Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 17. 1. 2021 svátek má Drahoslav

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
2
loja
9. listopad 2014, 18:43

Věčná milenka a slavná návrhářka - Jaký byl život známé Coco Chanel?

Coco Chanel se z chudé vesnické holky vypracovala na jednoho z nejvlivnějších lidí své doby. Čti o jejím nevšedním životě!

loja
9. listopad 2014, 18:43
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Věčná milenka a slavná návrhářka - Jaký byl život známé Coco Chanel?

Prosadila se jako vizionářská módní návrhářka, která i přes fakt, že jí život často házel klacky pod nohy, neztrácela elán a chuť se dál vyvíjet. Magazín Time ji jako jedinou návrhářku zařadil do svého žebříčku „nejvlivnější lidé 20. století“. Proč? Coco Chanel inspirovala a naučila něžné pohlaví, že pohodlí, luxus i ženskost si nutně nemusí odporovat – a její odkaz stále žije v našich skříních. Jaký je příběh této Francouzky, která prorazila do světa?

 

Věčná milenka a slavná návrhářka - Jaký byl život známé Coco Chanel?

 

Malá Gabrielle Bonheur Chanel se narodila ke konci století páry (1883) a vstup do života to nebyl právě jednoduchý. Zemřela jí matka a otec ji strčil do sirotčince. Ačkoli to nezní jako nejlepší start do života, Chanel nakonec z neveselých let v sirotčinci těžila po celý život. Jeptišky ji totiž naučily šít. Ke jménu Coco se dostala během své krátké pěvecké kariéry, kdy zpívala v klubech. Povídá se, že o Coco zpívala v jedné ze svých písní a jméno jí už zůstalo, ale sama Coco Chanel říká, že je to zkrácenina slova cocotte, tedy „milenky“.

 

Okolo dvacítky začala díky bohatému milenci, Etienne Balsanovi, pracovat na svém módním byznysu. Po tři roky s ním žila na zámku, byla zahrnována diamanty, luxusními šaty a pohybovala se mezi francouzskou smetánkou. Záhy ho ale opustila pro jeho ještě bohatšího kamaráda, Arthura Capela. Capel byl zámožný Brit, který měl na svou mladou přítelkyni velký vliv – aféra trvala přes osm let (i v době Capelova manželství). Skončila však náhle v roce 1919, kdy měl bohatý milenec automobilovou nehodu. Coco Chanel později přiznala, že ve chvíli, kdy ztratila Arthura, ztratila vše. Nicméně, díky Capelovi otevřela první obchod na Rue Cambon, prodávala zde klobouky. Následovaly další dva obchody a mladá návrhářka se začala více soustředit na oblečení.

 

Audrey Tautou jako Coco Chanel ve filmu Coco avant Chanel

Věčná milenka a slavná návrhářka - Jaký byl život známé Coco Chanel?

 

Během dvacátých let nabrala její kariéra nový směr – uvedla na trh svůj ikonický parfém Chanel No.5 – první produkt, který nesl návrhářčino jméno. Sama o něm prohlásila, že je tento parfém neviditelným a především nezapomenutelným fashion doplňkem. Parfém byl miláčkem mnoha slavných žen, taková Marylin Monroe na otázku „Co máte na sobě, když jdete do postele?“ odpověděla právě „Chanel No.5“. Zajímavostí však je, že získání rozhodujícího procentuálního podílu na parfému jí trvalo přes dvacet let.

 

Coco Chanel je přisuzován dík za uvolnění ženské módy, kdy namísto nepohodlných korzetů do světa přinesla jednoduché kostýmky, pruhovaná trika, šňůry perel a samozřejmě notoricky známé „malé černé“. Spoustu prvků si vypůjčila z pánských skříní a soustředila svou práci na padnoucí střihy a nekonečné pohodlí. Co se týče „malých černých“, poprvé představila černou jako barvu vhodnou na večírek, ne pouze pro zármutek.

 

móda Chanel ve třicátých letech

Věčná milenka a slavná návrhářka - Jaký byl život známé Coco Chanel?

 

V roce 1923 se Chanel (bylo jí tehdy 40 let) setkala s britským aristokratem, Hughem Richardem Arthuter Grosvenorem, a jejich neoficiální vztah trval přes deset let. Dokonce i přes jeho manželství. Zahrnoval ji luxusními dárky, zařídil jí bydlení v Londýně a sdíleli společně nenávist k Židům a gayům. (Její antisemitistický přístup je ale diskutován – proč by měla tolik přátel a kontaktů mezi Židy, kdyby je byla tolik nenáviděla?)

 

S příchodem ekonomické krize se Chanel přestávalo dařit, byla to ale druhá světová válka, co měla katastrofický dopad na její společnost. Návrhářka všechny obchody zavřela a zaměstnance propustila. Navíc se zapletla s nacistickým vojenským úředníkem, který jí zařídil apartmá v Hotelu Ritz a po dobu války si ji náležitě vydržoval (ostatně jako všichni její milenci). Kvůli této aféře byla Chanel dlouho po válce na černé listině všech (minimálně) Pařížanů, nikdy však nebyla souzena jako kolaborantka. Říká se, že v tom měl prsty její dobrý přítel – nikdo jiný, než Winston Churchill. Po válce Chanel opustila Paříž a utekla do Švýcarska, kde žila několik let v jakémsi exilu.

 

Věčná milenka a slavná návrhářka - Jaký byl život známé Coco Chanel?

 

sedmdesáti letech se jí podařil triumfální návrat na světovou módní scénu. Její nové kolekce získaly přízeň především u britských a amerických klientek – ty pařížské stále nebyly s to odpustit Coco její Nazi aféru. V posledních letech svého života byla velmi osamělá a udržovala okolo sebe pouze několik nejbližších přátel. Zemřela v roce 1971, tedy v 87 letech. V sobotu 9. 1. připravovala katalog pro svou jarní kolekci a raději si šla lehnout dříve, necítila se dobře. V neděli se již neprobudila.

 

Ačkoli život Coco Chanel skončil již před více než čtyřiceti lety, stále žije mezi námi. O její dítě, módní dům Chanel, se nyní stará světoznámý návrhář, Karl Lagerfeld, a je nutno uznat, že za oněch čtyřicet let značka stále pouze vzkvétá. Její život byl několikrát zfilmován, doporučuji verzi s krásnou Audrey Tautou, Coco Avant Chanel. A pokud doma nemáte jedinou kabelku Chanel za petstotisíceuro a spát chodíte v pyžamu (ne v parfému) ... pamatujte, že všechny naše kalhoty a sukýnky a jersey trička jsou také odkazem na ženu, která svůj život zasvětila módě, nesprávným mužům a perlám.

 

Věčná milenka a slavná návrhářka - Jaký byl život známé Coco Chanel?
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
7
Sdílet
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.