Úterý 11. 12. 2018 svátek má Dana, Danuše

hledej na refresheru

Odteď si můžeš článek
uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Hudba - Zahraniční
2
adel
11. březen 2015, 19:49

Jak trávilo 15 producentů valentýnský víkend v Praze? (Red Bull Music Academy Bass Camp report)

Naše dojmy z Red Bull Music Academy Bass Campu nebo čtyři dny v pražské Chemistry Gallery s 15 nadějnými talenty ze Slovenska s Česka.

adel
11. březen 2015, 19:49
Jak trávilo 15 producentů valentýnský víkend v Praze? (Red Bull Music Academy Bass Camp report)
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Odteď si můžeš článek
uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Je 12. února a parta reportérů, producentů a zaměstnanců Red Bullu se potkává na hlavním nádraží, aby nasedli na Eurocity z Budapešti do Berlína s Destinací Praha. Koná se zde Red Bull Music Academy Bass Camp. Ten je jako takový jakousi menší verzí RBMA, konající se tento rok v Paříži, na kterou účastníci už vyplnili horlivě přihlášky se světýlkem naděje. To ale neplatí pro Bass Camp, fungující na bázi pozvánek, kdy si sám Red Bull vyselektuje 15 producentů každý rok a nabídne jim něco ze skušeností RBMA v podobě čtyřech dní workshopů, přednášek, koncertů a dokonce i exkurzí, aby ochutnali, jaké to může být na Red Bull Music Academy, konající se pokaždé v některých ze světových metropolí.

 

Jak trávilo 15 producentů valentýnský víkend v Praze? (Red Bull Music Academy Bass Camp report)

 

A není to žádná legrace, přece jen, RBMA kultivovala takové umělce, jako Flying Lotus, Dorian Concept nebo Aloee Blacc. První jmenovaný poslal tento rok na Bass Campl svého basistu Thundercata, teď už vyznamenaného sólového umělce, který pracoval na novém albu Kendricka Lamara, vycházející koncem tohoto měsíce, ale Dorian Concept se zúčastnil přímo. Ale nepředbíhejme. Hned první den se totiž dohaduji s Pavlem Eichlerom jak a kam se mám dostavit na místo činu, dokud se vzápětí nedozvím, že se celá událost koná v Chemistry Gallery. Známé místo pro každého Pražáka v budově bývalých elektrických závodů, co údajně způsobuje velmi chabě fungující wi-fi, ale tak kdo by byl na netu, když je na Bass Campu.

 

Po svém příchodu do vstupní haly jsem klasicky z Chemistry očarován. Už tak vynikající industriální prostor byl přeměněn na Bass Camp. Místo, kde na stěnách visí vintage magnetofony, boomboxy a celkově hudební nástroje a přehrávače veškerého druhu od značek z celého světa z období zejména 70. až 90. let. Nechybí ani bizardní hudební nástroj připomínající vesmírnou loď s třemi strunami, připojený na cd přehrávač s nahranými samply na čtyřech tlačítkách a s baby scratchem místo tlačítka ovládání hlasitosti. Čistá genialita. Dekór ale ani zdaleka není vše. Jádro totiž tvoří špičkově vybavené studie, kde budou čtyři dny účastníci zájezdu pracovat a velká přednášková místnost, kde se budou prezentovat svou tvorbou umělci ze zahraničí.

 

Jak trávilo 15 producentů valentýnský víkend v Praze? (Red Bull Music Academy Bass Camp report)

 

Čas na první přednášku. Tou nás, jako celým Bass Campem, bude provázet britská hudební novinářka Lauren Martin, zvoucí si za sebou všechny účastníky. Ti se postupně představují, stejně jako svou hudbu, ze které nám pouští ukázky, zatímco mi Pavel Eichler z Nedori podává můj media pack obsahující mixtape z bývalého RBMA, program Bass Campu, časopis The Red Bulletin (s Dave Grohlem na titulce) a samozřejmě plechovku Red Bullu. Házím ji do sebe, čekám na konec přednášky, protože slyším, že bude Jäger, a tak se i stane.

 

Přednáška je za námi a vycházíme ven, abychom si dali unlimited jäger bombs, co je něco, co by položilo i Pištu Hriba a zatím co kolega Michal kecá s Thundercatem o jeho visvims (po čem ho následně objal, protože jediný poznal jeho boty), se já přesouvám na bar, potkávám staré známé, ale raději se přesuneme do dalšího dne.

