissy ke hře patří.

 

Idea: Vše nasvědčuje tomu, že se ve mně to nejlepší objevilo až na poslední IF desce (Rozhovor)

 

V dokumentu Backstage jsi prozradil, že jsi u tohoto alba zvolil jiný přístup tvorby. Koupil sis mikrofon a dělal sis dema. Zároveň tvrdíš, že je tohle nejlepší album, jaké jste kdy udělali. Je za tím vzpomínaný fakt, že jsi změnil systém práce? Mnoho raperů, ať už doma, nebo v zahraničí, často zmiňuje domácí studio jako klíč ke svobodné tvorbě.
Idea: Je to určitě i tím micem, že ho mám doma. I když máme vlastní studio a můžu tam chodit kdy chci, ale nechtělo se mi moc tahat Fattea a potom tam jezdit ještě třikrát, to jsem si všechno radši připravil doma a potom už jsme to tam jeli jenom nahrát a následně oslavovat. Spíš jsem celou tu věc začal vnímat úplně jinak. Miluju pečlivost, na druhou stranu mám rád přirozenost, takže jsem se k tomu všemu začal stavět „přirozeně pečlivě“ a vzniklo to.

 

Jehst a Mr. Thing. Jak vznikla tahle spolupráce?
Idea: Dám to heslovitě. DTonate a jeho deska – Jehst feat – já v Londýně – odměna Jehstovi – Earl Sweatshirt show – Jägermeißter – hodně Jägra – koma – koma jak blázen – další den studio – chillování – Doubledecker.

 

Luko a Same posílam mír, dávejte bacha na kluky v sukních. Vnímáš novou vlnu nastupujících MCs jako další generaci v československém rapu? Co bys jim poradil?
Idea: Je to super. Sralo mě, že jsou v US rapu pořád ti samí dokola. Potom přišel boom – TDE, A$AP, OF, Pro Era a další. To ty starší nakoplo, teď s nima spolupracujou. U nás je to trochu jinak, já už se považuju taky za toho „staršího“, mě vůbec nesere nástup nové generace MCs ani fans. Dnes je rychlejší doba, fans nepotřebujou pátrat, stačí třikrát kliknout a je to. My z toho asi měli větší radost, dopátrat se k něčemu, vyměnit desky s fellou atd. No a díky tomu, že je všeho moc a nekladou se tolik nároky jako dřív, tak i ta generace MCs není třeba tak vyskillovaná, ale třeba jenom dobře oblečená a udává trend jejich posluchačům. K rapu to vždycky patřilo. Jestli cením i tohle, je už věc druhá. Minimálně to respektuju. Když pojedeš teď show z půlky na playback, tak to už nezdissí tolik lidí jako dřív a já to respektuju. Ale nedělám. Prostě doba se mění hrozně rychle. Přál bych ale těm 15letým slim fit klukům, aby se vrátily baggy jeans.

 

Album vám vyšlo v srpnu, což je velmi neobvyklé release datum. Mysíš, že zaběhnuté konvence, kdy se alba vyádavají v zimě a na jaro, jsou už pryč, resp. neplatí? Jak se tento release date odrazilo v prodeji?
Idea: Mám pocit, že to vždy bylo tak, že jednou vítězilo Slovensko a potom zase Česko. Myslím, že se to nějak tak ustálilo v návštěvnosti, v prodeji a v tom, kdo si čeho víc váží. Pořád ale cítím větší support celkově ze Slovenska. Nemyslím jako label nebo IF support, myslím celkově. Netuším, čím to je. No, my jsme to chtěli vydat nějak o prázdninách a nakonec jsme si řekli, že Kemp bude super příležitost. Když bych to vydal před Vánocema, tak bude asi větší pozornost a prodej, ale to se stejně bude prodávat i tak. I na ty Vánoce.

 

A když už jsme u Ty Nikdy, tak nám můžeš prozradit, jaké projekty v nejbližší době chystáte...
Idea: Vyjde Wonder, vyjde Garand s Kennym, Rest něco natáčí, Gey mi pouštěl novou, strašně krutou věc. Budou klipy,

budou singly, budou albumy a merch.

 

Předpokládám, že chystáte k albu i turné. Je výzva dělat po zábavném BoyBandu playlist pro víceméně sice mocné, ale temné album? V jaké sestavě hodláte jezdit koncerty?

Idea: No jsem zvědav, teď v pátek začínáme a máme za sebou takovou minizkoušku, která ti je na hovno, protože nemáš před sebou ten dav lidí. Ale věřím si, že ty tracky jsou prostě síla. Beaty hrajou, flow je naléhavá, baví mě pokládat naživo, takže minimálně z pódia směrem k lidem půjde dobrá energie.

 

A co klipy? Chystají se ještě videa k albu? Pokud ano, jaké? V poslední době si jdete jednoduchost, stejně jako v tracích. Samozřejmě myšleno v tom nejlepším možném smyslu.
Idea: Budou ještě 2 vizuály na desku. Takže se dostaneme na 6 vizuálů, ten poslední bude promak.

 

Idea: Vše nasvědčuje tomu, že se ve mně to nejlepší objevilo až na poslední IF desce (Rozhovor)

 

K závěru přecházíme k standardním Refresher otázkám: v první řadě – jaké alba posloucháte v poslední době?
Idea: Jay Rock – 90059, Mick Jenkins – Wave(s), MF Doom – Operation Doomsday
Fatte: J. Cole – Forest Hills Drive, EMC – The Show. Ale track, který mě mega zabil a jedu ho denně, je DJ Kay Slay – 60 Second Assassins.

 

Poslední dobrý film, který jste viděli?
Idea: Enemy, Sídliskový sen, 30 případů Majora Zemana.
Fatte: Jimi, Hvězda stoupá vzhůru. Get On Up – Příběh Jamese Browna.

 

Poslední kniha, kterou jste četli?
Idea: Paul Polansky – Tábor smrti Lety
Fatte: Alex Ross – Zbývá jen hluk (naslouchání dvacátému století)

 

Oblíbené jídlo?
Idea: Fuckuju vajíčka a houby.
Fatte: Tacos a burritos.

 

Oblíbené restaurace?
Idea: Mám rád Lokály, Naše Maso, potom hodně italskou kuchyň. Nuova a tyhle hipsteřiny.
Fatte: Spíš fastfood Burrito Loco v Praze v Masné ulici. Mňam.

 

Oblíbený klub?
Idea: Mám rád Dole a u nás Rock Café a Melodku v Brně.
Fatte:Všechny, kde je dobrý zvuk. Nemám nějaký vyloženě oblíbený. Mám to rád všude, kde to jede a jsou normální lidi.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.