Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 10. 4. 2021 svátek má Darja

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Je káva s máslem skutečný nápoj na chudnutí a nabírání svalů, nebo jde jen o byznys?

Slibuje nejen úbytek hmotnosti, ale také to, že bude moudřejší. Káva s máslem! Proč, co, na co, kdy, je to pravda?

7. březen 2015, 16:15 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zdraví - Strava
1
Dangerousmissk
Simon K.
7. březen 2015, 16:15

Je káva s máslem skutečný nápoj na chudnutí a nabírání svalů, nebo jde jen o byznys?

Slibuje nejen úbytek hmotnosti, ale také to, že bude moudřejší. Káva s máslem! Proč, co, na co, kdy, je to pravda?

Dangerousmissk
Simon K.
7. březen 2015, 16:15
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Zkoušeli jste už nejnovější zázrak na chudnutí? Slibuje nejen úbytek hmotnosti, ale i to, že budete moudřejší. Předpokládám, že všichni jste už po přečtení první věty neskutečně zvědaví, takže pojďme na to. Jelikož momentálně ve světě převládá mánie nízkosacharidových diet, tak si tato káva rychle našla místo mezi milovníky a zkoušeči různých nových zázraků slibujících doslova nemožné. Važení a milí, dnes si povíme něco o speciální kávě s máslem, nebo pokud chcete, bulletproof (neprůstřelné) kávě.

 

Oficiální ingredience a postup na "tukožroutskou" kávu

- jeden až dva šálky silné kávy (konkrétně kávy pána, co tohle všechno vymyslel) s patentovanými zrny, za asi 450 Kč

- jeden až dvě lžíce speciálního Brain Octane oleje, který je až 18x silnější než kokosový olej, za 570 Kč

- jedna až dvě lžíce kvalitního másla (až do množství 80 g) z krav chovaných na pastvinách

Je káva s máslem skutečný nápoj na chudnutí a nabírání svalů, nebo jde jen o byznys?

Buďme skeptičtí a řekněme, že zatím to nevypadá jako čistý byznys a zároveň bullshit, takže pojďme dále. Ingredience zmixujte pomocí tyčového mixéru. Vršek kávy by měla tvořit hustá pěna. Video správné přípravy - pozor, připomíná teleshopping. Toto je oficiální verze bulletproof kávy, kterou si později lidé upravili na méně kalorickou, ale stále prý superkávu. Jak na to? Uvádí se, že úplně stačí přidat několik gramů másla do kávy nebo jen samotný kokosový olej. Prosím vás, nezkoušejte tento recept, pokud opravdu sami sebe milujete (samozřejmě respektujeme chutě každého, jde jen o můj subejktivní názor).

 

Je káva s máslem skutečný nápoj na chudnutí a nabírání svalů, nebo jde jen o byznys?

 

Kdo za tím stojí?

Je to chlapík jménem Dave Asprey, člověk, který má technické vzdělání. Sám sebe označuje za podnikatele, investora a autora. Pokud někdo podobný začně prodávat produkty na chudnutí, člověku se to nějak nezdá. Ale nikoho neškatulkujeme! Další varovný signál však vychází z tohoto obrázku, který zvěřejnil na svém webu.

 

Je káva s máslem skutečný nápoj na chudnutí a nabírání svalů, nebo jde jen o byznys?

 

Delší dobu bojoval s nadváhou a při váze 133 kilogramů ho lékaři varovali, že pokud se sebou nic neudělá, dostane infarkt. Vyzkoušel tak různé diety, ale prý nic nefungovalo. Takže začal zkoušet nové věci podle toho, co vyhovovalo jemu. Přidání másla nebo oleje do kávy není však žádnou novinkou. Obyvatelé Tibetu (tady se Dave inspiroval) si přidávali tzv. yak máslo do svého čaje už odjakživa. Rozdíl je ale v tom, že žijí v jiných podmínkách jako my a také cestují obrovské vzdálenosti přes hory, s trochu, nebo žádným jídlem, takže potřebují vysokokalorické nápoje a potravu, aby mohli přežít v takovýchto povětrnostních podmínkách.

