Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 19. 9. 2020 svátek má Zita

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
57
johnnybravo
16. březen 2015, 11:30
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

5 fází, kterými prochází každý maturant učící se na zkoušku dospělosti

Euforie, odmítání reality či zoufalství. Je pravděpodobné, že i takovými fázemi si procházejí studenti, kterých už tento týden čeká zkouška dospělosti.

johnnybravo
16. březen 2015, 11:30
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
57
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Následující týden se na Slovensku bude nést na vlně tisíců středoškoláků, kteří budou po městě běhat slušně nahození v oblecích, šatech a halenkách a netrpělivě očekávat hodinu, kdy zasednou do školních lavic a pustí se do vyplňování písemné části maturitní zkoušky v roce 2015, která oficiálně začíná už v úterý ráno a tvrdě pokračuje až do tohoto pátku, kdy si po zvládnutí matematiky budou moci na několik dní všichni studenti od maturitních stresů odpočinout. Květen a červen, pro někoho pozitivní měsíce plné lásky a očekávání, však opět vrátí vrásky na čela končících středoškoláků, aby jim ještě párkrát udělaly čáru přes rozpočet a potrápili je na ústních zkouškách. Netřeba snad nikomu z vás, maturujúcich, připomínat, že to všichni zvládnete, avšak před vysněným cílem vás čeká ještě několik překážek.

 

 

1. Eufórie

5 fází, kterými prochází každý maturant učící se na zkoušku dospělosti

 

 

Euforické stavy, hlava v oblacích a ruka nahoře. Takto nějak se mnozí budoucí maturanti cítili na začátku loňských letních prázdnin, kdy na blížící se zkoušku dospělosti ani nepomysleli a užívali si neřesti, které jim poskytovalo horké slunce a dobrá hudba. Samozřejmě, našli se i tací, kteří nenechali nic náhodě už tehdy a poctivě se na maturitu začali připravovat už v srpnu či na začátku školního roku, ale takových jedinců bychom zřejmě mohli spočítat na prstech čtyř rukou a nelze zapomínat na to, že jejich klidně můžeme považovat za zvláštní exoty, vždyť nikdo se na něco takového jako maturita nezačíná připravovat více než pololetí předem. Po oficiálním konci letních prázdnin sice mnohým zamrzl úsměv na tváři, když stará známá profesorka češtiny vytáhla ze zažloutlé aktovky štos papírů s požadavky na maturitu, které by měl definitivně každý student bezpodmínečně ovládat, ale předpokládám, že tehdy to ještě nikdo opravdu nebral vážně. V hlavách studentů totiž rozkmitávaly vzpomínky na divoké letní lásky, probdělé večery pod noční oblohou a povinnosti, které se tehdy zdály na hony vzdálené. Všechno však má svůj konec, a tak se i euforická fáze jednoho dne musela nadobro skončit, právě v té době se většina vydala se do náruče jednoho z nejhorších démonů dnešní doby s názvem prokrastinace.

 

 

 

2. Prokrastinace

5 fází, kterými prochází každý maturant učící se na zkoušku dospělosti

 

Prokrastinace je termín, který s oblibou používá každý druhý Američan a Angličan, avšak na Slovensku na tuto aktivitu stále nemáme příznačný název, který by ji dokonale vystihoval, proto budeme v tomto článku používat označení "vyhýbání se povinnostem prováděním činností, které jakkoli nepomáhají tvým vyhlídkám do budoucnosti ". Nebudeme si lhát, prokrastinuje každý a rád. Uvědomujeme si sice, že na zítra nám třeba udělat pětistránkový esej na téma Sociální inkluze, ale čert to ber, vždyť ještě jedna část Breaking Bad nikoho nezabila. Jak se však prokrastinovanie projevuje u studentů, kterých v blízkém časovém horizontu čeká maturita? Dalo by se to popsat jednoduše, nacházíme se někdy v měsíci listopad či prosinec a student si v té chvíli prostě namlouvá, že vždyť do maturity mi stále zůstávají více než tři měsíce, ty požadavky zasypané drobky a ležící již druhý měsíc na stole ještě nějaký ten čas klidně počkají a já se mohu věnovat věcem, které mě opravdu baví. Pak si zapneš už čtrnácté YouTube video od svého oblíbeného tvůrce a tvá produktivita pro konkrétní den je navždy ztracena. Maturující studenti se v tomto období velmi rádi řídí známým příslovím hovořícím, že co musíš udělat zítra prostě odlož na pozítří a hle, máš dva dny volna. Bohužel, na takovém principu nelze fungovat donekonečna a po několika měsících se student již tradičně přehoupne do další fáze, tentokrát už mnohem negativističtěji založené.

