Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 25. 11. 2020 svátek má Kateřina

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
2
skoupytomas
10. srpen 2015, 16:33
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Nejlepší fitness aplikace aneb jak zpestřit svou cestu za vysněnou postavou #2 - Běžecký speciál

Pokud rádi běháte a chcete se zlepšit, chybí vám motivace, nemáte parťáka při tréninku nebo nemáte odhodlání s běháním vůbec začít, je tu pro vás pár tipů, které vám zaručeně pomůžou.

skoupytomas
10. srpen 2015, 16:33
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Přemýšlíte, že začnete s běháním? Nebo jste už začali a dospěli jste názoru, že už vám běhání nic nedává? Představím vám pár aplikací, které vám dají odpověď. Víme, že běhání není o používání mobilního telefonu a mnozí ho při této aktivitě zatracují, ale naopak někteří si svůj běh bez něj už ani nedokážou představit. Některé z aplikací určených pro běhání vás poženou kupředu a pomůžou vám překonávat sám sebe. Jak je to možné? Člověk má s aplikacemi vždy po ruce velké množství statistik, grafů, zprůměrovaných hodnot svých výkonů a právě to může být hnacím motorem pro zlepšení, překonávání těchto statistik a posouvání se vpřed. Na nic nečekejte, popadněte svůj smartphone a vyběhněte!

 

 

1. Endomondo Sports Tracker

Endomondo je multisportovní aplikace s dlouhou historií. Začala se vyvíjet v roce 2007. Od té doby prošla mnoha aktualizacemi a dnes se Endomondo stalo nejpopulárnější aplikací pro nejširší uživatele chytrých mobilních telefonů. Můžete ji stáhnout pro iOS, Android, Windows Phone a Blackberry. A jako jedna z mála světoznámých aplikací je kompletně v českém jazyce, kromě verze pro Windows Phone, ta z nepochopitelných důvodů podporuje pouze angličtinu. O kvalitě aplikace však napovídá i hodnocení na všech obchodech nad 4,6 a více než 25 milionů zaregistrovaných uživatelů.

 

Hlavní princip aplikace je v propojení uživatelů pomocí sociálních sítí a emailů, kteří si navzájem nakukují do svých kalendářů a navzájem se motivují, porovnávají své časy a předhánějí se. Důležité je, že se aplikace nezabývá pouze běháním, ale můžete si zvolit téměř jakýkoli sport, který děláte. Od jízdy na kole přes golf až po pilates. Vše důležité je na hlavní stránce. Zde si navolíte váš oblíbený sport. Zvolíte typ tréninku (nastavení cíle, intervalový trénink, překonání svého dosavadního rekordu atd.) Dále vidíte informace o času, vzdálenosti, kaloriích a jedním kliknutím se přepnete na mapu.

 

 

Endomondo nabízí jak Free verzi se základními funkcemi, tak Premium za 5,99 eur měsíčně nebo 29,99 eur ročně. V základní verzi aplikace monitoruje pomocí GPS vaši uběhnutou vzdálenost, čas tréninku, průměrnou a maximální rychlost, spálené kalorie, na mapě vám ukáže přesnou trasu a dokonce vám ukáže informace o vaší hydrataci. Můžete plnit výzvy, předsevzetí nebo sledovat v historii své výkony a absolvované trasy. Krom toho aplikace vytvoří jednoduchý graf se základními informacemi o vašem výkonu. Grafy v základní verzi jsou propracovanější než u některých placených aplikací.

 

Premium verze nabízí další funkce, jako jsou intervalové tréninky, podstatně vylepšené grafy nebo možnost soupeřit proti svému času. Aplikace se vžije do role skutečného osobního trenéra, který vám připraví osobní tréninkový plán na míru na základě dosavadních dat a cílů. Můžete tak sledovat, jak se vám daří plnit plán a také co vás v jaký den čeká. Speciální funkcí je „Low Power Mode“ neboli nízkoenergetický mód šetřící baterku. GPS vám ale stejně tak bere poměrně dost energie. Další funkcí je nastavení tepových zón, předpověď počasí, lepší analýza běhů a můžete dát sbohem všem externím reklamám. Aplikace se dokáže spojit s velkou škálou Bluetooth a ANT+ hrudních pásů měřících srdeční tep a spolupracuje i s produkty značky Garmin. Poslední důležitou službu, kterou nabízí premium, je audio kouč, který vám podá do sluchátek hlášení o vašem výkonu. Pokud už teď přemýšlíte o prémiovém účtu, doporučuji nejprve nějaký čas používat základní verzi a zjistit, které funkce opravdu využijete a které ne. Endomondo se totiž zaměřuje na pokročilé sportovce. Každopádně se vyplatí zakoupit širší verzi, alespoň na jeden měsíc a je na vás, jestli vás aplikace osloví na tolik, že do ní investujete více a podpoříte tak vývojáře.