 

Co vlastně tato záhada slibuje?

Úbytek až 35 kg s minimálním cvičením (ach bože, kdyby to bylo tak lehké), zvýšení IQ (oficiálně prý o hodnotu 20), zlepšení zdraví tím, že budete spát méně než 5 hodin denně. Jinak řečeno, je to prý i "káva, která snižuje tělesný tuk a zvyšuje svalovou hmotu". Můj broscience detektor okamžitě blikal jako blázen a musela jsem hledat, jak to vlastně ve skutečnosti je a o co Davovi jde.

 

Lidé, kteří zkusili tento zázrak, tvrdí, že nejsou hladoví až do oběda. Ano, jasně, vždyť vypili stovky kalorií z tuků, je samozřejmé, že nebudou hladoví! Vždyť kdo by byl po takovém množství tuků, který slušně zasytí. Ale přidáním takového množství tuku do vaší stravy se můžete ihned ocitnout v objemovce. To platí zejména pro lidi, kteří naskočili na bulletproof vlak bez toho, aby měli jen pouhé základy ohledně výživy, doufajíc, že z nich speciální káva udělá fitness modely a modelky. Uživatelé tohoto zázraku také tvrdí, že mají více energie. No, káva obsahuje kofein a je to skvělý a levný nakopávač. Ano, asi tě napadlo kombinace tuků, minimum sacharidů v stravě a množství bílkovin, to je však absolutně odlišné a především komplexnější téma, ale nemylme si v těchto tématech korelacii s kauzalitou. Navíc, zvýšení tuků a snížení sacharidů hned neznamená více energie. Dave je sice příznivcem keto diety, ale kávu doporučuje kompletně všem. V každém případě, o tom jindy. Jde nám o komplexnost bulletproof kávy, článek o tucích tu budeme mít příště.

 

Je káva s máslem skutečný nápoj na chudnutí a nabírání svalů, nebo jde jen o byznys?

  

Co na Bulletproof kávu říká jeden ze světových relevantních odborníků v rámci výživy, Alan Aragon?

Pán Asperg tvrdí a marketingovou strategii staví i na tom, že pití normální kávy dopomáhá k rakovině nebo také problémům s játry a prý jsou vinny toxíny a káva, kterou prodává on, je neobsahuje. Jenže Alan Aragon tvrdí, že ve světě neexistuje žádný takový problém, je to jen výplod Aspergovy fantazie, aby na své kávě vydělal. Také podle Aragona může být přidání másla nebo kokosového oleje do kávy v pořádku, pokud to nekomu chutná a pokud si je vědom, že konzumuje stovky kalorií v nápojí, ale vůbec není pravda, že přidání oleje nebo másla nám pomůže spalovat tuk rychleji a výrazněji. Na opačné straně, pokud si nesledujeme svůj denní příjem, může spíše dopomoci k nárůstu hmotnosti, konkrétně nabalení tuku. Je absurdní přidávat tuk do kávy jen kvůli tomu, abychom spalovali více.

 

Jediný způsob, jak budeme spalovat, je, pokud budeme v kalorickém deficitu. A je to jedno, jestli je to na konci dne nebo na konci týdne. Bulletproof káva tomu vůbec nedopomáhá. Pan Asprey také tvrdí, že pitím jeho kávy si můžete zvýšit množství svalové hmoty. Ach, jak by to jen bylo jednoduché, vypít kávu, která má 500-600 kCal a nemusít si jít vůbec zacvičit do posilovny (sám navíc tvrdí, že cvičit mu stačí už jen 15 minut denně, na ostatním se podílí bulletproof káva a jeho další suplementy).

 

Je káva s máslem skutečný nápoj na chudnutí a nabírání svalů, nebo jde jen o byznys?

 

Co na to říkají studie?

