Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 6. 6. 2020 svátek má Norbert

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Hudba - Tip na hudbu
1
AdamDonoval
17. březen 2015, 13:27
Čas čtení: 8:11
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Jungle: Lidé zapomínají na to, že hudbu může dělat kdokoliv (Rozhovor)

Koncert této mladé britské kapely si nenechte ujít 23. března v pražském Lucerna Music Baru.

AdamDonoval
17. březen 2015, 13:27
Čas čtení: 8:11
Jungle: Lidé zapomínají na to, že hudbu může dělat kdokoliv (Rozhovor)
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Při příležitosti evropského turné kapely Jungle jsem měl možnost popovídat si s Tomem McFarlandem, jedním ze dvou ústředních postav tohoto projektu. Jungle se 23. března představí v Praze, v Lucerna Music Baru, a já na koncertě určitě nebudu chybět.

 

Jungle hrají jakýsi fusion mnoha žánrů, ale v podstatě jde o taneční elektronickou hudbu s prvky disco, kterou doprovázejí dokonalé falsetto vokály, tvůrčí beaty, nevýrazné, ale o to důležitější kytarové riffy nebo funky basové linky. Zatím mají na kontě eponymní debutové album, které vyšlo téměř před rokem. Od té doby kapela zažila velké změny, o kterých si můžete přečíst něco v našem obsáhlém rozhovoru. Samozřejmě, nemluvili jsme jen o nich. Ale více v rozhovoru. Přiložil jsem vám i nějaké moje oblíbené skladby od Jungle s výbornými videoklipy.

 

 A nezapomeňte sledovat NewSound pro více podobných novinek, rozhovorů nebo tipů na hudbu!

 

Jungle: Lidé zapomínají na to, že hudbu může dělat kdokoliv (Rozhovor)

 

Nazdar! Já jsem Adam, kde jsi právě teď?

Zdravím, já jsem Tom! Právě jsme v Berlíně, máme tu večer koncert a zítra odcestujeme do Švédska. Začínáme naše evropské turné.

 

Paráda! Pojďme tedy na to. Když jste na turné, cvičíte před každým koncertem, nebo jste každý večer úplně připraveni?

No, když jsi na turné, tak cvičíš v podstatě každý večer. Včera jsme měli příjemný den volna, víš, když jsi na turné, tak je příjemné si trochu odpočinout. Nemuseli jsme přemýšlet nad hudbou nebo koncertováním. Ale ano, je to super. Samozřejmě před koncertní šňůrou často zkoušíme a dáváme dohromady nové nápady a skladby, ale po každém koncertu zapadnou některé věci do sebe, takže je dobré to nebrat tak vážně.

 

Proč se jmenujete Jungle? Je to jméno pro vás důležité? Mělo to nějaký význam při tvoření kapely?

Ne, myslím, že jako většina jmen kapel, je to jen jméno, které si člověk vymyslí. Jméno není důležité, dokud se tvá hudba nestane důležitou. Když jsme začali tvořit hudbu pod jménem Jungle, tak jsme neměli žádnou představu o tom, jak velkým se to celé stane. Jen jsme si dělali hudbu sami pro sebe v našich pokojích. Dokud jsme jeden track nepotřebovali dát na SoundCloud a potřebovali jsme jméno. Jungle bylo první, co nás napadlo a stalo se.

 

 

Vzpomínal jsi, že Jungle začal jako projekt dvou týpků na počítačích, ale nyní má vaše kapela 7 nebo 8 členů. Měli jste vizi velké kapely od začátku?

Myslím, že na začátku jsme vůbec nechtěli hrávat naši hudbu živě. Ale najednou byla po živých vystoupeních poptávka a věděli jsme, že chceme hrát hudbu na nástrojích. Když jdou lidé na koncert, čekají živou hudbu. Myslím, že jsme měli jasno v tom, že jsme chtěli představit lidem nový způsob hraní elektronické hudby v živém prostředí. Možná takový, který je dosud nenapadl. Myslím, že lidé jsou dost překvapeni tím, co děláme a tím, jak hrajeme naši hudbu na pódiu. Myslím, že to je super věc a vědomě se snažíme z našich koncertů udělat pro diváky zážitek.