 

Jak trávilo 15 producentů valentýnský víkend v Praze? (Red Bull Music Academy Bass Camp report)

 

Je 13. února. Den před Valentýnem se probouzím stále společensky unaven na Žižkově, po tom, co jsem se noc předtím ocitl na něčí stužkové na Lávce (nechci vědět) a raději utíkám na přednášku Dorian Conceptu, kde najdu minimálně nikdy nekončící zásobu Red Bull Coly na moji bolavou hlavu a žaludek. Usadím se dopředu na zem a sleduji tohoto rakouského producenta, popisujícího svoje mládí ve Vídni. Tam e zamiloval do amerického rapu a trávy, což se později přetransformovalo i do jeho hudby. Raději měl veselý g-funk jako newyorkskou striktnost, protože mu přišel víc muzikální a protože jsme na Bass Campu, tak nám následně pouští přes svůj MacBook ukázky své tvorby. Není to ale potřeba, Doriana dobře známe a už teď se těšíme na jeho večerní koncert na Jatkách.

 

Předtím ale Thundercat. Ten přichází opět ve svých visvimech, usedá na gauč, bere do ruky basu a prozrazuje nám opravdu mnoho. Posloucháme o jeho dětství v Americe, o užívání heroinu, o elektronice, hip-hopu, Flying Lotusovi a dokonce i o Kendrickovi. Následuje jedna z ukázek tvorby, pouští track a na můj údiv, Nobodylistena sedícího vedle mě a asi každého v sále, posloucháme jednu z nejlepších skladeb minulého roku, „i“ od už jmenovaného Kendricka Lamara. Thundercat nám prozradí, že je autorem basové linky, stejně tak intra z videoklipu a já si uvědomuji, že mé připravené otázky nejsou aktuální. Hned po přednášce beru Flashfakera (očekávej brzy videoreport), sedám si vedle Thundercata a následuje freestyle, na který se můžeš podívat pod těmito řádky.

 

 

Rozhovor je za námi, pro účastníky je čas na studio time a pro nás je čas na nabrání sil na následující koncert, jednak Doriana Concepta, ale i Thundercata. Ti vystoupí, jak jsem již zmiňoval, v obnoveném prostoru Jatka 78, kde najdeme dva nádherné sály, ze kterých má jeden vynikající tribunu sahající až po strop (opravdu velmi vysoký, jsou to přece jen jatka), kam přicházíme s menším zpožděním, protože již slyšíme Dorian Concept. Pomalu se usazujeme, vychutnáváme si poslední tóny a nastupuje Thundercat se svým bandem. Nedá se říct, že mi velká část koncertu zní jako Flying Lotus, ale o to asi jde. Nesmím zapomenout na velmi úsměvný moment, kdy se mezi dvěma skladbami rozhodne bubeník seznámit s publikem skrz věty I will fuck you up boy!, adresovaný na mírně, marihuanou intoxikovaného jedince, krátícího si čas házením papírových letadýlek. Po této záplavě upřímného a asi i odůvodněného hněvu se Thundercat zasměje a představuje bubeníka jako svého bratra. Lepší zakončení večera si ani neumím představit.

 

Jak trávilo 15 producentů valentýnský víkend v Praze? (Red Bull Music Academy Bass Camp report)

Jak trávilo 15 producentů valentýnský víkend v Praze? (Red Bull Music Academy Bass Camp report)

 

Valentýnská sobota. Počasí za 5 korun a před hotelem, v okolí kterého se zdržoval i Kanye, zastavuje autobus, aby nabral účastníky Bass Campu a odvezl je do Loděnice. Vesnice nedaleko Prahy, známá zejména jako centrála největší firmy na výrobu vinylů na světě, GZ Media, co je ostatně důvod naší návštěvy. Přicházíme na místo, rozdělují nás do dvou skupin jak v ŠVP , jestliže je nás více než třicet, a tak se jako součást první skupiny vydávám do samotné výroby, zatímco skupina číslo dva se jde podívat na premastering.

 

Vcházíme do jedné z mnoha budov těsně po tom, co jsme obeznámeni, že jeden z prostorů v továrně nedávno kompletně vyhořel. Nacházíme se ale zatím v přízemí, takže jsem v klidu. Přicházíme na místo a člověk si všimne zvýšené teploty, v únorovém počasí ale ideální. Dozvídám se, že prostory se budou kompletně opravovat s tím, že dostanou vyšší industriální stropy, protože pracovat v těchto teplotách třeba v srpnu asi není sranda. Procházíme se úplně volně kolem zelených mašin na lis vinylů, operovaných exkluzivně ženami. Ty operují stroje několika opakujícími se úkony, což je údajně něco, co muži nejsou schopni dělat 12 hodin denně, jak mi říkal náš průvodce a naznačuje to i ředitel GZ Media, Zdeněk Pelc.

 

Jak trávilo 15 producentů valentýnský víkend v Praze? (Red Bull Music Academy Bass Camp report)

 

Postupně se více shodujeme na tom, že neznáme zatím jediný kus vylisovaného plastu a já jsem mírné pobaven, když první LP, na které narazím, je od skupiny Wermacht. Pokračujeme dále a dostáváme se ke strojům tajícím vinylovou hmotu s přísně hlídanou recepturou a tu dostávají na práci muži. Ti jsou udájně více ve svém živlu u podobných strojů, zatím co se dívají na stěnu s různými vinyly různých barev nebo tvaru, včetné LPčka ve tvaru srdce od Mayera Hawthrona (konečně něco, co známe). Tady ale naše ukázka továrny jako takové končí, střídáme se s další skupinkou a jdeme za něčím, co bude muzikantům určitě bližší, a to je premastering.