Káva jako taková obsahuje extrémně malé množství toxínů, kde se 70-80 % ničí při zpracovávání. Některé výzkumy na tému káva řešily mykotoxíny, které jsou vlastně ve skupině ochratoxínů A (OTA). Ve zkratce jde o toxíny, které mohou způsobovat zdravotní problémy, jsou klasifikované jako možné lidské karcinogeny. Toto samozřejmě nezůstalo nepovšimnuto, a proto se vykonávaly mnohé výzkumy, které se snažily přijít na to, kolik, kdy, proč, jak a jestli je to vlastně opravdu pro člověka nebezpečné. Koho zajímá kompletní výzkum, kliká sem, pro ostatní ve zkratce, 80kilový člověk by musel vypit přes 4 litry kávy denně, abychom se mohli zaobírat nějakými těmi limity, varováními a toxíny. Dále se řeší "magie" v rámci MCT oleje. Ano, MCT olej je v pořádku, dokonce nekteré studie naznačují jeho pozitivní účinky. Berme všem do úvahy několik věcí, výzkumy byly krátkodobé, většinou vykonávané na obézních lidech, což nemusí platit při běžné sportovně založené populaci, ve výzkumech chybí zmínky o makronutrientech a celkově stravě těchto lidí. Uvést "fakt", že přidáním MCT oleje do vaší diety boostnete spalování tuků, jednoduše nemůžeme. O tucích a i saturovaných tucích si povíme v dalším článku.

  

Pokus o vtip v podání Bena Carpentera, který mu dost vyšel (mimochodem, knihu, kterou drží, doporučujeme všem začátečníkům i pokročilým)

Je káva s máslem skutečný nápoj na chudnutí a nabírání svalů, nebo jde jen o byznys?

 

No, ale to už jsme si asi trochu uletěli. Rozumný člověk, který se v problematice výživy vyzná, ví, že celé je to opět jen o byznysu pana Asperga a to ještě nevzpomínáme celou řadu nových revolučních suplementů, včetně speciálního syrovátkového proteinu, jehož cena je 1000 Kč za 454 gramů. Dalším "zázrakem" je kolagenový protein s cenovkou 880 Kč, což už je opravdu do nebe volající nesmysl.

 

Pokud máte rádi kávu s kokosovým olejem nebo máslem, směle do toho, ale žádný zázrak od toho nečekejte. Článkem jsme se snažili objasnit, jak a proč se tohle všechno zrodilo a že lidem stačí opravdu málo k tomu, aby se propadli to jámy plné lží, podobně jako tomu bylo a bohužel stále je u detoxikačních čajích na chudnutí. Speciální káva za téměř 1100 Kč, která spaluje tuky a zvyšuje svalovou hmotu sice existuje pod značkou Bulletproof, ale jde jen o teoretické výmysly, byznys, radost, peníze z nevědomosti lidí a lhaní. Nebude ani inteligentnější ani štíhlejší, bohužel, díky této kávě můžete i přibrat, pokud si nebudete sledovat kalorie a nebudete v kalorickém deficitu, pokud je váš cíl chudnutí. Nebo si opravdu někdo myslí, že přidáním 400-700 kCal v podobě kávy na snídani způsobí chudnutí? No, internet je nekonečný a odpověď je očividně kladná. Moje oblíbená rovnice na chudnutí je, že výdej musí být vyšší jako příjem. A je to tak jednoduché. Bohužel, termodynamika asi neplatí a trendy převládají nad jednoduchými skutečnostmi.

 