 

Jak se změnila dynamika v kapele, když se k vám přidalo tolik nových hudebníků? Vytvořilo to prostor na jamování, nebo vás (tebe a Joea) to do jisté míry zastavuje v kreativním procesu tím, že se vy dva znáte víc?

Všichni jsou naši kamarádi. Byl to pro nás velmi přirozený přechod. Kreativní proces je vlastně velmi podobný, protože my a J jsme v podstatě stále při produkcí. Ale ano, naživo je to neuvěřitelné. Když nahraješ skladbu ve studiu, je to, jakoby jsi vyfotil svůj nápad v tom konkrétním momentě. Skvělá věc na hraní skladeb živě je, že každý večer vyfotíš nový obrázek. Je to jiné každý jeden večer. Je skvělé mít u sebe dalších 5 hudebníků, protože spolu můžete vytvořit prostor té skladbě - aby žila v tom momentě s vámi. Je to super věc. Vytváří to překvapení, nejistoty, někdy chyby (smích), ale jednoznačně je to mnohem větší zábava než dva kluci hrající přesně ty skladby, které jsi slyšel doma na CDčkách.

 

Vaše živé show se viditelně zvětšilo a vylepšilo. Hlavně, pokud se podíváte na váš koncert na bratislavských Electronic Beats z minulého roku a na pozdější vystoupení na Pitchfork Festivalu v Paříži.

Ano, určitě, je důležité se vyvíjet. Je nutné, aby byla kapela zručná a přizpůsobivá.

 

 

Chtěl bych si s tebou trochu promluvit i o vašich začátcích. Dlouho byla vaše identita skryta. Jungle byla jakousi internetovou senzací, která dostávala na blozích hodně prostoru. Jak vám anonymita pomohla být volnými a kreativními? Byla úmyslná?

Jednoznačně jsme to tak chtěli - byla úmyslná. Lidé by si mohli pomyslet, že je to cynická marketingová strategie. Ale pravdou je, že jsme vlastně velmi stydliví lidé. Druhá věc je, že v té době jsme o sobě přemýšleli jako o producentech - a ti nejsou známí tím, že jsou známí. Myslím, že Mark Ronson trošku změnil tento model. Ale víš, co myslím, producenti jsou rádi do jisté míry anonymní, v zákulisí. Dobrým přirovnáním by bylo srovnání rolí režiséra a herce. Rádi sedíme za kamerou, kde máme na starosti, že je vše v záběru dokonalé. Abychom to mohli udělat, nemůžeme být stále v záběru. Někdy se musíš snažit vytvořit něco dokonalé pro ostatní.

 

Ale nakonec hrajete svou hudbu i živě.

Ano, ano, ale věci se mění. Nyní chápeme, že máme obecenstvo, které nás chce poznat trochu víc jako lidi než jako producenty. Je to velmi uspokojující, pokud mám být upřímný. Byli jsme si vědomi toho, že nechceme naší hudbou na lidi tlačit, nebo mít jako osobnosti příliš silný hlas. Protože umělcům se tyto věci někdy míchají. Jako umělec, jediným způsobem, kterým můžeš opravdu vyjádřit, jak se cítíš, je skrz tvou hudbu. Ale hodně umělců jde na Twitter, Instagram nebo Facebook a vyjadřují své emoce tam. Myslím, že nás to absolutně nezajímá. Nyní máme obecenstvo, které s námi chce navázat kontakt přes naši hudbu, chce s námi komunikovat a to je pro nás opravdu důležité.

 

Myslíš, že je i to znakem měnícího se hudebního průmyslu? Producenti jsou nyní často i těmi, co hudbu hrají živě.

