Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 21. 4. 2021 svátek má Alexandra

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

V těchto vysokých teplotách, které sužují Česko a Slovensko, je jednou z mnoha možností osvěžení právě všemi milovaná zmrzlina. My jsme zjistili, jak je na tom Praha a její zmrzlinárny.

18. srpen 2015, 8:48 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?
Kultura
24
Martin R.
18. srpen 2015, 8:48

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

V těchto vysokých teplotách, které sužují Česko a Slovensko, je jednou z mnoha možností osvěžení právě všemi milovaná zmrzlina. My jsme zjistili, jak je na tom Praha a její zmrzlinárny.

Martin R.
18. srpen 2015, 8:48
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

Zmrzlina, to je celosvětový fenomén, který je populární již po mnoha generací. Mezi největší jedlíky na světě se řadí obyvatelé Spojených Států a Nového Zélandu, kteří v průměru snědí přes 24 litrů na hlavu za rok. V Evropě prvenství patří překvapivě Švédům, kteří si tuto sladkou pochoutku dopřávají ve velkém celoročně, bez ohledu na momentální teplotu na teploměru. V porovnání s nimi jsme tedy doslova „žabaři“. V tomto článku bych však upřednostnil kvalitu nad kvantitou a zmínil se o pražských zmrzlinárnách, které stojí za to navštívit.

Pryč je naštěstí doba, kdy jsme v mrazících boxech obchodů mohli najít pouze Míšu, polárkový dort nebo ruskou zmrzlinu. I když dnes máme v obchodech díky ohromnému výběru dilema, pro jaký kousek sáhnout, všichni se asi shodneme na tom, že se skoro žádná balená zmrzlina nevyrovná té kopečkové. Pokud chtěli Pražané v minulosti zajít na kopečkovou/točenou, první volbou byl bez debaty Ovocný světozor ve Vodičkově ulici, kde se vždy stála, stojí a asi dál bude stát dlouhá fronta. V poslední době se však na tento poměrně velký trh rozhodly vstoupit další podniky, které o sobě hlásají, že to nejlepší „gelato“ v Praze dělají právě oni.

Snad mi prominete, že jsem se nepouštěl do žádných experimentálních příchutí (i když nabídka by byla) a zůstal spíše u základních příchutí, které, podle mě, dělají zmrzlinárnu dobrou zmrzlinárnou.

 


 

 

7. Al Dolce

Italské dezerty, italské popisky, italský cukrář a samozřejmě také italská zmrzlina. To všechno na vás vytáhne Al Dolce, italská cukrárna, kterou najdeme v jedné z bočních ulic, kolmých na nejluxusnější ulici v České republice – Pařížskou.


Al Dolce je jedna z šesti restaurací začínající předponou Al. Máte-li chuť na pizzu, navštívíte sesterské Al Forno, na ryby – Al Mare či na těstoviny – Al Dente. První, ne příliš příjemnou věcí, byla absence jakéhokoliv personálu u dóz se zmrzlinou. Proto jsem se šel poptat dovnitř, ani tam jsem však neuspěl. Kdo si počká, ten se dočká, řekl jsem si. A také že ano. Přibližně po 5 minutách přiběhla s omluvou sympatická slečna, u které jsem si poručil pistáciovou a jahodovou.

 

V titěrné mističce byla pro mě jahodová naprostým průměrem, který mě vůbec neoslovil. Pistáciová byla o něco lepší, ale s tou z Angelata (dále v článku), se nedala v žádném případě srovnávat.


Kdybych nevěděl o tom, co nabízí konkurence, a celý svůj výlet začal zde, byl bych u Al Dolce více méně spokojen. Takhle jsem ale odešel mírně zklamán a má zmrzlina od italského cukráře zůstala za očekáváním.

 

78 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

6. Ovocný světozor 

Stálice a klasika, kterou zná každý. Světozor se v Praze rozšiřuje jako houby po dešti. Já jsem navštívil nedávno otevřenou pobočku v pražských Dejvicích, kde jsem si z velkého výběru zvolil příchuť super meruňka a super malina.