Neexistuje žádná zázračná potravina a máslo není výjimkou. Nejsme proti kvalitnímu máslu jako takovému, ani tukům (ty jsou důležité pro fungování hormonů a mají několik benefitů, ale neodbočujme od kontextu), ale proti této čarovné kombinaci podpořené neznalostí a marketingem slibujíc nemožné. No, už i některé fitnessky na Slovensku začaly propagovat tento zázrak, ale nejlepší asi je, si všechno prověřit a nezapomínat, že ne každý, kdo má pekáč na břichu, ví, co dělá.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Rozvolnění: Tyto restrikce se mění od pondělí 12. dubna
2 KDU-ČSL žádá předčasné volby. Jak to vidí ostatní strany?
3 Vědci z USA tvrdí, že našli pátou základní fyzikální sílu
4 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
5 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
1 Rozvolnění: Tyto restrikce se mění od pondělí 12. dubna
2 Zemřel legendární americký raper DMX
3 Vědci z USA tvrdí, že našli pátou základní fyzikální sílu
4 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
5 KDU-ČSL žádá předčasné volby. Jak to vidí ostatní strany?
1 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
2 Nový film režiséra Lidské stonožky možná nikdy neuvidíme. Je tak nevhodný, že jej odmítají všichni distributoři
3 Únik dat Facebooku se týká i více než 1,3 milionu Čechů
4 V Iráku se narodil chlapeček s třemi penisy. Lékaři tvrdí, že jde o první zdokumentovaný případ na světě
5 Spojené státy zvedají varovný prst pro Rusko. Žádají, aby Moskva přestala „zastrašovat“ Ukrajinu
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
5 Česká sériová vražedkyně s přezdívkou Krvavá blondýna vraždila pouze muže. Charakterizovala ji bezcitnost a arogance
více z témy zdraví
Vědci z WHO našli nejpravděpodobnější příčinu vzniku koronaviruVědci z WHO našli nejpravděpodobnější příčinu vzniku koronaviru
Sluneční paprsky zabíjejí koronavirus osminásobně rychleji, než se předpokládalo, tvrdí vědciSluneční paprsky zabíjejí koronavirus osminásobně rychleji, než se předpokládalo, tvrdí vědci
Do roka budou stávající vakcíny proti koronaviru neúčinné, varují vědciDo roka budou stávající vakcíny proti koronaviru neúčinné, varují vědci
více článků
Sponzorované články
Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?
Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy
Práce a hraní her má jedno společné. Poradíme ti, jak se lépe soustředit na obojíPráce a hraní her má jedno společné. Poradíme ti, jak se lépe soustředit na obojí
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Voda mokřejší než ta obyčejná, navíc veganská, paleo, gluten-free a bez GMOVoda mokřejší než ta obyčejná, navíc veganská, paleo, gluten-free a bez GMO
Lži, pofidérní fitnesky či zaprodanost ve fitness průmyslu. Vládne ignorantství, nevědomost nebo hloupost?Lži, pofidérní fitnesky či zaprodanost ve fitness průmyslu. Vládne ignorantství, nevědomost nebo hloupost?
Víme, že kofein je náš kamarád, ale jak je na tom s ovlivňováním výkonu? Podívej se na nadílku faktů, zajímavostí, překvapivých závěrů a náš testVíme, že kofein je náš kamarád, ale jak je na tom s ovlivňováním výkonu? Podívej se na nadílku faktů, zajímavostí, překvapivých závěrů a náš test
Svaly spálí více kalorií než tuky a i proto je třeba cvičit. Je tu však jedno důležité aleSvaly spálí více kalorií než tuky a i proto je třeba cvičit. Je tu však jedno důležité ale
Zajímá tě osud naší planety? Prostřednictvím těchto 5 jednoduchých kroků můžeš pomoci i tyZajímá tě osud naší planety? Prostřednictvím těchto 5 jednoduchých kroků můžeš pomoci i ty
Matka s dcerou otevřely pekárnu, v níž připravují pamlsky a dorty pro psy, kočky i jiná zvířátkaMatka s dcerou otevřely pekárnu, v níž připravují pamlsky a dorty pro psy, kočky i jiná zvířátka
Milovníky masa trápí psychické problémy méně než vegany, tvrdí studieMilovníky masa trápí psychické problémy méně než vegany, tvrdí studie
Po 14 letech provozování steakové restaurace se dali na veganství a na Nepomucku založili eko-farmu, která je prý rájem na zemiPo 14 letech provozování steakové restaurace se dali na veganství a na Nepomucku založili eko-farmu, která je prý rájem na zemi
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.