Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 25. 1. 2021 svátek má Miloš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
47
palo
26. říjen 2014, 19:14

Vysoké kopy, rozštěpy, ale také drogy v životě Jean-Claude Van Damma

Jean-Claude Van Damme patří k legendám akčních filmů. Tušili jste ale, že také studoval balet? Víte o jeho závislosti na kokainu? Pojďme se podívat na jeho životní příběh.

palo
26. říjen 2014, 19:14
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Také  s nostalgií vzpomínáte na 80. a 90. léta a filmy plné nesmrtelných akčních hrdinů, kteří kopem z otočky srovnávali celé zástupy padouchů? Jean-Claude Van Damme, jinak také přezdívaný "Svaly z Bruselu" k nim rozhodně patří. Jeho vyrýsované tělo a neskutečná flexibilita mu pomohli dostat se mezi jednoho z předních herců  v akčních filmech. Čím vším si však prošel, než předváděl své kopy z otočky a rozštěpy?

 

Vysoké kopy, rozštěpy, ale také drogy v životě Jean-Claude Van Damma

 

Drobný brýlatý chlapec, který chodil na lekce baletu. Ano přesně to byl Jean-Claude Van Damme ve svém dětství. Narodil se v Bruselu roku 1960 a jeho celé skutečné jméno zní Jean-Claude Camille Francois van Varenberg. Později si  ale své jméno změnil, aby znělo více úderně a bylo zapamatovatelné. Když byl malý, nikdo by ho netipoval na akčního hrdinu, to se ale začalo měnit, když ho jeho otec zapsal do lekcí karate pod vedením mistra Clauda Goetze. To se stalo, když malému Jeanovi  bylo 10 let. Od té doby se sportu věnoval naplno. Začal chodit do posilovny, aby zesílil a zlepšil svoji fyzičku, což ho nakonec i dovedlo k titulu Mr. Belgium v kulturistice. V karate nakonec získal černý pás a v 16 letech se i začal věnovat baletu, u kterého vydržel celých pět let. O baletu prohlásil, že jde o umění, ale také o jeden z nejtěžších sportů zároveň. Kdo zvládne lekce baletu, zvládne potom podle něj trénink jakéhokoliv sportu. V karate dosáhl mnoha úspěchů a byl součástí belgického národního týmu. Během let 1976 - 1980 dosáhl JCVD 44 vítězství a byl v karate jen 4x poražen. Všechny tyto zápasy byly v kategorii semi-contact.

 

 Z brýlatého chlapce akčním hrdinou

Vysoké kopy, rozštěpy, ale také drogy v životě Jean-Claude Van Damma

 

V roce 1977, ale JCVD začal paralelní kariéru v plnokontaktních disciplínách. Během této doby se mu povedlo vyhrát 18 zápasů výhrou KO a pouze jedinkrát byl poražen. V roce 1982 se společně se svým přítelem Michelem Quissim odstěhoval do USA. Zde se chtěli oba dva stát filmovými hvězdami. Oproti jejich očekáváním zde na ně však nikdo nečekal s otevřenou náručí. Jejich první role tak byly především pouhými "štěky". Přivydělával si jako poslíček s pizzou, nebo pokladač koberců, aby se vůbec uživil. Také se spřátelil s Chuckem Norrisem, který mu nakonec pomohl sehnat práci vyhazovače v nočním klubu a dohazoval mu drobné role. Role postupně přibývaly a nešlo už jen o kompars, ale šlo pořád o nízkonákladové "céčka". Svou první velkou roli si zajistil, když se sešel s producentem z Cannon pictures v jedné z restaurací v Hollywoodu. JCVD mu před restaurací ukázal svůj fenomenální kop z otočky. Smlouva na film Bloodsport byla podepsána. Když se ale film dotočil, tak vzniklý materiál byl tak špatný, že putoval na dva roky do šuplíku. Původně neměl být film nikdy vydán. JCVD ale prosil producenty a pomáhal s přetvářením celého filmu ve střižně. Nakonec byl film vypuštěn do distribuce a stal se zázrak. Na jaře roku 1988 se film stal hitem, vydělal 30 milionů dolarů a hvězda JCVD byla na světě.

 

Průlomem pro něj byl film Bloodsport

Vysoké kopy, rozštěpy, ale také drogy v životě Jean-Claude Van Damma

 

Za svých prvních sedm filmů však dostával pouze "menší" honoráře, které nikdy nepřekročily hranici 70 tisíc dolarů. Mezi ně patřila například i akční klasika Kickboxer. První vskutku "hollywoodský" honorář přišel až s filmem Universal soldier. Šlo o 1 milion dolarů. Od této chvíle honoráře jen stoupali a JCVD se tak dostal mezi pomyslnou smetánku. Jeho filmy však nikdy nebyly o složitém příběhu a dialogy v nich by šly spočítat na prstech jedné ruky. Šlo o jeho vyrýsované tělo a pohybové schopnosti, které ohromovali diváky, nikoliv o spletitý děj.