Normální kopeček zde stojí 17 kaček, chcete-li ale „o něco lepší“, připlatíte si dalších 7 Kč a vyberete si z příchutí s přívlastkem super. Kopeček super ovocné, kterou jsem si dal, se liší od ostatních tím, že obsahuje 80 % ovoce a je bez přidaného cukru. K meruňce není nic moc co napsat, chuť nebyla příliš výrazná a nijak mě nezaujala. Malina se jevila jako o poznání lepší kup, na který bych s radostí zašel někdy znovu. Nemohu si ale pomoct – číslo jedna v Ovocném světozoru pro mě zůstává točená banánovo-jahodová.

 

48 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

5. Café Prádelna 

Na kavárnu s poněkud atypickým názvem narazíme cca po pěti minutách chůze, když se vydáme z „Jiřáku“ ulicí Slavíkova. I když má tato nenápadná kavárna pouhých 20 míst, nemá co závidět velkým vyhlášeným kavárnám. Majitelky zde připravují domácí koláče, polévky, saláty, pannini, ale hlavně to, kvůli čemu jsme sem šli – vlastní zmrzlinu.


Denní nabídka většinou obsahuje pouze pár druhů zmrzlin. V době mé návštěvy jsem se rozhodl pro třešňovou a stejně jako ve Světozoru pro malinovou, která se od té z Dejvic poněkud lišila, ale i tak byla vynikající. Krémové ovocné zmrzliny většinou moc nemusím, protentokrát jsem se však rozhodl udělat výjimku, které jsem rozhodně nelitoval. Lehká třešňová chuť byla super.

 

68 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

4. Cukrárna Saint Tropez 

Kousek Francie v Praze. Tak, jako je v Saint Tropez vše dražší než v Praze, stejně tomu je i ve stejnojmenné cukrárně oproti jiným cukrárnám v hlavním městě. Připlatit si však v podniku, kde místní cukráři tvoří jeden skvost za druhým, rozhodně vyplatí.

 

Při čekání ve frontě na zmrzlinu jsem měl sto chutí dát si jeden z místních zákusků, pralinek či makronek. Počkal jsem si ale a v Cukrárně roku 2012 si objednal kopeček stracciatelly a broskve. Jedinou kaňkou bylo, že zmrzlina právě vytažená z mrazicího boxu byla tak tvrdá, že se nedala ani nabrat. Milá cukrářka však chvilku čekání napravila s grácií a jako omluvu mi přidala kopeček malinové (pro změnu) zdarma.

 

Každým ochutnaným kopečkem se požitek násobil. Smetanovou malinu vystřídala jemná chuť stracciatelly a to vše bylo dovršeno broskvovou „bombou“, za kterou se sem, do kousku francouzské půdy uprostřed pražského centra, stojí rozhodně vypravit.

70 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

3. 2AD Tuchlovice 

Obec Tuchlovice ve středočeském kraji je pro milovníky dobré zmrzliny známým pojmem. Je zde totiž zmrzlinárna manželů Hřivňákových, kteří se již od roku 2008 zabývají výrobou zmrzliny. Pro Pražany by se však mohl zdát výlet do nedalekých Tuchlovic jen kvůli zmrzlině zbytečný (to ale rozhodně není), a tak je možnost ochutnat jejich poklady v několika cukrárnách/kavárnách/restauracích/hotelech po celé ČR. Seznam podniků se průběžně mění, ale 2AD můžete momentálně ochutnat, ať už jste z Brna, Litoměřic, Teplic, Olomouce ale také z Bratislavy. V Praze 2AD nabízí svoji zmrzlinu v 7 pobočkách. Narazil jsem na ní v nově otevřené kavárně Místo (která mě mimo jiné velmi nadchla).

 

V kavárně měli momentálně asi 6 druhů příchutí, borůvka a mango byla moje volba. Obě příchutě chutnaly stejně dobře, jako vypadaly, vysoký obsah ovoce, osvěžující chuť tak, jak by to mělo být. Borůvková mě ale tak dostala, že jsem si musel poručit další kopeček navíc.

