Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 3. 7. 2020 svátek má Radomír, Radomíra

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura
24
Martin R.
18. srpen 2015, 8:48
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

V těchto vysokých teplotách, které sužují Česko a Slovensko, je jednou z mnoha možností osvěžení právě všemi milovaná zmrzlina. My jsme zjistili, jak je na tom Praha a její zmrzlinárny.

Martin R.
18. srpen 2015, 8:48
Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
24
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Zmrzlina, to je celosvětový fenomén, který je populární již po mnoha generací. Mezi největší jedlíky na světě se řadí obyvatelé Spojených Států a Nového Zélandu, kteří v průměru snědí přes 24 litrů na hlavu za rok. V Evropě prvenství patří překvapivě Švédům, kteří si tuto sladkou pochoutku dopřávají ve velkém celoročně, bez ohledu na momentální teplotu na teploměru. V porovnání s nimi jsme tedy doslova „žabaři“. V tomto článku bych však upřednostnil kvalitu nad kvantitou a zmínil se o pražských zmrzlinárnách, které stojí za to navštívit.

Pryč je naštěstí doba, kdy jsme v mrazících boxech obchodů mohli najít pouze Míšu, polárkový dort nebo ruskou zmrzlinu. I když dnes máme v obchodech díky ohromnému výběru dilema, pro jaký kousek sáhnout, všichni se asi shodneme na tom, že se skoro žádná balená zmrzlina nevyrovná té kopečkové. Pokud chtěli Pražané v minulosti zajít na kopečkovou/točenou, první volbou byl bez debaty Ovocný světozor ve Vodičkově ulici, kde se vždy stála, stojí a asi dál bude stát dlouhá fronta. V poslední době se však na tento poměrně velký trh rozhodly vstoupit další podniky, které o sobě hlásají, že to nejlepší „gelato“ v Praze dělají právě oni.

Snad mi prominete, že jsem se nepouštěl do žádných experimentálních příchutí (i když nabídka by byla) a zůstal spíše u základních příchutí, které, podle mě, dělají zmrzlinárnu dobrou zmrzlinárnou.

 


 

 

7. Al Dolce

Italské dezerty, italské popisky, italský cukrář a samozřejmě také italská zmrzlina. To všechno na vás vytáhne Al Dolce, italská cukrárna, kterou najdeme v jedné z bočních ulic, kolmých na nejluxusnější ulici v České republice – Pařížskou.


Al Dolce je jedna z šesti restaurací začínající předponou Al. Máte-li chuť na pizzu, navštívíte sesterské Al Forno, na ryby – Al Mare či na těstoviny – Al Dente. První, ne příliš příjemnou věcí, byla absence jakéhokoliv personálu u dóz se zmrzlinou. Proto jsem se šel poptat dovnitř, ani tam jsem však neuspěl. Kdo si počká, ten se dočká, řekl jsem si. A také že ano. Přibližně po 5 minutách přiběhla s omluvou sympatická slečna, u které jsem si poručil pistáciovou a jahodovou.

 

V titěrné mističce byla pro mě jahodová naprostým průměrem, který mě vůbec neoslovil. Pistáciová byla o něco lepší, ale s tou z Angelata (dále v článku), se nedala v žádném případě srovnávat.


Kdybych nevěděl o tom, co nabízí konkurence, a celý svůj výlet začal zde, byl bych u Al Dolce více méně spokojen. Takhle jsem ale odešel mírně zklamán a má zmrzlina od italského cukráře zůstala za očekáváním.

 

78 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

6. Ovocný světozor 

Stálice a klasika, kterou zná každý. Světozor se v Praze rozšiřuje jako houby po dešti. Já jsem navštívil nedávno otevřenou pobočku v pražských Dejvicích, kde jsem si z velkého výběru zvolil příchuť super meruňka a super malina.