 

Nejlepší fitness aplikace aneb jak zpestřit svou cestu za vysněnou postavou #2 - Běžecký speciál

 

Žádné zásadní nevýhody tato aplikace nemá. Snad jen že aplikace nemá funkci fotoaparátu, takže ke sdílení vašeho výkonu nemůžete přidat vaše selfie. A také že v posledních aktualizacích z free verze zmizely některé údaje u grafů.

 

V jednoduchosti je krása, to platí i v případě Endomonda. Aplikace se mi líbí z důvodu jednoduchého ovládání, obsaženými funkcemi, o kterých by se dalo psát ještě dlouho a v neposlední řadě příjemného designu. Nutno podotknout také fakt, že na váš účet se můžete přihlásit nejen v mobilu, ale také na webu Endomondo.com.

 

Ke stažení:

App Store

Google Play

Windows Phone

BlackBerry

 

 

2. Nike+ Running

Nike+ je další aplikace od známé značky dostupná zdarma pro iOS a Android. Je určena převážně pro běžce. Mapuje trasu, váš výkon a tempo pomocí GPS. Díky jednoduchému ovládání je aplikace velmi praktická a velmi dobře funguje ve spojení s náramkem Nike+ FuelBand.

 

 

Jednoduše začnete váš běh, nastavíte typ běhu (běh na rychlost, na čas nebo na vzdálenost) nastavíte hudbu pro lepší motivaci a můžete volně běžet. Po skončení uvidíte uběhnutou trasu, průměrnou rychlost, kalorie a kolik jste získali nikefuel bodů a váš výkon si můžete ohodnotit smajlíkem, podle toho, jak se cítíte. Běhy se vám ukládají do historie a celkové kilometry sčítají, takže hned vidíte, kolik kilometrů jste naběhali například za celé léto. Aplikace má několik doplňkových funkcí, které když nenastavíte, možná vás donutí si aplikaci po prvním použití smazat. Jde například o funkci "auto-pause run". Díky této funkci nemusíte zapínat a vypínat měření, ale aplikace pozná, kdy se rozběhnete a kdy zastavíte a udělá to za vás. V praxi to ale vypadá tak, že z vašeho běhu máte zaznamenanou sotva půlku a pokud máte nastavenou hudbu v aplikaci, každým pátým krokem se vám vypne a zase zapne. Takže bez zbytečných moderních funkcí, které ještě nejsou dotažené k dokonalosti je Nike+ skvělou aplikaci pro každý váš výběh.

 

Nejlepší fitness aplikace aneb jak zpestřit svou cestu za vysněnou postavou #2 - Běžecký speciál

 

Ke stažení:

App Store

Google Play 

 

 

3. Adidas Go

Nejen v módě jsou Nike a Adidas největšími konkurenty, proto v dubnu roku 2015 přišla firma Adidas s novou aplikací na běhání Adidas Go. O tom, že aplikace vyšla, jsme vás už informovali a nyní jsme se ji rozhodli otestovat.

 

Na tuto aplikaci mohou mít lidé dva rozdílné názory. Jeden názor je rozhodně pro. Proč? To si hned vysvětlíme, ale druhá skupina lidí Adidas Go rozhodně používat nebude. K založení profilu v aplikaci totiž musíte mít profil na Spotify. Protože Spotify nepoužívám, tak i pro mě samotného při testování aplikace bylo Adidas Go takovou zkouškou nervů. Před prvním použitím si tedy raději udělejte chvíli čas na přihlášení a na stažení vašeho playlistu. Pokud ovšem ho už máte a spokojeně Spotify používáte, určitě si aplikace oblíbíte.

 

Nejlepší fitness aplikace aneb jak zpestřit svou cestu za vysněnou postavou #2 - Běžecký speciál

 

Adidas a Spotify připravili společný projekt, který vylezl na povrch v podobě této aplikace. Hlavní předností, kterou Adidas zaútočil na konkurenci, je funkce, která vás při běhu motivuje ještě víc a vy o tom ani nemusíte vědět. Pomocí pohybového čidla ve vašem iPhonu automaticky počítá rychlost vašeho běhu a v playlistu najde odpovídající hudbu, která bude odpovídat vašemu tempu. Aplikace samozřejmě zohlední váš vybraný vkus.

