Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 25. 1. 2021 svátek má Miloš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
12
palo
20. říjen 2014, 20:22

Svět samurajských mečů, tetování a cti - Japonská jakuza

Japonská jakuza je zločineckou organizací, která má dlouho historii a ačkoliv je známá, zůstává tajemnou. Pojďme alespoň krátce nahlédnout do světa mužů, kteří žijí za hranicí zákona.

palo
20. říjen 2014, 20:22
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Je opředena mnoha mýty a dodnes zůstává jaksi "tajemnou" a spoustu lidí tak přitahuje. Jakuza je tradiční japonskou zločineckou organizací, která se podobá mafii. Seznámit jsme se s ní mohli pomocí filmů, komiksů, či jiných odkazů v naší pop kultuře. Co jsou však tito muži, kteří jsou proslulým svým tetováním, stylem oblékání a přísnou hierarchií doopravdy zač? Pojďme aspoň krátce nahlédnout do drsného světa mužů, kteří pro násilí nejdou daleko a ke kterým má respekt celá japonská veřejnost.

 

Původ jakuzy můžeme hledat už v době samurajů

Svět samurajských mečů, tetování a cti  - Japonská jakuza

 

První zmínky o této organizaci můžeme hledat už v roce 1612. Muži zvaní kabukimono, kteří byli takzvanými roniny (samuraji bez pána) se sdružovali do loupeživých band. Měli svůj typický sestřih, zvláštní styl oblékání a nosili dlouhé meče. V běžných občanech tak oprávněně budili strach, a to i díky svému hrubému chování. Dnešní jakuza však muže kabukimono za své předchůdce neuznává. Hlásí se spíše ke skupině Nerima-Ku. Šlo o jakési "ochránce měst", kteří byli mezi běžnými lidmi velice populární. Chránili totiž tyto obyvatele právě od mužů kabukimono. Najít však dnes přesný původ organizace je velice složité a zcela přesně ho dohledat nelze. Název samotný je pak odvozen od hry Oichibu-Kabu, která je velice podobná populárnímu black jacku. Spojení slabik ya (8), ku (9) a za (3) dává dohromady součet 20, což je nejhorší možná kombinace v této hře. Proto se slovo jakuza často jednoduše překládá jako bezcenný.

 

Starší fotka členů jakuzy

Svět samurajských mečů, tetování a cti  - Japonská jakuza

 

Dnešní jakuza se dá rozdělit na tři hlavní kategorie - Tekija, Bakuto a Gurentai. Tekija jsou běžní pouliční překupníci a zlodějíčci, zatímco Bakuto jsou gambleři. Gurentai jsou na pomyslně nejvyšším stupni a jde o gangstery se vším všudy. Původ překupníků a gamblerů nalezneme už v 18. století. Oproti tomu hnutí Gurentai vzniklo až později a v mnohém napodobovalo organizace z Ameriky. Nejvyšší rozmach Gurentai byl po druhé světové válce, kdy bylo poražené Japonsko pod nadvládou amerických okupantů. Povýšili japonský zločin na zcela novou úroveň a vznikla tak jedna z organizací s nejpřísnějšími pravidly a svým vlastním kodexem, kterým se musí členové řídit.

 

Zajímavostí je, že na rozdíl od jiných podobných organizací, se jakuza příliš nesnaží o jakékoliv utajení. Rádi se oblékají do výrazných drahých obleků, nosí špičaté boty a delší napomádované vlasy jsou samozřejmostí. Také mají v oblibě americké automobily jako Cadillac nebo Lincoln, které nepůsobí příliš nenápadně. Dalším z řady typických znaků je tetování. Většina členů má tetováním pokryté téměř celé tělo. Draci, ryby, znaky bojovníků, krajiny, to vše byste mohli najít na tělech mužů z jakuzy. Tetování je jejich chloubou a každé z nich má svůj význam. Tento proces tetování celého těla může trvat i stovky hodin a je považován za jakousi "zkoušku muže".

 

Typické tetování členů jakuzy

Svět samurajských mečů, tetování a cti  - Japonská jakuza

 

Jakuza se dělí na jednotlivé rodiny, které mají velice složitou strukturu. Základem je vztah zvaný oyabun-kabun. V překladu vztah otec-syn. Otce samozřejmě představuje hlavní boss a zbytek členů mu musí být bezmezně loajální. Mezi činnosti jakuzy patří prostituce, hazard, obchod se zbraněmi a drogami nebo vybírání výpalného. Nic neobvyklého pro svět organizovaného zločinu. Je také známo, že pokud člen jednou do jakuzy vstoupí, je velice těžké se z jejich spárů vymanit. Ačkoliv jakuzu nalezneme především v Japonsku, tak její spletité sítě sahají až do Ameriky, a to především na Havaj. Celkově se předpokládá, že jakuza má v současnosti na 110 tisíc členů, kteří jsou rozděleni do 500 rodin. Jelikož se jakuza řadí k organizacím s velice dlouhou historií, tak její fungování provází spousta rituálů. K jedněm z těch děsivějších patří useknutí článku prstu. Jde o určitou formu omluvy, ke které dochází, pokud se člen dopustil chyby nebo jiného prohřešku.

 

Ruce člena, který neměl to štěstí a pochybil

Svět samurajských mečů, tetování a cti  - Japonská jakuza

 

Zajímavostí je, že v posledních letech členové nosí jakési „protézy“, které toto zranění schovávají na veřejnosti. K hlavním hodnotám jakuzy patří čest a spravedlnost, což může na první pohled znít podivně. Členové jakuzy však například aktivně pomáhali po zemětřesení v Japonsku v roce 2011.  K novým trendům u jakuzy také patří to, že se své záležitosti snaží řešit pokud možno bez násilí. K tomu se uchylují až po vyzkoušení všech ostatních možností. Pokud tedy někoho například vydírají, tak využívají především psychického nátlaku v podobě „nelichotivých“ fotografií, či znemožnění daného člověka v práci. To, že se jakuza od ostatních zločineckých organizací liší, dokazují i následující fakta. Jaká jiná organizace se může chlubit tím, že její člen musí pro přijetí úspěšně splnit písemný test? Je 12stránkový a prověří znalosti o vnitřní struktuře organizace a o jejich "skutečných" hodnotách. Další zajímavostí je, že seriál Bob the Builder musel být pro distribuci do Japonska pozměněn. Postavičky v něm mají totiž pouze čtyři prsty, a to mohlo vést ke spojení s jakuzou, kvůli výše zmíněnému rituálu. Pátý prst tedy musel být efekty dodělán, aby mohl být seriál vysílán. O jakuze se také šušká ve spojitosti s firmou Olympus, které údajně pomáhala a stále s ní spolupracuje.

 

Ne všude jsou její členové vítáni

Svět samurajských mečů, tetování a cti  - Japonská jakuza

 

Jakuza patří bezpochyby k organizacím, které budou lidi vždy fascinovat a přitahovat díky určitému "neznámu". Její členové se svými tetováními vždy upoutají pozornost a téma jakuzy se tak určitě dočká mnoha dalších zpracování. Ať už půjde o videohry, jakou je například Sleeping Dogs nebo o filmy, ze který stojí určitě za zmínku kultovní Volavka, podle které byl natočen film Departed s Leonardem DiCapriem a Mattem Damonem. Jakuza také přitahuje svou určitou exotičností, kterou se odlišuje od ostatních zločineckých organizací. Svět samurajských mečů, zločinu a cti tak bude vždy trochu "romantizován" a bude stále běžné smrtelníky zajímat.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.