Ano, myslím, že jo. Samozřejmě musíš být přizpůsobivý, aby ses mohl stát úspěšným v dnešní hudební sféře. A lidé se to snaží dělat různými individualistickými způsoby. Některé umělce to vede k domněnce, že mít dobrý Twitter je důležitější, než mít dobrou hudbu. Pro nás je to naprosto nepodstatné, není to naše filozofie. Snažíme se být přizpůsobiví naším způsobem. V našem případě se věci mění velmi přirozeným a organickým způsobem.

 

Bylo to směšné, že lidé byli překvapení, když zjistili, že Jungle jsou dva bílí kluci?

Bylo to trochu divné. Lidé zapomínají na to, že hudbu může dělat kdokoliv. Ať už jsi bílý, černý, nebo jakékoliv jiné barvy. Vezmi si Damona Albarna - on napsal operu o čínské kocovině. Lidé nezešíleli a nezačali se ptát: „Hej, proč není Číňan?" I když se podíváte na výborná alba jako například Young Americans od Davida Bowieho - to je neuvěřitelně dobré soulové album. A napsal ho bílý týpek z Anglie. To je na hudbě krásné. Můžeme zkoumat jiné kultury a identity, aniž bychom se museli bát, že to bude vnímáno jako rasistické nebo něco takového. Bylo zajímavé sledovat komentáře některých fanoušků, ale ano, není to nic, čím bychom se nějak zabývali.

 

Vaše debutové album přišlo dost rychle po vašich prvotních EPčkách a singlech. Trvalo to vlastně jen několik měsíců, že?

Ano, vědomě jsme se snažili udržet sami sebe v produktivním mind-setu. Velmi jsme si užívali tempo, ve kterém jsme pracovali. Jednoznačně jsme chtěli vydat album před minulým létem, protože jsme nechtěli čekat až do října. Byli jsme vlastně dost naivní v našem pohledu na hudební průmysl. Řekli jsme si: „Ano, chceme toto album vydat teď." Několik lidí nám radilo, že červenec není nejlepším časem na vydání alba, ale my jsme měli pocit, že čekáním by se ztratila i hybnost, kterou jsme v té době měli. Sami na sebe jsme vytvořili obrovský tlak, abychom to album vydali co nejdříve, aby si ho co nejvíce lidí mohlo poslechnout co nejdříve.

 

 

Co kdo dělá ve studiu? Je jeden z vás dominantnější v kreativitě, nebo oba přispíváte stejně? Jak bys popsal váš kreativní proces?

Joe je jednoznačně lepší s počítačem než já. Ale oba sedíme vedle sebe ve studiu a je to velmi demokratické. Myslím, že nejdůležitější věcí je to, že v našem vztahu není prostor na ego. Jsme jen staří dobří kamarádi, nesnažíme se závodit v tom, kdo je lepší. Pomáhá nám to v tom, že nemrháme časem, protože víme, že druhému tím neublížíme. Pokud napíšu špatnou melodii, Joe mi to řekne. A já chápu, že se mě nesnaží kritizovat, ale snaží se můj nápad jen zlepšit. Myslím, že v tomto je náš kreativní proces fantastický, a také asi dost ojedinělý.

 

Co máte raději? Nahrávání ve studiu, nebo hraní živých vystoupení?

Nevím. Prostředí živých vystoupení je samozřejmě nepředvídatelné, náročné a vzrušující, ale ve studiu je to stabilní a máme více času na přemýšlení a plánování věcí. Je to velmi odlišné.

 

Vaše videoklipy jsou skvělé a taneční - jsou účinkujícími vaši kamarádi? Hrajete nějakou roli v produkci, nebo přenecháváte vizuální část vašeho projektu jiným lidem?

Ano, účastníme se aktivně. Joe a ještě jeden náš kamarád jsou režiséři našich videí. Náš vývoj ovlivňuje samozřejmě i vývoj videoklipů. První videa měla rozpočet kolem 8 000 Kč, další mělo rozpočet 13 500 Kč a to vše šlo z našich peněz, času a úsilí. Mnoho lidí nám pomáhalo. Ale nakonec jsme se samozřejmě podepsali pod vydavatelství XL Recordings a oni mají větší rozpočet na videa. Ale koneckonců nápady přicházejí vždy od nás.