 

Po spuštění aplikace se tedy musíte proklikat registrací a jednoduše můžete vyběhnout. Na začátku vám aplikace automaticky najde hudbu na rozehřátí a postupně sleduje vaše tempo. Po skončení běhu v aplikace uvidíte uběhnutou trasu, průměrnou rychlost, celkový čas a kolik jste získali mi coach bodů. Další skvělou funkcí aplikace je tzv. „review your run“. Tato funkce vám umožní přehrát si celý váš běh a vy se tak můžete podívat, která písnička vás "nakopla" přesně tam, kde jste to nejvíce potřebovali.

 

Nejlepší fitness aplikace aneb jak zpestřit svou cestu za vysněnou postavou #2 - Běžecký speciál

 

Ke stažení:

App Store

 

 

4. Runtastic

Runtastic je ve světě známá firma. Kromě sportovních produktů se zabývají i službami sportovních dat a tak můžete na svém obchodu najít od této značky mnoho aplikací. S největší pravděpodobností se Runtasticu blízká na lepší časy, protože ve středu 5. srpna 2015 bylo oznámeno, že Runtastic zakoupila firma Adidas za 220 milionů eur. Runtastic používá na světě 70 milionů aktivních uživatelů a tak Adidas dělá všechno proto, aby dohnal konkurenci. O některých jsme už psali v minulém díle o aplikacích na cvičení a nyní si představíme aplikaci, která se soustředí čistě na váš běh. Ke stažení je aplikace pro iOS, Android a Windows Phonelite verzi a také ve verzi PRO.

 

 

Aplikace je velmi jednoduchá a podobná těm ostatním. Při spuštění se musíte přihlásit a tak jako u jiných aplikací ji sdělit nějaké informace o sobě. První výhodou je fakt, že svůj profil můžete spravovat také z webu runtastic.com. Na první pohled jsou to ale nepřehledné stránky plné reklamy a tak doporučuji používat aplikaci v mobilu. V ní najdete všechny základní informace o běhu. Uběhnuté kilometry, vaše tempo, spálené kalorie, převýšení a v neposlední řadě mapu trasy. Dále má aplikace příjemné funkce jako ohodnocení běhu smajlíkem, zvolení typu terénu a také můžete k běhu ručně zadat výsledky z vašeho měřiče tepu. Po posledních aktualizacích už také není problém import a export dat do gpx. Aplikace tedy nenabízí nic nového a závratného, ale někdo bez runtasticu už nikdy nepoběží. Jak se říká, méně je někdy více a proto je runtastic mezi nejlepšími na trhu. Žádný extravagantní design ani rádoby speciální funkce, které konkurence nemá. Runtastic je také spíše pro uživatele, kteří si nepotrpí na značkách jako Nike apod.

 

Tomu, kdo si Runtastic oblíbí už při používání lite verze, určitě doporučuji zaplatit si verzi PRO, která vám smaže veškeré reklamy a také vám nabídne pokročilejší statistiky vašeho běhu, ukáže vám informace o hydrataci vašeho těla, odemkne vám hlasového trenéra, do uší vám aplikace automaticky pustí tzv. power songy a také vám aplikace otevře záložku „výzvy“. A co může být lepší výzvou, než porazit sám sebe?

 

Nejlepší fitness aplikace aneb jak zpestřit svou cestu za vysněnou postavou #2 - Běžecký speciál

 

Lite verze ke stažení:

App Store

Google Play

Windows Phone

 

PRO verze ke stažení:

App Store (4,99 €)

Google Play (129 Kč)

Windows Phone (135 Kč)

 

 

5. Runkeeper

Další aplikací, kterou používá skoro 50 milionů aktivních uživatelů na světě a kterou vám mohu doporučit je Runkeeper. Jednoduchá aplikace, která se snaží být stejně jako ostatní příjemná na ovládání pro uživatele. Stáhnout si ji můžete na iOS a Android.

 

Při spuštění se stačí přihlásit například přes Facebook, vyplnit pár informací jako váhu, výšku atd. Pak už jen stačí nastavit typ aktivity. Můžete si vybrat, jestli poběžíte nebo jestli jdete například bruslit. Do předvolby aktivity si můžete zadat i jestli poběžíte jen tak, na čas nebo si dáte intervalový trénink. Runkeeper je opravdu jednoduchý na ovládání i přes to, že nepodporuje češtinu. Také má mnoho dalších funkcí, jako například propojení s aplikací spotify a tak můžete při běhu poslouchat váš oblíbený playlist. Stačí jen vyběhnout. Vše se vám pak archivuje ve vašem profilu a v neposlední řadě můžete k používání Runkeeperu pozvat své přátele a své výkony navzájem porovnávat.