 

Tam jsme uvedeni do jednoho ze studií a sledujeme krátkou přednášku zvukové inženýrky vysvětlující, co jí to běhá na monitoru a jakým způsobem se premastrují alba. Ptám se na rozdíly od kvality mastrů od major labelů a nezávislých kapel. Prý se to paušalizovat nedá. Tady si nás přebírá samotný vedoucí oddělení, bere nás do dalšího studia a povídá nám něco o svých podřízených. Ti jsou mimo jiné i hudebníci všeho druhu, jestli metalu, elektroniky, country, nebo klasiky a každý z nich je tak dedikovaný na určitý žánr. Slečna, co nás provázela na začátku, si jela v metalu. Kdyby ale dostala nahrávku s elektronickou hudbou, tak by sice nevěděla, co má dělat, ale zvuk by byl chtě nechtě odlišný, než kdyby premaster měl na starosti odborník na elektroniku. Jak nám řekl šéf "když dám jednu nahrávku 30 různým lidem, tak dostanu 30 různých výsledku. Většinou je nechci ani vidět, ale ví moc dobře, co dělají." Na závěr nám pouští Dark Side of the Moon na vícekanálovém zvuku a přes jejich vynikající studiové monitory si vychutnáváme závěr naší návštěvy. Abych byl ale přesnější, ta skončila tím, že si účastníci odnesli po jednom náhodném vinylu z obrovské přepravky před vchodem, z kterého jsme akorát vycházeli. Prý můžeme, ale já si nic neberu se slovy, že mi stačí má domácí monstrózní sbírka (cca 25 vinylů).

 

Jak trávilo 15 producentů valentýnský víkend v Praze? (Red Bull Music Academy Bass Camp report)

 

Po velmi zajímavé návštěvě a pro mě highlightu celého basscampu se narychlo vracíme do Prahy, abychom stihli přednášku Zdeňka Pelce. Ten, zmíněný výše, je ředitel GZ Media a během své řeči prozradil něco o tom, jak udržet umírající business a vybudovat ho v nejlepší ve svém oboru na vinyly a CDčka, co ho přinutilo si je vyrábět sám, cituje filosofa Henryho Forda. Ta ale Forda sesadila z pozice lídra na trhu, narozdíl od Pelca, držícího kdysi téměř zkrachovaný podnik v nejlepších číslech, jaké si doteď dokázali představit, s dvouciferným růstem za rok. Přece jen, hudba je byznys, a tak nezbývá nic jiného, než požádat pana Pelca o rozhovor, se kterým nám, jak už vidíte níže, vyhověl.

 

 

Následuje techno duo Tiger and Woods. A přiznám se rovnou, nemám nejmenší tušení, o koho jde. Přednáška ale byla rozhodně zajímavá. Jednak proto, že mluvili trochu o právé stránce hudby, jak je to s clearováním samplů, kolik se může použít, jak se rozděluje zisk a všechny věci, které české nebo slovenský producent nikdy řešit nebude. Jak to vtipně poznamenal Kenny Rough - Já už bych byl dávno zavřenej. Přednáška je obohacená samozřejmě o ukázky tvorby, ale i o live demo nějakého toho setu, kam jsou pozváni účastníci, aby vylezli nahoru na pódium a vyzkoušeli si to live.

 

Jak trávilo 15 producentů valentýnský víkend v Praze? (Red Bull Music Academy Bass Camp report)

 

Tolik stručně k Bass Campu. Pokusil jsem se vytáhnout ze čtyř dní to nejlepší, a tak jsem pro potřeby tohoto článku dost vynechával, jednak, abych to čtenářům ulehčil a jednak proto, že Flashfaker to ve videu řekne mnohem lépe, než já mohu slovy. Očekávejte tedy co nejdříve videoreport a také výsledky práce samotných účastníků a pro nedočkavce můžu doporučit blog shrnujíci jednotlivé dny (1, 2, 3, 4). Ti by nám totiž už zanedlouho mohli prezentovat, co za tyto fascinující čtyři dny stihli vytvořit. Z toho, co jsem viděl a slyšel, si troufnu říct, že se můžeme těšit na zajímavé kolaborace a skladby. Zůstává už jen doufat, že se Bass Camp vrátí do Česka nebo na Slovensko co nejdříve. Na závěr bych chtěl poděkovat Red Bullu, že nás na Bass Camp pozvali a doufám i za ně, že jsme veřejnosti co nejvěrněji zprostředkovali svědectví ze čtyř dní plných kvalitní hudby a zábavy.

 

Jak trávilo 15 producentů valentýnský víkend v Praze? (Red Bull Music Academy Bass Camp report)

Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a ohodnotit článek.
Přihlásit se
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.