 

Která vaše skladba má nejblíže dostat videoklip? Nebo se brzy dočkáme i nové tvorby?

Julia byla asi poslední skladba s videoklipem z tohoto alba. Máme nějaké kousky nové hudby. Vždy pracujeme na remixech. Máme i vzrušující plány a spolupráce s britskými interprety. Nic ale není jisté, dokud se to nedostane k lidem. Nechci proklínat nic konkrétního tím, že řeknu: „Toto bude super." Ale ano, máme pár nových nápadů. To je pro hudebníka důležité - aby byl nejlepší v tom, co dělá a aby se vždy snažil zdokonalovat.

 

 

V létě budete zaneprázdněni, nyní máte evropské turné, následně cestujete do Jižní Ameriky. Těšíte se?

V dubnu jedeme do Kalifornie na festival Coachella, do Jižní Ameriky jedeme v květnu. Je to rušné, ale i vzrušující. Když jste dítětem, máte sny o tom, čím chcete být, když budete dospělák. Ale když se vám ten sen splní, je to vždy velmi překvapující.

 

Hrajete velmi specifický žánr hudby. Kým se inspirujete? Obdivujete zvuk nějakých kapel? Nebo se soustředíte více na originalitu vaší hudby?

Naše vlivy bych dokázal rozdělit do tří kategorií:
1. Vyskytuje se mnoho interpretů a kapel, které mají vliv na naši produkci. Většina z nich jsou producenti jako Damon Albarn - on je neskutečný, Jai Paul - myslím, že jeho skladby jsou revoluční stylem produkce. Také jsou tam producenti jako J Dilla, který vytvořil všechny velké hip-hopové beaty pod sluncem. Takže z produkční stránky je to takový hybrid hip-hopových, samplových a elektronických střihů.
2. Naše melodie, akordy a harmonie jsou ovlivněny soulovou hudbou. Ať už Marvinem Gayem, kapelou The Beach Boys, Ellou Fitzgerald nebo Ettoem Jamesem.
3. Pak je tam vliv na naše živá představení. Tím jsou Arcade Fire a Earth, Wind and Fire. Tyto kapely mají na pódiu velký počet lidí, všichni dělají všechno a všichni přispívají k výbornému představení na pódiu.
Takže toto jsou naše tři hlavní větve vlivů.

 

Moje poslední otázka je čistě z osobního zájmu. Jak se vám líbí, že písnička Busy Earnin' byla použita ve FIFĚ?

Myslím si, že je to super. Je to vlastně sen každého dítěte (smích). Mít svou hudbu ve videohře. Když jsme se o tom dozvěděli, byli jsme dost překvapeni. Náš manažer nám oznámil, že FIFA chce naši hudbu použít ve FIFA World Cup Game, v té speciální edici světového poháru. A my jsme si řekli: „Jo, to je v pořádku, super." Doufali jsme, že takto by se naše hudba mohla dostat na hlavní FIFA hru. Tak jsem si tedy koupil tu speciální edici světového poháru. Po pár týdnech jsme ji však nenašli, a tak jsme si řekli: „Busy Earnin' na tomhle není." Dlouho jsme pak nic neslyšeli, dokud nám jeden den zavolal kamarád a oznámil, že Busy Earnin' je na novém FIFA soundtracku. Náš manažer si pak znovu přečetl email a zjistil, že nás opravdu dali do hlavní FIFA hry (smích). Byl to jednoznačně dobrý moment. Myslím si, že je důležité, abyste vaší hudbě dovolili, aby se dostala k co nejvíce lidem, a není třeba být příliš vybíravý v tom, kdo a jak si lidé vaši hudbu vyslechnou. Chceš, aby tvou hudbu slyšelo co nejvíce lidí.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
2
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.