 

59 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

2. Angelato 

Momentálně zřejmě nejznámější zmrzlinárna v Praze. Dlouhé fronty čekající až na ulici, turisté i místní, stále obměňované příchutě – to je Angelato v Rytířské ulici, pár metrů od „Václaváku“, které nedávno otevřelo svoji další (a větší) pobočku pod pražským Petřínem, na Újezdě. Frontou až na ulici se rozhodně nenechte odradit a poctivě si ji vyčkejte. Nabídka obsahuje standardně kolem 12 příchutí plus ty, které se každý měsíc obměňují. Aktuální druhy si můžete prohlídnout na webových a nebo facebookových stránkách Angelata. Nabídka je ale tak velká a především lákává, že před výlohou s kopečky si nemůžete vybrat. Řekněte si obsluze, která vám dá ochutnat z jakékoliv příchutě.

 

Chuť mého kopečku zmrzliny černého rybízu byla intenzivní a s kousky rybízu lahodná. To samé mohu říct o pistáciové, která chutnala intenzivně po oříškách. Pokud si říkáte, proč pistáciové chybí ten křiklavý zelený odstín, je to tím, že byla připravena z čerstvého materiálu, bez jakýchkoliv barviv, na které jsme občas zvyklí.


74 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

1. Puro Gelato 

Slunce, voda, Praha – to je pražská náplavka, kam se denně v letních čase shromažďují tisíce Pražanů. Na Výtoni, kousek od železničního mostu, zde od dubna tohoto roku najdeme novou gelaterii Puro Gelato. Název gelateria, v překladu z italštiny „zmrzlinárna“ jsem uvedl záměrně. Hlavní motto, za kterým si majitelka Ludmila Straková stojí, zde je: „Nejsme zmrzlina, jsme gelato!

 

Součástí Pura je velmi vkusně zařízený interiér a stejně jako v Angelatu venkovní zahrádka s pár stoly. Pokud bych se měl zmínit o další věci, která je stejná jako v Angelatu, je to velikost „kopečků“, které zde nandávají po italsku, tzn. velkou náběrkou, žádným malým kopečkovačem. Jedním z důvodů, proč jsem poměrně nový podnik Puro umístil na samý vrchol před stálici Angelato, je celková atmosféra, kterou na vás podnik dýchne. Po několika návštěvách jsem si z Angelata odnesl pouze zmrzlinu a rychle pryč. Hektická atmosféra se v Puru rozhodně nekoná, a obsluha zde byla vždy velmi příjemná se zájmem trefit se zákazníkovi do chuti, aby odcházel spokojen.

 

Hlavním důvodem je však samozřejmě chuť zmrzlin, která mi v Puru chutná ještě více než už v tak téměř bezchybném Angelatu. V malinové se konal doslova výbuch chuti ovoce a nad osvěžující nektarinkovou jsem se mohl pouze rozplývat. To vše ve vynikajícím kornoutu.

 

70 Kč

Velký test pražských zmrzlin – kam zajít na to nejlepší letní osvěžení?

 

Závěrem bych rád uvedl, že ať už si dáte zmrzlinu v jakémkoliv z těchto zmíněných podniků, z žádného neodejdete zklamáni (až na Al Dolce). Pravdou však je to, že kopeček za 35 Kč v jedné části Prahy není stejný jako kopeček za 35 Kč v části jiné. Pomyslné zlato bych nejraději udělil hned celé první čtyřce, protože jsem všude ochutnal vynikající zmrzliny. Vítěz však může být pouze jeden a tím je prozatím Pure Gelato.