 

Nejlepší fitness aplikace aneb jak zpestřit svou cestu za vysněnou postavou #2 - Běžecký speciál

 

Ke stažení:

App Store

Google Play

 

 

6. EPP - Pomáhej pohybem

Epp - Pomáhej pohybem je nová česká aplikace od společnosti ČEZ, která byla spuštěna na jaře 2015 a jak už název napovídá, cílem aplikace je motivovat lidi pro pohyb a vy tak s aplikací pomáháte jiným. Jak? Ať už běháte, jezdíte na kole nebo jen chodíte, aplikace EPP váš veškerý pohyb zaznamenává a tím sbíráte body, kterými pak podporujete vybrané projekty.

 

 

 

Ve videu je aplikace stručně a jasně představena a tak jen pro shrnutí. Při spuštění se do aplikace registrujete a můžete začít sportovat. Na výběr máte mezi několika aktivitami. Můžete si vybrat běh, chůzi, jízdu na kole, běžkování nebo bruslení. Dále své aktivitě můžete zadat cíl a to buď ve vzdálenosti, času nebo poběžíte do té doby, než dosáhnete vámi zvolený počet bodů. Pak jen stačí začít. Aplikace dělá statistiky o vaší vzdálenosti, času a tempu jako každá jiná aplikace, ale jako bonus vám počítá body, kterými můžete přispět na nějaký projekt. U EPP opět platí, že méně je někdy více a tak vám aplikace nabídne pouze ty nejzákladnější informace. Velmi sympatické ale je, že je aplikace českého původu, takže je kompletně v češtině a nabídne vám oproti jiným jednu malou motivační složku navíc. Čez všechny projekty, které jsou v aplikaci a které se neustále mění, jako například momentálně Nadační fond Petra Koukala nebo pomoc zdravotně postiženým, finančně podpoří a to takovou částkou, která je u každého projektu uvedena. Podporované projekty si můžete prohlédnout i na stránkách pomahejpohybem.cz. Podle mě skvělý nápad, jak motivovat.

 

Nejlepší fitness aplikace aneb jak zpestřit svou cestu za vysněnou postavou #2 - Běžecký speciál

 

Ke stažení:

App Store

Google Play

 

 

 7. Zombies, Run! (BONUS)

Poslední představená aplikace se jmenuje Zombies, Run! Zdá se vám už podle názvu, že se nejedná o běžnou aplikaci? Podívejte se na videoukázku.

 

 

 

Ano, skutečně se nejedná o běžnou fitness aplikaci na běhání, ale jde spíše o zábavnou hru, při které budete muset běhat. Jestli vás někdy běhání nudí, určitě si Zombies, Run! stáhněte a budete mít o zábavu postaráno. Aplikace je sice pro iOS a Android zpoplatněna, ale aplikace rozhodně stojí za těch pár korun.

 

V aplikaci je asi 30 misí a každá trvá kolem 20 minut. Při spuštění mise nejprve dvě minuty posloucháte dialog dvou postav (pouze v angličtině) a vžijete se do děje. Na pozadí vám stále hraje vaše oblíbená hudba a se sluchátky v uších si opravdu připadáte jak v hororovém filmu. Při běhu se z aplikace ozývá hlas, který vás upozorňuje, že jste právě sebrali různé imaginární zásoby a také vás upozorňuje na blížící se zombie. V tuto chvíli pro vás začíná opravdový běh. Nebude to ale odpolední výklus, ale pořádný sprint. O vzdálenosti zombie vás informuje pípající detektor, a buď úspěšně utečete a mise splněna nebo naopak vás zombie pohltí. Na konci běhu se sice nedozvíte statistiky o vašem běhu, ale jako motivace? Lepší aplikaci nenajdete. 

 

Nejlepší fitness aplikace aneb jak zpestřit svou cestu za vysněnou postavou #2 - Běžecký speciál

Ke stažení:

App Store ($1,99)

Google Play (61,26 Kč)

 

 

Jakou aplikaci si vyberete, je pouze na vás a poslední tip na závěr? Pořiďte si při běhu nebo popřípadě po běhu i s vaším výkonem selfie v našich nových tričkách „Strive for progress, not perfection“ a označte Fitcult na Instagramu, ať vás vidíme a třeba se objevíte i na našem profilu. Tak na co ještě čekáte? 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.