 

 

 

3. Odmítání reality

5 fází, kterými prochází každý maturant učící se na zkoušku dospělosti

 

Po tříměsíčním režimu, kdy si byl nastaven na párminutové učení nejpotřebnějších věcí na další den, se otevírá nová tajemná komnata, kterou mnozí budoucí maturanti vítají pouze s velkou nevolí a sebezapřením. Ne, nemluvíme o filmech o mladém čaroději, ale o slovíčku realita, před kterým utíkají nejen studenti, ale i nasupení profesoři během hodin češtiny, kdy je má polovina třídy někde v sedací části těla a ostatní se pouze tváří inteligentně, aby se jejich profesor raději nic nezeptal. V tomto období můžeme mluvit o měsících jako konec ledna a celý únor, kdy si maturanti pomalu začínají uvědomovat, že zkouška dospělosti se nezadržitelně blíží, ale něco takového bizarní jako psaní slohů a testů se jim stále zdá tak nereálné, že se opět uchylují zpět k milované prokrastinaci a své večery tráví s kamarády či za těmi strašnými internetu. Až do této chvíle bychom přípravu na maturitu mohli stále považovat za relativní procházku růžovou zahradou, ale když se v obrovském kalendáři nalepeném na tvé nástěnce zjeví první březnový den, nejednomu studentovi stáhne strachem zadek a z odmítání reality se rychle stane neorganizovaná snaha o naučení co nejvíce informací v nejkratším čase.

 

 

 

4. Zoufalství

5 fází, kterými prochází každý maturant učící se na zkoušku dospělosti

 

Vím, většina z vás pravděpodobně zapochybovala o pravdivosti tvrzení, že studenti se začínají učit už na začátku března. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že i tento názor je na kilometry vzdálený skutečnosti a první březnový týden pouze předznamenává blížící se krizovou situaci, kdy lidé kolem tebe nezačínají mluvit o ničem jiném než o maturitě. "A ty jako, nematuruješ už letos?", No co, jsi už připraven na tu maturitu?", "Nemáte se čeho bát, určitě to každý z vás zvládne," i tyto věty si určitě vyslechl už nejeden nervózní student, který by nejraději každého podobného provokatéra nechal poslat na opuštěný ostrov ležící kdesi uprostřed Tichého oceánu. V této chvíli se velké množství maturujúcich studentů pomaličku přepíná do módu zoufalství, kdy se všemi silami snaží působit na okénka v kalendáři a zastavit čas ještě před dnem, kdy se má maturitní zkouška vlastně uskutečnit. Zoufalost však naštěstí nepostihuje každého a jednoho studenta, protože mnozí z nich doma kalendáře nemají a klidně proto až do víkendu před maturitou zůstávají ve fázi odmítání reality, respektive její absolutního zastření, což v konečném důsledku zapříčiňuje, že se v posledních dnech vybičují až k nadlidským výkonům.

 

 

5. Přijímaní osudu

5 fází, kterými prochází každý maturant učící se na zkoušku dospělosti

 

Co už se jen dá naučit den před maturitním testem, když od tebe tety a strýcové NUCENĚ vyžadují celé středoškolské učivo? Jeden by se divil, ale americkým vědcům se dokázalo zjistit, že slovenská studenti, kteří mají maturitu hluboko v nejtemnějších zákoutích jejich mozku během celého přípravného období (chápej školního roku) se před zasedáním do školních lavic a vypisováním hlavičky cítí nejsebevědoměji. Neexistuje přece nic osvěžujícího jako maturitní maraton trvající celičký víkend, kdy z pokoje vycházíš jen vzít si jídlo nebo provést tělesnou potřebu a tvými jedinými společníky jsou slzy zoufalství, hromada kávy a energetické nápoje. Samozřejmě, jako v každé situaci, i zde se najdou všemi zbožňováni spolužáci, kteří se v den maturity nahození opřou o zárubeň a jen tak pomíjejíc useknou, že oni se na celé učení vys*ali, ale cítí se velmi dobře a doufají, že maturitu zvládnou. To, že den předtím měli od slziček červené oči už však nepřiznají a aby toho nakonec nebylo málo, i tak se jim podaří napsat tu maturitu lépe než tobě a nikdy nezapomenou na to, aby to všem ve svém okolí vítězoslavně připomněli. Všichni ostatní mají už jen jedinou možnost, a tedy připravit se na každý možný, ale i nemožný scénář a ve chvíli, kdy položí pero, by měli celou maturitu vypustit z hlavy a soustředit se na to, co je čeká zítra, respektive zamířit do nejbližší hospody a opít se tam až tak, že je ani vlastní matka nepozná. Vždyť maturitě jen jednou.

 

V této chvíli, milí letošní maturanti, nám nezbývá než popřát vám hodně zdaru a hlavně šťastnou ruku při tipování jednotlivých odpovědí, nezapomeňte však na větu, kterou vám do hlavy vtloukali rodiče a kamarádi během celé dosavadní školní docházky: Známky (maturita) ne jsou všechno. Pouze téměř vše.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
15
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.