Normální kopeček zde stojí 17 kaček, chcete-li ale „o něco lepší“, připlatíte si dalších 7 Kč a vyberete si z příchutí s přívlastkem super. Kopeček super ovocné, kterou jsem si dal, se liší od ostatních tím, že obsahuje 80 % ovoce a je bez přidaného cukru. K meruňce není nic moc co napsat, chuť nebyla příliš výrazná a nijak mě nezaujala. Malina se jevila jako o poznání lepší kup, na který bych s radostí zašel někdy znovu. Nemohu si ale pomoct – číslo jedna v Ovocném světozoru pro mě zůstává točená banánovo-jahodová.

 

48 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

5. Café Prádelna 

Na kavárnu s poněkud atypickým názvem narazíme cca po pěti minutách chůze, když se vydáme z „Jiřáku“ ulicí Slavíkova. I když má tato nenápadná kavárna pouhých 20 míst, nemá co závidět velkým vyhlášeným kavárnám. Majitelky zde připravují domácí koláče, polévky, saláty, pannini, ale hlavně to, kvůli čemu jsme sem šli – vlastní zmrzlinu.


Denní nabídka většinou obsahuje pouze pár druhů zmrzlin. V době mé návštěvy jsem se rozhodl pro třešňovou a stejně jako ve Světozoru pro malinovou, která se od té z Dejvic poněkud lišila, ale i tak byla vynikající. Krémové ovocné zmrzliny většinou moc nemusím, protentokrát jsem se však rozhodl udělat výjimku, které jsem rozhodně nelitoval. Lehká třešňová chuť byla super.

 

68 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

4. Cukrárna Saint Tropez 

Kousek Francie v Praze. Tak, jako je v Saint Tropez vše dražší než v Praze, stejně tomu je i ve stejnojmenné cukrárně oproti jiným cukrárnám v hlavním městě. Připlatit si však v podniku, kde místní cukráři tvoří jeden skvost za druhým, rozhodně vyplatí.

 

Při čekání ve frontě na zmrzlinu jsem měl sto chutí dát si jeden z místních zákusků, pralinek či makronek. Počkal jsem si ale a v Cukrárně roku 2012 si objednal kopeček stracciatelly a broskve. Jedinou kaňkou bylo, že zmrzlina právě vytažená z mrazicího boxu byla tak tvrdá, že se nedala ani nabrat. Milá cukrářka však chvilku čekání napravila s grácií a jako omluvu mi přidala kopeček malinové (pro změnu) zdarma.

 

Každým ochutnaným kopečkem se požitek násobil. Smetanovou malinu vystřídala jemná chuť stracciatelly a to vše bylo dovršeno broskvovou „bombou“, za kterou se sem, do kousku francouzské půdy uprostřed pražského centra, stojí rozhodně vypravit.

70 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

3. 2AD Tuchlovice 

Obec Tuchlovice ve středočeském kraji je pro milovníky dobré zmrzliny známým pojmem. Je zde totiž zmrzlinárna manželů Hřivňákových, kteří se již od roku 2008 zabývají výrobou zmrzliny. Pro Pražany by se však mohl zdát výlet do nedalekých Tuchlovic jen kvůli zmrzlině zbytečný (to ale rozhodně není), a tak je možnost ochutnat jejich poklady v několika cukrárnách/kavárnách/restauracích/hotelech po celé ČR. Seznam podniků se průběžně mění, ale 2AD můžete momentálně ochutnat, ať už jste z Brna, Litoměřic, Teplic, Olomouce ale také z Bratislavy. V Praze 2AD nabízí svoji zmrzlinu v 7 pobočkách. Narazil jsem na ní v nově otevřené kavárně Místo (která mě mimo jiné velmi nadchla).

 

V kavárně měli momentálně asi 6 druhů příchutí, borůvka a mango byla moje volba. Obě příchutě chutnaly stejně dobře, jako vypadaly, vysoký obsah ovoce, osvěžující chuť tak, jak by to mělo být. Borůvková mě ale tak dostala, že jsem si musel poručit další kopeček navíc.