Kam chodíte za vaší oblíbenou zmrzlinou vy?
Al Dolce
44 hlasů
Ovocný světozor
105 hlasů
Café Prádelna
39 hlasů
Cukrárna Saint Tropez
39 hlasů
2AD Tuchlovice
44 hlasů
Angelato
362 hlasů
Puro Gelato
365 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 „Like House je ještě horší, než jsem si myslel,“ reagují diváci. V příští sérii chce být Sugar Denny
2 Arenberger: Od pondělí se otevřou školky pro více dětí ve všech krajích, kde je dobrá epidemická situace
3 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
4 Recenze: Love and Monsters
5 Známá „sexy rosnička“ Yanet Garcia ohlásila, že si zakládá účet na OnlyFans. Video si za den pustilo 1,2 milionu lidí
1 Petříček: „Odpálení skladu na našem území jako útok na zboží. Taky mi ten rusko-český slovníček podsouvali“
2 Pohřešovaný chlapec z Brna: Nenašli jej ani potápěči či vrtulník. Pátrá se po něm již sedmý den
3 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
4 „Like House je ještě horší, než jsem si myslel,“ reagují diváci. V příští sérii chce být Sugar Denny
5 Arenberger: Od pondělí se otevřou školky pro více dětí ve všech krajích, kde je dobrá epidemická situace
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
3 Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)
4 VIDEO: Youtuber Jake Paul v 1. kole ukončil bývalého bojovníka UFC. Boj netrval ani 2 minuty
5 Marvel otevřeně řeší rasismus. USA nechtějí černého Captaina Americu a Falcon to chce změnit
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
více z témy kultura
Ivana tetuje Lil Wayna, Chrise Browna či Miu Khalifu: Často tetuji u nich doma a poslouchám jejich připravovaná alba (Rozhovor)Ivana tetuje Lil Wayna, Chrise Browna či Miu Khalifu: Často tetuji u nich doma a poslouchám jejich připravovaná alba (Rozhovor)
Radek si v 16 letech sám staví dům. Bude jej stát méně než 400 tisíc korun (Rozhovor)Radek si v 16 letech sám staví dům. Bude jej stát méně než 400 tisíc korun (Rozhovor)
V Egyptě objevili ztracené zlaté město. Podle expertů jde o největší objev od Tutanchamonovy hrobkyV Egyptě objevili ztracené zlaté město. Podle expertů jde o největší objev od Tutanchamonovy hrobky
více článků
Sponzorované články
Potřebuješ flex kabel? Poradíme, jak rozlišit OEM od aftermarketPotřebuješ flex kabel? Poradíme, jak rozlišit OEM od aftermarket
Noční život jako by už skoro neexistoval. Zapoj se do iniciativy #SAVETHENIGHT a pomoz zachovat svobodu, odvázanost a radostNoční život jako by už skoro neexistoval. Zapoj se do iniciativy #SAVETHENIGHT a pomoz zachovat svobodu, odvázanost a radost
Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Plánovaná revitalizace náplavky ji toto léto spíše „umrtví“. Dělnické práce uzavřou na nejteplejší měsíce oblíbené provozovny u řekyPlánovaná revitalizace náplavky ji toto léto spíše „umrtví“. Dělnické práce uzavřou na nejteplejší měsíce oblíbené provozovny u řeky
SIGNAL festival rozsvítí Prahu už pošesté. Nabídne světelnou show i umění od věhlasných českých tvůrců sta tisícům lidíSIGNAL festival rozsvítí Prahu už pošesté. Nabídne světelnou show i umění od věhlasných českých tvůrců sta tisícům lidí
Národní muzeum konečně shodí nevzhlednou reklamní plachtu. Po roce se odhalí ve své původní kráseNárodní muzeum konečně shodí nevzhlednou reklamní plachtu. Po roce se odhalí ve své původní kráse
Pražské ulice bude možná brázdit nová party tramvaj. Uvnitř najdeš bar i taneční parketPražské ulice bude možná brázdit nová party tramvaj. Uvnitř najdeš bar i taneční parket
Nová pražská rozhledna bojuje o prestižní ocenění, které dosud nezískala žádná česká stavbaNová pražská rozhledna bojuje o prestižní ocenění, které dosud nezískala žádná česká stavba
Právě probíhající Prague Design Week nadchne kreativními expozicemi. Až do neděle ho najdeš na Staroměstském náměstíPrávě probíhající Prague Design Week nadchne kreativními expozicemi. Až do neděle ho najdeš na Staroměstském náměstí
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.