Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 25. 1. 2021 svátek má Miloš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
1
LukasBCitnar
23. listopad 2014, 20:21

Všechno, co potřebujete vědět o filmu #7 - Ztřeštěné komedie a sex symboly

Víš že, Clark Gable si v jedné scéně svlékl košili, pod kterou neměl nátělník a tento skutek značně ovlivnil pánskou americkou módu?

LukasBCitnar
23. listopad 2014, 20:21
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Všechno, co potřebujete vědět o filmu #7 - Ztřeštěné komedie a sex symboly

Ztřeštěné komedie se ve 30. letech 20. století staly velmi populárními, a to hlavně díky své propracovanosti, krásným herečkám a úderným dialogům, které vyvolávaly kýžené záchvaty smíchu. I dnes se k nim vrací televizní programy a umisťují je do svých vysílacích schémat, není se také čemu divit. Tak dokonalá hra se slovem a dvojsmysly se dneska už nevidí.

 

Tyto tzv. screwball komedie však nevznikaly jen z čistě uměleckých pohnutek. Jelikož celý svět zachvátila brutální hospodářská krize, rozhodl Hollywood, že je třeba vsadit na jinou kartu a tím hlavním tipem se stala zábava. Tyto filmy měly za úkol jednu jedinou věc. Měly odvést pozornost od ekonomických a sociálních problémů, a tak dát publiku aspoň na chvíli možnost zapomenout na svoje problémy, což se celkem dařilo.

 

 

Legendární Frank Capra, který naprosto radikálním způsobem ovlivnil žánr komedie, natočil v roce 1934 snímek Stalo se jedné noci, který je považován jako jeden z prvních zástupců již zmíněné screwball komedie. Hlavní mužskou postavu ztvárnil tehdejší idol žen Clark Gable, který i zajímavým způsobem ovlivnil americkou pánskou módu. V jedné scéně si totiž svlékne košili a pod ní nemá nátělník, což následně vyvolalo velký ohlas. Mimo jiné byl Gable za výkon v tomto filmu oceněn oscarem.

 

Jak Stalo se jedné noci, tak i snímek nám již známého Howarda Hughese Leopardí žena, se zaměřuje na život ve vyšší společnosti, popisují životy tehdejších boháčů, často je parodují a z rozmazlených dcerušek vytváří tak středobod posměchu. Ve snímku Leopardí žena se bok po boku střetávají dva sexy symboly Katherine Hepburn a Cary Grant. Oba dva s komedií moc zkušeností neměli a Hepburn hrála ve screwball komedii vůbec poprvé. Hughese měl však jenom jeden požadavek, aby odříkávali svůj text co nejrychleji. I přes dnešní uznání byl film ve své době kasovním propadákem. Napomohly k tomu i platy dvou hlavních hvězd, které navýšily rozpočet o více než o půl milionu dolarů.

 

 

Film Můj muž Godfrey z roku 1936 je sice opět zasazen do prostředí městské smetánky a plně využívá genderových rozdílů, ale v podtextu odkazuje na hospodářskou krizi a poukazuje na fakt, že by se měl každý snažit pomoci těm, co jsou v nouzi.

 

Ovšem další snímky se těmito tématy moc nezabývají a spíše je záměrně ignorují. Rád bych připomenul poněkud zapomenutý snímek Ztřeštěná (1938), který se odehrává na pozadí vraždy, která je v průběhu řešena. Hlavní interakce se odehrává mezi mladou ženou a novinářem, kteří jsou ze začátku proti sobě, ale na konec se do sebe zamilují. Zápletka jak z večerní školy, ale podaná neskutečně svěžím způsobem a z takové elegance a nadhledem, že vás to prostě bude bavit.

 

 

Screwball komedii se dařilo až po roku 1945, ale samozřejmě to není nějaký vytyčený mezník, i potom vznikaly filmy, které odkazovaly na zaběhnuté klasiky, nebo se je snažily napodobit. Preston Sturges vzdal poctu tomuto žánru ve filmu Nevěrná tvá (1948), na který byl natočen remake v 80. letech. Také Hughes se ještě jednou vrátil s filmem Byla jsem válečnou nevěstou (1948).

 

Ztřeštěné komedie nám ukázaly, jak se dá dokonale pracovat s dialogem a ze zdánlivě banálních námětů vytvořit prvotřídní zábavu. Škoda, že většina dnešních komedií používá jen ty náměty. Příště se tedy odebereme do našich rodných krajin a podíváme na Československo ve 30. letech. Konkrétně na legendy jako Vlasta Burian a stavbu Barrandova.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.