 

59 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

2. Angelato 

Momentálně zřejmě nejznámější zmrzlinárna v Praze. Dlouhé fronty čekající až na ulici, turisté i místní, stále obměňované příchutě – to je Angelato v Rytířské ulici, pár metrů od „Václaváku“, které nedávno otevřelo svoji další (a větší) pobočku pod pražským Petřínem, na Újezdě. Frontou až na ulici se rozhodně nenechte odradit a poctivě si ji vyčkejte. Nabídka obsahuje standardně kolem 12 příchutí plus ty, které se každý měsíc obměňují. Aktuální druhy si můžete prohlídnout na webových a nebo facebookových stránkách Angelata. Nabídka je ale tak velká a především lákává, že před výlohou s kopečky si nemůžete vybrat. Řekněte si obsluze, která vám dá ochutnat z jakékoliv příchutě.

 

Chuť mého kopečku zmrzliny černého rybízu byla intenzivní a s kousky rybízu lahodná. To samé mohu říct o pistáciové, která chutnala intenzivně po oříškách. Pokud si říkáte, proč pistáciové chybí ten křiklavý zelený odstín, je to tím, že byla připravena z čerstvého materiálu, bez jakýchkoliv barviv, na které jsme občas zvyklí.


74 Kč
Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

1. Puro Gelato 

Slunce, voda, Praha – to je pražská náplavka, kam se denně v letních čase shromažďují tisíce Pražanů. Na Výtoni, kousek od železničního mostu, zde od dubna tohoto roku najdeme novou gelaterii Puro Gelato. Název gelateria, v překladu z italštiny „zmrzlinárna“ jsem uvedl záměrně. Hlavní motto, za kterým si majitelka Ludmila Straková stojí, zde je: „Nejsme zmrzlina, jsme gelato!

 

Součástí Pura je velmi vkusně zařízený interiér a stejně jako v Angelatu venkovní zahrádka s pár stoly. Pokud bych se měl zmínit o další věci, která je stejná jako v Angelatu, je to velikost „kopečků“, které zde nandávají po italsku, tzn. velkou náběrkou, žádným malým kopečkovačem. Jedním z důvodů, proč jsem poměrně nový podnik Puro umístil na samý vrchol před stálici Angelato, je celková atmosféra, kterou na vás podnik dýchne. Po několika návštěvách jsem si z Angelata odnesl pouze zmrzlinu a rychle pryč. Hektická atmosféra se v Puru rozhodně nekoná, a obsluha zde byla vždy velmi příjemná se zájmem trefit se zákazníkovi do chuti, aby odcházel spokojen.

 

Hlavním důvodem je však samozřejmě chuť zmrzlin, která mi v Puru chutná ještě více než už v tak téměř bezchybném Angelatu. V malinové se konal doslova výbuch chuti ovoce a nad osvěžující nektarinkovou jsem se mohl pouze rozplývat. To vše ve vynikajícím kornoutu.

 

70 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

Závěrem bych rád uvedl, že ať už si dáte zmrzlinu v jakémkoliv z těchto zmíněných podniků, z žádného neodejdete zklamáni (až na Al Dolce). Pravdou však je to, že kopeček za 35 Kč v jedné části Prahy není stejný jako kopeček za 35 Kč v části jiné. Pomyslné zlato bych nejraději udělil hned celé první čtyřce, protože jsem všude ochutnal vynikající zmrzliny. Vítěz však může být pouze jeden a tím je prozatím Pure Gelato.

Kam chodíte za vaší oblíbenou zmrzlinou vy?
Al Dolce
44 hlasů
Ovocný světozor
103 hlasů
Café Prádelna
38 hlasů
Cukrárna Saint Tropez
39 hlasů
2AD Tuchlovice
44 hlasů
Angelato
358 hlasů
Puro Gelato
365 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
12
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.