Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 4. 12. 2020 svátek má Barbora, Barbara

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Pod radarem
22
Jakub S.
8. prosinec 2015, 14:26
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Easter Eggs: Slavné filmové odkazy, které jste (možná) přehlédli

Sledujete pozorně? Detaily a odkazy některých filmařů opravdu stojí za to.

Jakub S.
8. prosinec 2015, 14:26
Easter Eggs: Slavné filmové odkazy, které jste (možná) přehlédli
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
22
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Easter Eggs. Detaily, vtipné maličkosti či odkazy na jiné filmy jsou součástí průmyslu pohyblivých obrázků od nepaměti. Filmaři rádi projevují respekt jiným klenotům kinematografie, odkazují na své starší filmy, předpovídají rozuzlení příběhu dávno před tím, než ho uvidíme na plátně nebo naznačují propojení jednoho filmu s dalším. A někdy nám jen hodí vtipnou narážku bez většího významu. Umění filmu je tím o malý kousek více fascinující a přestože kvalitu filmu hodnotíme podle kritérií mnohem většího kalibru, stojí i slavné Easter Eggs za pozornost. Posuďte sami:
 
Jurassic Park (Jurský Park, Steven Spielberg, 1993)
Dr. Grant se při letu vrtulníkem neúspěšně snaží zapnout si bezpečnostní pás, nevěda, že se pokouší spojit dva stejné konce - „samice“ (reálně používaný termín například i u koncovek konektorů či právě bezpečnostních pásů). Místo toho, aby hledal správnou část pásu, doslova sváže dvě totožné poloviny, což je jasnou a velmi zdařilou referencí na Grantovu větu a známé pokračování příběhu „život si najde cestu“. Všechny naklonované jedinci v dinosauřím parku byli totiž samice, a pokud si pamatujete, přesně to bylo podle Inge zárukou, že se nebudou nekontrolovatelně množit a mohou tedy být regulovány. Dr. Grant nám ale na samém začátku příběhu ukazuje, že život má jiné plány a tak jako on, i známý paleontolog si svou cestu našel.

 

Easter Eggs: Slavné filmové odkazy, které jste (možná) přehlédli

 

The Dark Knight (Temný rytíř, Christopher Nolan, 2008)

Tak schválně, kolik z vás si všimlo Heatha Ledgera klidně sedět pár metrů od Batmana a Harveyho Denta? Filmaři rádi pracují s pozorností lidí, do jejíhož centra zasadí hlavní dějovou linii a s potěšením na nás mrknou úsměvnou postavou nebo rekvizitou v pozadí. Tentokrát se však Christopher Nolan nerozpakoval a posadil antagonistu filmu, ikonického Jokera, rovnou pod nos nám i samotnému Brucovi Waynovi.

 

Easter Eggs: Slavné filmové odkazy, které jste (možná) přehlédli

 

Iron Man (Iron Man, Jon Favreau, 2008)

Z podobného soudku je i další odkaz. První film s Downeyho plecháčem byl (spolu s The Incredible Hulk) začátkem gigantického projektu, dnes známého jako Marvel Cinematic Universe. Návšetvníci kinosálů po celém světě však ještě nemohli tušit, že za pár let se tento fiktivní svět stane nejziskovějším byznysem ve filmovém průmyslu, ale u Marvelu už tehdy předvídali, že si pořádně naplní peněženky. Alespoň v to doufali. Tony určitě nezdědil Kapitánův štít po otci.

 

Easter Eggs: Slavné filmové odkazy, které jste (možná) přehlédli

 

Inception (Počátek, Christopher Nolan, 2010)

Nezapomenutelný Nolanův filmařský klenot pracující s tématy, jako konstrukce umělé pravdy, neustále zpochybňování reality, vědomí a podvědomí, a to vše za účasti nespolehlivého vypravěče, aby si svou hru mohl tvůrce ještě více vychutnat (vzpomeňte si na The Prestige). Samozřejmě, režisér s látkou zachází způsobem, který filmu dovoluje být prezentován široké veřejnosti, takže se nikdy nejde do reálné hloubky a sám Nolan je znám schováváním nedotaženého scénáře za náznaky hlubokých myšlenek a „osudových“ témat (Interstellar). Pravdou ale je, že režisér, který každým jedním filmem naplní kinosály, peněženky studií a srdce diváků, je nedostatkové zboží a Nolan je z těch, kteří se již nevyrábějí. Jako staré sporťáky, které musely ustoupit ekologičtějším a moderněji vypadajícím autům. Ale zpět k Počátku.
 