 

Se svou ženou Gladys Portuguese

Vysoké kopy, rozštěpy, ale také drogy v životě Jean-Claude Van Damma

 

Jeho osobní život byl bouřlivý, tak jak byste od herce očekávali. Celkově se pětkrát oženil a čtyřikrát rozvedl. Za manželky měl rozličné typy žen, od Venezuelanky Marie Rodríguez po bodybuilderku Gladys Portugues. Jeho čtvrtou ženou byla modelka Darcy La Pier. Zpočátku idylické manželství brzy nabralo zcela jiné obrátky. La Pier obvinila Van Damma z domácího násilí. Mimo jiné uvedla, že JCVD vyhrožoval únosem jejich syna a že musela být po jednom jeho útoku hospitalizována. Za nic z toho ho však ve výsledku neobžalovala. Nakonec došlo k rozvodu a syn Nicholas byl svěřen do péče Gladys. Van Dammovi bylo nařízeno platit alimenty na syna ve výši 27 tisíc dolarů. Stres z Hollywoodu a rozvod si vybrali svou daň. Jeho vysoce očekávaný film podle videohry s názvem Street fighter byl propadákem. Ani jeho následující filmy, jako Sudden Death, The Quest a Double team neměli valný úspěch. JCVD se tedy uchýlil k drogám a začal brát kokain. V roce 96 se ke své závislosti veřejně přiznal a nastoupil do léčení. Z léčebny ale odešel již po sedmi dnech, když podepsal revers.

 

Z filmu Kickboxer

Vysoké kopy, rozštěpy, ale také drogy v životě Jean-Claude Van Damma

 

V roce 1998 si JCVD uvědomil, že je čas skoncovat se se svou závislostí. S pomocí jeho rodiny a přátel se nakonec démona drog úspěšně zbavil. Vrhl se zpátky na točení filmů. I když nešlo o žádné trháky, tak tyto filmy jako Knockoff, Legionairre a Desrt heat byly tím co si jeho fanoušci žádali. Nutno podotknout že tyto filmy byly direct to video tituly. V roce 1999 se nakonec znovu oženil se svou bývalou ženou Gladys Portuguese. JCVD má dohromady dva syny - Kristophera a Nicholase a také jednu dceru - Biancu. V roce 2001 si také založil vlastní módní značku nazvanou Dammage7, o které však od jejího uvedení nikdo více neslyšel. V roce 2003 se objevil ve videoklipu, ve kterém oprášil své taneční schopnosti. Šlo o klip k písni od Boba Sinclaira s názvem Kiss my eyes. V roce 2008 se Van Damme vrátil s filmem JCVD, ve kterém ztvárnil sám sebe. Mnohými je tento film označován za jeho nejlepší film vůbec. Časopis Time ho dokonce vyhodnotil jako druhý nejlepší herecký výkon hned po zesnulém Heathu Ledgerovi ve filmu Dark Knight.

 

JCVD se stal předlouhou pro postavu ve hře Mortal Kombat

Vysoké kopy, rozštěpy, ale také drogy v životě Jean-Claude Van Damma

 

V roce 2009 se objevil v dalším, ale už méně úspěšném filmu, a to sice v pokračování Universal soldier. Za zmínku však určitě stojí jeho skvěle zahraná role padoucha v druhém díle The Expendables, která se mnohým vryla do paměti. V nedávné době se pak proslavil reklamu na Volvo, ve které JCVD předvádí svůj proslulý rozštěp, tentokrát ale mezi dvěma jedoucími kamiony. Zajímavostí, která se také váže k JCVD je, že tvůrci hry Mortal Kombat celou hru vymysleli na základě jeho samého a hlavně také jeho filmů. Dokonce chtěli, aby byl hlavní postavou celé hry, ale to už nebylo možné, protože Van Damme měl podepsanou smlouvu s jinou herní společností. Nakonec se ve hře tedy objevila postava Jonnyho Cage, která je však založena na Van Dammovi a její celkový vzhled byl přejat z filmu Bloodsport.

 

V nedávné době se připomenul známou reklamou na Volvo

Vysoké kopy, rozštěpy, ale také drogy v životě Jean-Claude Van Damma

 

Přes svůj bouřlivý a kontroverzní život patří JCVD k legendám akčních filmů. Jeho filmy sice nepatří ke klenotům světové kinematografie, ale své fanoušky si určitě naleznou. A přiznejme si to, každý občas u filmu rád "vypne" a nechce přemýšlet o žádném složitém příběhu. Tento belgický rodák je důkazem, že cesta k úspěchu záleží jen na vlastní píli, odhodlání a také troše štěstí. Má v plánu točit další filmy a přes to, že patří ke starší generaci herců, tak stále neztrácí dech. Koneckonců kdo z nás udělá rozštěp, nebo vykopne nad hlavu? JCVD to pořád dokáže i ve svých 54 letech.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.