Jedním z hlavních témat filmu je zmiňované pochybování o realitě, neustálý strach Cobba z toho, že je stále ve snu. Poslední záběr skončí o vteřinu dřív, než by nám bylo milé a prostor pro pochybnosti a debaty je na světě. Malý detail však může být odpovědí - když Cobb sní, na ruce má prsten, manželskou obroučku. Jakmile se vzbudí, prsten zmizí, protože Mal žije už jen v jeho snech a jen tam jsou stále manželé. V poslední scéně filmu Leovi obroučka na prsteníčku chybí, jinými slovy, závěrečná scéna je „realita“ (mimochodem, děti v poslední scéně nejsou oblečené identicky s dětmi v Cobbových snech).

 

Easter Eggs: Slavné filmové odkazy, které jste (možná) přehlédli

 

I Am Legend (Já, Legenda, Francis Lawrence, 2007)

Já, Legenda a její „legendární“ závěr, který tak neslavně a nešťastně pohřbil výborně rozjetý film. Některé chyby budou mrzet vždy. Napravme si dojem úsměvným reklamním bannerem na jedné ze zchátralých budov. Ano, Warneři pokukovali po aktuálně avizovaném souboji dvou nejslavnějších komiksových kolegů již v roce 2007, kdy se teprve rozbíhala trilogie s Temným rytířem a dorazil i zmetek s názvem Návrat Supermana. Problém byl v tom, že Bale bez Nolana netopýřího muže točit nechtěl a ten měl zase v plánu svou vlastní, relativně nekomiksovou trilogii. Nakonec můžeme být rádi, Man of Steel je přece jen o poznání lepší než poslední Superman a Affleck také nevypadá nejhůře. Čas (resp. Marvel) navíc ukázal, že vybudovat filmový svět se dá propracovaně, jednotně a hlavně v mnohem větším měřítku než bylo do té doby zvykem.

 

Easter Eggs: Slavné filmové odkazy, které jste (možná) přehlédli

 

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (HP a vězeň z Azkabanu, Alfonso Cuarón, 2004)

Kdyby mi někdo řekl, že v závěrečných titulcích Harryho Pottera mohu vidět dva čaroděje praktikující studentský sex, asi bych nebyl nakloněn této myšlence uvěřit. Harry ve svém třetím filmu dostane mapu, na níž může vidět každého čaroděje pohybujícího se v Bradavicích a podívejte se na to, jak k sobě mají vlastníci těchto dvou párů nohou blízko. Velmi povedený žertík.

 

Easter Eggs: Slavné filmové odkazy, které jste (možná) přehlédli

 

 

Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy, Steven Spielberg, 1981)

George Lucas a jeho druhé nejslavnější filmové dítě nabízí úsměvný pohled na R2D2 a C3PO, oblíbený párek robotů ze Star Wars, který Indymu dělá společnost v památném okamžiku jeho nejslavnějšího dobrodružství. Režisér Dr. Jonese, Steven Spielberg, jako jeden z mála Lucase podpořil v dobách, kdy byly Hvězdné války ještě v plenkách a studia vizionářského tvůrce jedno po druhém odmítali. Není tedy překvapením, že nám setkání těchto dvou tvůrců pod hlavičkou jednoho projektu přineslo ohlédnutí se za (tehdy) nedávným filmovým megahitem.

 

Easter Eggs: Slavné filmové odkazy, které jste (možná) přehlédli

 

E.T. / Star Wars: Episode I (E.T.: Mimozemšťan, 1982, Steven Spielberg / Star Wars: Epizoda I, 1999, George Lucas)

Dvojicí Spielberg-Lucas dnešní článek i zakončíme. Legendární režisér a jeden z nejlepších tvůrců originálních příběhů mají kromě spolupráce na Indiana Jonesovi společné i vzájemné „propojení“ některých svých filmových světů. Kromě hieroglyfů ve Ztracené arše odkazuje Spielberg na Star Wars i v kultovním E.T.: Mimozemšťan, kde ztracený tvor z daleké galaxie na ulici potká dítě v kostýmu Yody a považuje ho za znamení z domova. Lucas laskavost oplatil v Epizodě I, kde můžeme na malou chvíli zahlédnout tvory nápadně připomínající „ítího“, který se díky tomu stal symbolickou součástí vesmírného světa Star Wars.

 

Easter Eggs: Slavné filmové odkazy, které jste (možná) přehlédli

 

Easter Eggs: Slavné filmové odkazy, které jste (možná) přehlédli

 

To jsou jen některé z velkého množství easter eggů, které jsme pro vás připravili. Příště si povíme něco o filmech jako Fight Club, The Departed či Pán Prstenů a řeč bude také o Tarantinovi. Kterého z dnes zmiňovaných faktů jste si všimli při sledování filmu?

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
1
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.